Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Ns 557/11

POSTANOWIENIE

Dnia 13 listopada 2013 r.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Śródmieścia Wydział VIII Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: SSR Anna Martyniec

Protokolant: Małgorzata Pluskota

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 13 listopada 2013 r. sprawy

z wniosku Naczelnika Urzędu Skarbowego W.

z udziałem S. M., J. C., A. Ł., mał. K. C. (1) i K. C. (2) rep. przez przedstawiciela ustawowego matkę A. Ł. i mał. K. C. (3), D. K. rep. przez przedstawiciela ustawowego matkę J. C. i Gminy W.

o stwierdzenie nabycia spadku po G. B.

postanawia

stwierdzić, że spadek po G. B. zmarłym 7 grudnia 2005 r. we W. ostatnio stale zamieszkałym we W. przy ul. (...) na podstawie ustawy nabyła Gmina W. w całości z dobrodziejstwem inwentarza.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2011 r. wnioskodawca Skarb Państwa - Naczelnik Urzędu Skarbowego W. wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym w dniu 7 grudnia 2005 r. G. B., ostatnio zamieszkałym we W. przy ul. (...). Podał, iż interes prawny wnioskodawcy w ustaleniu kręgu spadkobierców wynika z istnienia zaległości podatkowych spadkodawcy z tytułu podatku dochodowego z tytułu zbycia nieruchomości wraz z odsetkami.

Postanowieniem z dnia 3 listopada 2011 r. Sąd wezwał do udziału w sprawie w charakterze uczestnika postępowania S. M..

Postanowieniem z dnia 18 grudnia 2012 r. Sąd wezwał do udziału w sprawie w charakterze uczestniczek postępowania A. Ł. i J. C..

Postanowieniem z dnia 4 lutego 2013 r. Sąd wezwał do udziału w sprawie w charakterze uczestników postępowania:

- małoletnie K. C. (1) i K. C. (2) reprezentowane przez przedstawiciela ustawowego A. Ł.,

- małoletnich K. C. (3) i D. K. reprezentowanych przez przedstawiciela ustawowego J. C..

Postanowieniem z dnia 9 października 2013 r. Sąd wezwał do udziału w sprawie w charakterze uczestnika postępowania Gminę W..

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

G. B. zmarł 7 grudnia 2005 r. Ostatnio stale zamieszkiwał we W. przy ul. (...). Zmarł jako kawaler, nie miał dzieci. W chwili jego śmierci jego rodzice nie żyli, matka J. B. zmarła 28 września 2003 r., ojciec T. B. zmarł 7 kwietnai 1998 r. Miał jedną siostrę S. B.. Nie sporządził testamentu.

Dowód: - odpis skrócony aktu zgonu USC we W. nr (...), k. 3;

- odpis skrócony aktu urodzenia USC we W. nr (...), k. 36;

- odpis skrócony aktu małżeństwa USC we W. nr (...), k. 37;

- odpis skrócony aktu zgonu USC we W. nr (...), k. 63;

- odpis skrócony aktu zgonu USC we W. nr (...), k. 63;

- zapewnienie spadkowe złożone przez S. M., k. 31-32, 85.

W dniu 5 czerwca 2010 r. S. M. złożyła oświadczenie o odrzuceniu spadku po G. B.. Postanowieniem z dnia 14 czerwca 2012 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia zatwierdził uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia w ustawowym terminie przez S. M. oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku po zmarłym w dniu 7 grudnia 2005 r. bracie G. B.. S. M. miała dwie córki: A. Ł. i J. C.=.

Dowód: - akta tut. Sądu o sygn. VIII Ns 44/12;

- odpis skrócony aktu urodzenia USC we W. nr (...), k. 71;

- odpis skrócony aktu małżeństwa USC we W. nr (...), k. 72;

- odpis skrócony aktu urodzenia USC we W. nr (...), k. 75;

- odpis skrócony aktu małżeństwa USC we W. nr (...), k. 76.

W dniu 4 lutego 2013 r. na skutek wniosku złożonego w dniu (...) córki S. A. J. Ł. i J. C. złożyły przed tut. Sądem oświadczenia o odrzuceniu spadku po G. B.. A. Ł. miała dwoje małoletnich dzieci: K. i K. C. (2). J. C. miała dwoje małoletnich dzieci: K. C. (3) i D. K..

Dowód: - akta tut. Sądu o sygn. VIII Ns 781/12;

- odpis skrócony aktu urodzenia USC we W. nr (...);

- odpis skrócony aktu urodzenia USC we W. nr (...);

- odpis skrócony aktu urodzenia USC we W. nr (...);

- odpis skrócony aktu urodzenia USC we W. nr (...).

W dniu 28 czerwca 2013 r. J. C. działając jako przedstawiciel ustawowy swoich małoletnich dzieci K. C. (3) i D. K. złożyła przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia w ich imieniu oświadczenia o odrzuceniu spadku po G. B..

Dowód: - odpis protokołu Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia Wydziału I Cywilnego z rozprawy z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie I Ns 184/13.

W dniu 9 października 2013 r. A. Ł. działając jako przedstawiciel ustawowy swoich małoletnich córek K. C. (1) i K. C. (2) złożyła przed tut. Sądem w ich imieniu oświadczenia o odrzuceniu spadku po G. B..

Dowód: - akta tut. Sądu VIII Ns 242/13.

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią przepisu art. 926 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu (§ 1). Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą (§ 2). Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkobierca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje (670 k.p.c.).

Jak wynikało z zapewnienia spadkowego złożonego przez siostrę spadkodawcy S. M. – spadkodawca nie sporządził testamentu.

Zgodnie zaś z treścią przepisu art. 931 § 1 k.c. i nast. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo (art. 932 § 1). Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z rodzeństwem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą część tego, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa. Pozostałą część dziedziczy rodzeństwo w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada po połowie drugiemu z rodziców i rodzeństwu spadkodawcy (art. 933 § 1 i 2).

Na podstawie powyższych przepisów powołana do dziedziczenia była S. M. – jedyna siostra spadkodawcy. Zmarł on bowiem jako kawaler, nie miał dzieci, a jego rodzice w chwili jego śmierci już nie żyli.

Zgodnie z kolei z treścią art. 1012 k.c. spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź tez spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (art. 1015 § 1 k.c.). Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku (art. 1020 k.c.).

S. M. złożyła oświadczenie o odrzuceniu spadku, a Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia zatwierdził uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia w ustawowym terminie przez S. M. oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku po zmarłym w dniu 7 grudnia 2005 r. bracie G. B..

Tym samym zastosowanie miał przepis art. 934 zd. 1 k.c., zgodnie z którym jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym, a do dziedziczenia były powołane córki S. M.: A. Ł. i J. C.. Obie one złożyły oświadczenia o odrzuceniu spadku po G. B., a następnie złożyły takie oświadczenia w imieniu swoich małoletnich dzieci.

W tym stanie rzeczy zastosowanie znalazł przepis art. 935 § 3 k.c. w brzmieniu obowiązującym w dacie otwarcia spadku, stosownie do którego w braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada Gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Zgodnie z przepisem art. 1023 § 1 i2 k.c. Skarb Państwa ani gmina nie mogą odrzucić spadku, który im przypadł z mocy ustawy. Skarb Państwa ani gmina nie składają oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy, należało orzec jak w sentencji postanowienia.