Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 1889/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 15 listopada 2013 roku

Sąd Okręgowy – V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Andrzej Marek

Protokolant: Justyna Alfawicka

po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2013 r. w Legnicy

sprawy z wniosku G. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o emeryturę

na skutek odwołania G. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 25 października 2012 roku

znak (...)

I.  zmienia decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. z dnia 25 października 2012 r. znak (...)w ten sposób, że przyznaje wnioskodawczyni G. S. prawo do emerytury od dnia 01 października 2012 r.,

II.  zasądza od strony pozwanej na rzecz wnioskodawczyni kwotę 60 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. na mocy decyzji z dnia 25 października 2012 r. odmówił wnioskodawcy prawa do emerytury wskazując, że wnioskodawczyni nie spełnia warunków wskazanych w art. 29 i 46 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż do 31 grudnia 2008 r. nie ukończyła 55 lat.

Odwołanie od tej decyzji złożyła wnioskodawczyni. W toku postępowania wskazał, ze spełnia przesłanki do przyznania emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych i wniosła o przyznanie emerytury z tego tytułu.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni (urodz. (...) nie będąca jest członkiem OFE) w okresie od 1 września 1972 r. do 17 czerwca 2002 r. zatrudniona była jako szwacz maszynowy w pełnym wymiarze czasu pracy w Zakładach (...) w L.. Przez cały okres zatrudnienia w tym zakładzie wnioskodawczyni obsługiwała maszyny szwalnicze. Pracowała w systemie pracy akordowej, w hali gdzie panował duży hałas i zapylenie.

D: akta ZUS

- przesłuchanie wnioskodawczyni

- zeznania świadków M. B., I. M. i D. Z. – k. 57

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie zasługuje na uwzględnienie.

Wprawdzie w zaskarżonej decyzji ZUS rozważał prawo wnioskodawczyni do emerytury w oparciu o przesłanki z art. 29 i 46 ustawy emerytalnej, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby w toku postępowania sadowego badać przesłanki do tego samego rodzajowo świadczenia (emerytury) na innej podstawie prawnej.

Zgodnie z treścią art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczonym urodzonym przed 01 stycznia 1949r., będącym pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż określony w art. 27 pkt.1, tj. innym niż 60 lat dla mężczyzn. Wiek emerytalny, o którym mowa w ust. 1, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na podstawie których osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach przysługuje prawo do emerytury, ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych, tj. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. I tak zgodnie z § 4 tego rozporządzenia pracownik, który wykonywał pracę w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A, nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki: 1) osiągnął wiek emerytalny wynoszący 55 lat dla mężczyzn, 2) ma wymagany okres zatrudnienia 20 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Z mocy art. 184 ustawy emerytalnej cytowane przepisy znajdują zastosowanie w stosunku do ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948r., którym przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy ( 01.01.1999r. ) osiągnęli:

1)okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat - dla kobiet

2)okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27.

Wnioskodawczyni spełnia wszystkie przesłanki do uzyskania emerytury na wskazanej podstawie prawnej. Ma bowiem ukończone 55 lat ((...)nie jest członkiem OFE, na dzień 1 stycznia 1999 r. ma spełniony zarówno warunek stażu pracy ogólnego (20 lat) i w warunkach szczególnych (15 lat). Wnioskodawczyni w okresie od 1 września 1972 r. do 17 czerwca 2002 r. zatrudniona była bowiem jako szwacz maszynowy w pełnym wymiarze czasu pracy w Zakładach (...)w L.. Przez cały okres zatrudnienia w tym zakładzie wnioskodawczyni obsługiwała maszyny szwalnicze. Świadczy o tym zarówno przesłuchanie wnioskodawczyni jak i świadków (k. 57).

Prace takie należy zakwalifikować jako prace przy produkcji i wykańczaniu wyrobów włókienniczych (dział VII poz. 4 wykazu A załącznika do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze).

O kosztach procesu orzeczono na podstawie art. 98 § 1 i 3 k.p.c.