Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII Ko 77/17

POSTANOWIENIE

Dnia 19 października 2017 roku

Sąd Okręgowy w Częstochowie – VII Wydział Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący: SSO Agnieszka Radojewska

Protokolant: st. sekretarz sądowy Małgorzata Idzikowska-Oleszczyk

przy udziale Prokuratora Okręgowego Elżbiety Funiok

po rozpoznaniu na posiedzeniu w sprawie przeciwko P. K.

w przedmiocie sporu o właściwość

na podstawie art. 38 § 1 kpk

postanawia

rozstrzygnąć spór pomiędzy Sądem Rejonowym w Sieradzu i Częstochowie w ten sposób, że jako właściwy do wydania wyroku łącznego uznać Sąd Rejonowy w Sieradzu.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 06.07.17r. Sąd Rejonowy w Sieradzu uznał się za niewłaściwy do wydania wyroku łącznego i sprawę przekazał do Sądu Rejonowego w Częstochowie. Sąd Rejonowy stanął na stanowisku, iż w sprawie właściwości o której stanowi art. 569 par. 1kpk , zasadne jest badanie warunków do wydania wyroku łącznego z art. 85 par. 3 kk. W ocenie tego sądu, fakt, iż zachodzą przesłanki negatywne do połączenia kary orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w Sieradzu z karą wymierzoną wyrokiem Sądu Rejonowego w Częstochowie przesądza o tym, iż pomimo, faktu, że Sąd Rejonowy w Sieradzu wydał ostatni wyrok skazujący to nie jest właściwy do wydania wyroku łącznego. Sąd Rejonowy w Częstochowie postanowieniem z 5.10.2017r uzna się za niewłaściwy. Wskazał, że kara orzeczona wyrokiem Sądu Rejonowego w Częstochowie w sprawie IVK 668/11 została w całości odbyta 14.03.17r., zatem, nie podlega łączeniu i sądem właściwym do wydania wyroku łącznego jest Sąd Rejonowy w Sieradzu.

Sąd Okręgowy zważył co następuje :

W niniejszej sprawie oba Sądy Rejonowe, oraz Sąd Okręgowy zobowiązane były do dokonania wykładni art. 569 par. 1 kpk,. Przepis ten określa właściwość sądu do rozpoznania sprawy w przedmiocie wyroku łącznego i pomimo nieco innej stylizacji w porównaniu do stanu prawnego obowiązującego do dnia 30 czerwca 2015 r. (dodanie do treści zwrotu "lub łączny" oraz na końcu przepisu "orzekający kary podlegające łączeniu") wskazuje jako właściwy ten sąd, który jako ostatni wydał wyrok skazujący w pierwszej instancji.

Zgodnie z jego brzmieniem jeżeli zachodzą warunki do orzeczenia kary łącznej w stosunku do osoby, którą prawomocnie skazano lub wobec której orzeczono karę łączną wyrokami różnych sądów, właściwy do wydania wyroku łącznego jest sąd, który wydał ostatni wyrok skazujący lub łączny w pierwszej instancji, orzekający kary podlegające łączeniu.

Jak wynika z postanowień obu Sądów Rejonowych, stanęły one na stanowisku, iż pojęcie „właściwości” sądu do wydania wyroku łącznego należy interpretować wraz z pojęciem „kary podlegającej łączeniu” w tym znaczeniu, że mają to być kary, które podlegają połączeniu w konkretnej sytuacji skazanego. Taka wykładnia tego przepisu jest błędna. Ostatnia bowiem część przepisu, dotyczy jedynie materialnoprawnych podstaw do wydania wyroku łącznego z uwzględnieniem przesłanek negatywnych wprowadzonych m.in. przez przepis art. 89 par. 3 kk, ale nie odnosi się do kwestii właściwości, o której stanowi brzmienie „ostatni wyrok skazujący”. Gdyby założyć, że art. 569 par. 1 kpk wskazuje właściwość tylko w odniesieniu do tego sądu, którego skazanie podlega łączeniu z innymi karami (czyli gdy wydany zostanie wyrok łączny), to okazałoby się, że w sytuacji braku warunków do wydania wyroku łącznego nie można ustalić kryteriów co do właściwości sądu do umorzenia postępowania.

Tę interpretację wspiera jeszcze jedna okoliczność a mianowicie, dopiero sąd rozpoznający sprawę skazanego dokona interpretacji przepisów o wyroku łączny, w aspekcie art. 4 par. 1 kk , co może skutkować stosowaniem przepisów obowiązujących zarówno przed jak i po 1 lipca 2015r. W pierwszej z omawianych sytuacji, w ogóle nie będzie zatem potrzeby rozważania regulacji z art. 85 par. 3 kk.

Przechodząc do meritum uznać należy, że artykuł 569 § 1 k.p.k. wskazuje jako właściwy do wydania wyroku łącznego ten sąd, który jako ostatni wydał wyrok skazujący w pierwszej instancji, z czego wynikają dwie kwestie :

- ma to być ostatni wyrok w rozumieniu daty jego wydania

- niezależnie od tego, czy kara nim orzeczona podlega łączeniu z innymi karami, orzeczonymi wobec skazanego.

Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia z dnia 26 października 2016 r. II KK 292/16 LEX nr 2141220

Pojęcie sądu właściwego nie może wkraczać w merytoryczną oceną, jakie kary w konkretnej sprawie ulegają połączeniu. Ponadto kwestia właściwości musi być regulowana takim brzmieniem przepisu, który nie budzi wątpliwości i nie dopuszcza dowolnej interpretacji, w przeciwnym wypadku znaczenie przedłużałoby to czas wydania wyroku łącznego.

W niniejszej sprawie ostatni wyrok skazujący zapadł przed Sądem Rejonowym w Sieradzu w dniu 22.02.2017r w sprawie IIK 23/17. Wobec powyższego, Sąd Rejonowy w Sieradzu jest właściwy do wydania wyroku łącznego, o czym orzeczono w sentencji.