Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 1950/16

POSTANOWIENIE

Dnia 31 stycznia 2017 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w następującym składzie:

Przewodniczący-Sędzia: SO Magdalena Balion - Hajduk (spr.)

Sędziowie: SO Anna Hajda

SO Marcin Rak

po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2017 r. w Gliwicach na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku wierzyciela (...) Banku Spółki Akcyjnej we W.

przeciwko dłużnikowi E. S.

o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu

na skutek zażalenia dłużnika

od postanowienia Sądu Rejonowego w (...)

z dnia 11 maja 2015 r., sygn. akt I Co 807/15

postanawia:

oddalić zażalenie.

SSO Marcin Rak SSO Magdalena Balion - Hajduk SSO Anna Hajda

Sygn. akt III Cz 1950/16

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z 11 maja 2015r. Sąd Rejonowy w (...) nadał klauzulę wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu nr (...) z dnia 14 kwietnia 2015r. wystawionemu przeciwko dłużnikowi oraz zasądził od dłużnika na rzecz wierzyciela kwotę 127 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że żądanie wierzyciela nadania klauzuli wykonalności było uzasadnione w świetle art. 96 i 97 ustawy Prawo bankowe, o kosztach natomiast orzekł w oparciu o art. 770 k.p.c.

Zażalenie na powyższe rozstrzygnięcie po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji złożył dłużnik, domagając się jego uchylenia i oddalenia wniosku wierzyciela. Podniósł, że tytuł egzekucyjny stwierdza zobowiązanie co do kwot w znacznej mierze przedawnionych i wystąpił z powództwem przeciwegzekucyjnym.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie mogło zostać uwzględnione.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r., poz. 1376 z późniejszymi zmianami – dalej PrBank), który obowiązywał w dacie wydania przez Sąd pierwszej instancji zaskarżonego postanowienia, na podstawie ksiąg banków lub innych dokumentów związanych z dokonywaniem czynności bankowych banki mogą wystawiać bankowe tytuły egzekucyjne. Bankowy tytuł egzekucyjny, zgodnie z art. 97 ust. 1 i ust. 2 PrBank również obowiązującym w dacie wydania przez Sąd pierwszej instancji zaskarżonego postanowienia, może być podstawą egzekucji prowadzonej według przepisów kodeksu postępowania cywilnego po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności wyłącznie przeciwko osobie, która bezpośrednio z bankiem dokonywała czynności bankowej albo jest dłużnikiem banku z tytułu zabezpieczenia wierzytelności banku wynikającej z czynności bankowej i złożyła pisemne oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz gdy roszczenie objęte tytułem wynika bezpośrednio z tej czynności bankowej lub jej zabezpieczenia. Oświadczenie to powinno określać kwotę zadłużenia, do której bank może wystawić bankowy tytuł egzekucyjny, oraz termin, do którego bank może wystąpić o nadanie temu tytułowi klauzuli wykonalności. Dłużnik może się również poddać egzekucji wydania rzeczy, w przypadku gdy ustanowiono zastaw rejestrowy lub dokonano przeniesienia własności w celu zabezpieczenia roszczenia.

Ustawodawca, wprowadzając instrument bankowego tytułu egzekucyjnego, umożliwił bankom, jako wierzycielom, prowadzenie egzekucji w oparciu o ten tytuł egzekucyjny, bez przeprowadzenia fazy postępowania rozpoznawczego. Kontrola Sądu co do bankowych tytułów egzekucyjnych sprowadza się jedynie do badania zachowania w nich wymogów ustawowych przewidzianych dla takiego tytułu, co jednoznacznie wynika z treści art. 786 2 § 1 k.p.c. Zgodnie z nim, w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, sąd bada, czy dłużnik poddał się egzekucji oraz czy roszczenie objęte tytułem wynika z czynności bankowej dokonanej bezpośrednio z bankiem lub z zabezpieczenia wierzytelności banku wynikającej z tej czynności.

Uwzględniając zatem, że wskazane powyżej wymogi z art. 96 i 97 PrBank w przedmiotowym bankowym tytule egzekucyjnym zostały dochowane, zasadne było nadanie przez Sąd I instancji klauzuli wykonalności na rzecz dłużnika.

1.Z przyczyn wskazanych powyżej, Sąd Okręgowy na mocy art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c., oddalił zażalenie.

SSO Marcin Rak SSO Magdalena Balion – Hajduk SSO Anna Hajda