Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 311/17

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni W. S. złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym S. S. (1) zmarłym w dniu 20 czerwca 2007 roku w miejscowości M., ostatnio stale zamieszkałym w miejscowości P.. Jako uczestników postepowania wnioskodawczyni wskazała E. G., B. B. i A. S..

Sąd ustalił co następuje:

S. S. (1) zmarł w dniu 20 czerwca 2007 roku w miejscowości M.. Przed śmiercią ostatnio stale zamieszkiwał w P.. W chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim z W. S. oraz posiadał trzy córki: E. G., B. B. i A. S.. Wyrokiem z dnia 21 grudnia 2004 roku (...)w sprawie o sygn. akt VI RC 297/04 orzekł separację pomiędzy małżonkami. Wyrok uprawomocnił się w dniu 12 stycznia 2005 roku.

S. S. (1) nie sporządził testamentu. Żaden ze spadkobierców nie odrzucił spadku, nie zrzekł się dziedziczenia po zmarłym, ani nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Wcześniej nie toczył się postępowanie spadkowe po zmarłym.

(dowód: odpis skrócony aktu zgonu k.3, odpis skrócony aktu małżeństwa k. 11-12, 16)

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie przedłożonych aktów stanu cywilnego, a także zapewnienia spadkowego odebranego od wnioskodawczyni w trybie art. 671 k.p.c., którego prawdziwość i zupełność została potwierdzona przez uczestniczkę B. B..

Sąd zważył, co następuje :

W myśl art. 670 k.p.c. sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

W toku niniejszej sprawy nie został ujawniony fakt pozostawienia przez zmarłego S. S. (1) testamentu, w związku z czym kwestia dziedziczenia wymagała odwołania się do przepisów ustawy. W myśl bowiem art. 926 § 1 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu, przy czym dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą – art. 926 § 2 k.c.

Stosownie do treści art. 931 § 1 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zgodnie jednak z art. 935 1 k.c. przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji. Przepis ten ma zastosowanie tylko wówczas, gdy w chwili otwarcia spadku (tj. w chwili śmierci spadkodawcy) orzeczenie separacji było prawomocne.

Z przedłożonego przez wnioskodawczynię odpisu skróconego aktu małżeństwa wynika, iż pomiędzy nią a spadkodawcą wyrokiem Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 21 grudnia 2004 roku orzeczono separację, zaś na datę śmierci S. S. (1) (20 czerwca 2007r.) orzeczenie to było prawomocne.

Mając na względzie treść powyższych przepisów oraz fakt pozostawania przez małżonków S. w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem w dacie śmierci S. S. (1), krąg spadkobierców ustawowych objął zstępnych spadkodawcy: córkę E. G., B. B. i A. S. - z udziałem w wysokości 1/3 części spadku każda z nich.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 520 § 1 k.p.c. ustalając, że każdy z uczestników poniesie je w związku ze swym udziałem w sprawie.

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)

S., (...)