Pełny tekst orzeczenia

Portal Orzeczeń Sądów Powszechnych

Sygn. akt VIII Gz 498/17

POSTANOWIENIE

Dnia 15 grudnia 2017 roku

Sąd Okręgowy w Szczecinie VIII Wydział Gospodarczy

w następującym składzie:

Przewodniczący : SSO Patrycja Baranowska

po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2017 roku w Szczecinie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku J. K. (poprzednie nazwisko G.)

o ustanowienie pełnomocnika z urzędu

na skutek zażalenia wnioskodawczyni na postanowienie Sądu Rejonowego Szczecin- Centrum w Szczecinie z dnia 15 września 2017 roku, sygn. akt XII GUo 22/17

postanawia:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2017 roku wnioskodawczyni J. K., występująca jeszcze pod nazwiskiem G., złożyła wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, który będzie ją reprezentował w sprawie o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy Szczecin- Centrum w Szczecinie oddalił wniosek o ustanowienie dla wnioskodawczyni pełnomocnika z urzędu. Sąd pierwszej instancji podniósł , że postępowanie o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej nie jest postępowaniem wymagającym udziału po stronie wnioskodawcy zawodowego pełnomocnika. Zdaniem Sądu wnioskodawczyni prawidłowo sporządziła i złożyła wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, co oznacza, że nie jest ona osobą nieporadną, mającą problem z formułowaniem wniosków, czy też wyartykułowaniem oświadczeń woli. Sąd dodał, że wnioskodawczyni jest osobą młodą, jasno formułującą swoje żądania i przedstawiającą komplet załączników do wniosku. Sąd uznał, że wnioskodawczyni jest w stanie sporządzić wniosek oraz uczestniczyć w rozprawie bez udziału pełnomocnika.

Wnioskodawczyni wniosła zażalenie na postanowienie co do odmowy przyznania jej pełnomocnika z urzędu, domagając jego ustanowienia. Wskazała, że pisząc wcześniejsze oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania korzystała z płatnej pomocy prawnej. Dalej wnioskodawczyni podała, że nie posiada wykształcenia prawniczego i nie potrafi wypełnić żadnej dokumentacji sądowej niezbędnej przy upadłości konsumenckiej, czy w innych sprawach.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie wnioskodawczyni nie zasługiwało na uwzględnienie.

Sąd Rejonowy prawidłowo oddalił wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu dla wnioskodawczyni zamierzającej wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Słusznie Sąd Rejonowy przyjął, że wnioskodawczyni wykazała – za pomocą złożonego oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku i dochodach – iż nie stać jej na poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Jednak Sąd oddalił wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, prawidłowo uznając, że udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie nie będzie potrzebny.

Ustanowienie pełnomocnika z urzędu powinno mieć miejsce wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych. Udział taki należy uznać za potrzebny wówczas, gdy strona domagająca się ustanowienia pełnomocnika z urzędu nie jest w stanie sama poprowadzić swych spraw przed sądem, albo sprawa jest na tyle skomplikowana faktycznie lub prawnie, że tylko pomoc dobrze przygotowanego prawnika może zapewnić stronie należyte jej prowadzenie. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 marca 2005 r., sygn. akt III CK 533/04 zwrócił uwagę, iż potrzeba udziału w sprawie adwokata lub radcy prawnego może zachodzić wtedy, gdy nieporadność strony prowadzi do tego, że przy faktycznym lub prawnym skomplikowaniu sprawy nie jest ona w stanie wykorzystać prawnych możliwości prawidłowego jej prowadzenia.

Wnioskodawczyni zamierza wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Wskazać należy, że zgodnie z 491 2 Ustawy prawo upadłościowe wniosek o ogłoszenie upadłości składany jest na formularzu. Formularz zawiera również niezbędne pouczenia dla osoby wypełniającej wniosek. Stąd zdaniem Sądu składający wniosek nie musi posługiwać się skomplikowaną terminologią, czy powoływać się na przepisy prawa, lecz wystarczające jest zastosowanie się do pouczeń wymienionych w druku wniosku.

Z treści sporządzanych przez żalącą się pism, w tym z treści zażalenia, nie wynika aby miała ona trudności z formułowaniem myśli i spostrzeżeń, wobec czego brak jest podstaw do przyznania jej pełnomocnika z urzędu. Ponadto wnioskodawczyni nie powołała żadnych okoliczności mogących wskazywać na jej nieporadność, uzasadniającą przyznanie pełnomocnika. Sposób sformułowania zażalenia i pisma stanowiącego jego uzupełnienie wskazują, że wnioskodawczyni jest należycie rozeznana, co do przysługujących jej w postępowaniu sądowym praw.

Fakt nieposiadania wykształcenia prawniczego nie jest argumentem przemawiającym za potrzebą ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika. W razie zaś uzasadnionej potrzeby sąd może udzielać uczestnikom postępowania występującym w sprawie bez adwokata lub radcy prawnego niezbędnych pouczeń, co do podejmowanych czynności procesowych (art. 5 k.p.c.).

Z podanych przyczyn, na podstawie art.385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. oraz w zw. z art. 35 prawa upadłościowego, orzeczono jak w sentencji.

(...)

(...)

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)

4.  (...)