Pełny tekst orzeczenia

0.a.Sygnatura akt IIK 696/16

0.c.Uzupełnienie uzasadnienia do wyroku Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 20 grudnia 2017 roku sporządzonego w stosunku do oskarżonego D. D. (1), a dotyczące oskarżonego R. K.

0.d.Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W nocy z 17 na 18 września 2015 roku oskarżony R. K. wspólnie z dotychczas nieustaloną osobą udał się do miejscowości W., gdzie postanowili się włamać do sklepu (...). Oskarżony zabrał ze sobą łom oraz nożyce do cięcia metalu i tymi narzędziami oskarżony usunął kratę zabezpieczającą okno i w ten sposób obaj sprawcy dostali się do pomieszczenia biurowego, następnie pomieszczenie to splądrowali i wyłamali drzwi do pomieszczenia sklepowego. Po wyłamaniu tych drzwi kluczami odnalezionymi w biurku pomieszczenia biurowego otworzyli dwa zamki do kraty zabezpieczającej wejście do sklepu, po czym trzecie zabezpieczenie wyłamali za pomocą łoma i w ten sposób dostali do wnętrza sklepu skąd zabrali laptop nieznanej marki, telefoniczne karty startowe różnych operatorów, router WirFi firmy (...), 500 paczek papierosów różnych marek, alkohol w postaci wódki oraz pieniądze w kwocie 400 złotych w wyniku czego powstały ogólne straty w wysokości 8000 złotych na szkodę S. M.. Skradzione w sklepie przedmioty R. K. sprzedał.

Dowód: protokół oględzin miejsca, k.246-250

zeznania świadków

S. M., k.2-3,242-243,725-726

B. M., k.253

Częściowo wyjaśnienia oskarżonych

R. K., k.156,164,288, 358,403,714

Protokół eksperymentu procesowego, k 222-226

Protokół eksperymentu procesowego, k 391-397

Kolejny raz oskarżony włamał się do tego samego sklepu wspólnie z A. J. w nocy z 6 na 7 grudnia 2015 roku. Oskarżeni przecięli dwie kłódki przy kracie, następnie wyważyli kolejno dwie pary drzwi i dostali się do wnętrza skąd zabrali w celu przywłaszczenia telefoniczne karty startowe różnych operatorów, 300 paczek papierosów różnych marek, alkohol w postaci 140 butelek wódki, dwie butelki alkoholu (...) , 8 butelek wina, różne artykuły spożywcze w tym 130 sztuk czekolad oraz pieniądze w kwocie 300 złotych. Oskarżeni metodycznie zabierali z półek najdroższe produkty oferowane w sklepie do sprzedaży i spowodowali straty o łącznej wartości 20000 złotych na szkodę S. M..

Dowód: protokół oględzin miejsca, k.6-8

zeznania świadków

S. M., k.2-3,242-243,725-726

B. M., k.253

Częściowo wyjaśnienia oskarżonych

R. K., k.156,164,288, 358,403,714

A. J., k.119,125,215,218,411,764-765

Protokół zatrzymania rzeczy, k.12-14

Protokół eksperymentu procesowego, k 222-226

Protokół eksperymentu procesowego, k 391-397

Oskarżony R. K. był wielokrotnie karany za kradzieże i kradzieże z włamaniem, w tym wyrokiem Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 02.10.2009r. sygn. akt II K 465/09 za umyślne przestępstwa podobne z art.279§lkk w zw. z art.64§lkk i inne, na karę 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, którą odbywał w okresie od dnia 06.05.2009r. do dnia 06.11.2012r. Przed ponownym osadzeniem w Zakładzie Karnym pracował dorywczo na budowie. Obecnie do 2021 roku odbywa karę pozbawienia wolności. Nie ma nikogo na utrzymaniu.

Dowód: odpis wyroku Sądu Rejonowego w Wałbrzychu sygn.IIK 465/09 wraz z danymi o odbyciu kary, k.194-202

Odpis wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy sygn. akt IIVKa 1012/09, k.192-193

Dane osobopoznawcze, k.724

Oskarżony R. K. zarówno w postępowaniu przygotowawczym , jak i przed Sądem przyznał się do popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów składając wyjaśnienia zgodne z ustalonym przez Sąd stanem faktycznym.

W tak ustalonym stanie faktycznym Sąd zważył co następuje:

Oceniając zebrany w sprawie materiał dowodowy Sąd uznał, że wina oskarżonego, jak i okoliczności popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów nie budzą wątpliwości. Uznając winę oskarżonego, Sąd oparł się w całości na jego wyjaśnieniach, ale również na częściowo wiarygodnych wyjaśnieniach pozostałych oskarżonych A. J. i D. D. (1). Bardzo istotnym dowodem w przedmiotowej sprawie są protokoły eksperymentów procesowych, protokoły oględzin miejsc włamań, a także zeznania pokrzywdzonego S. M..

Odnosząc się do zeznań pokrzywdzonego S. M., przesłuchanego bezpośrednio przed Sądem, wskazać należy, iż nie był on bezpośrednim świadkiem obu włamań których dopuścił się oskarżony do jego sklepu. S. M. dokładnie opisał jednak w jaki sposób sprawcy dostali się do jego sklepu. Pokrzywdzony bardzo szczegółowo opisał jakie kolejne przeszkody pokonał oskarżony aby dostać się do wnętrz sklepu i zabrać stamtąd opisane przez niego przedmioty. Taka relacja świadka w połączeniu z oględzinami miejsca, nie pozostawia żadnych wątpliwości co do faktu, iż w przypadku obu zarzucanych oskarżonemu czynów doszło do przełamania zabezpieczeń i dopiero po ich usunięciu sprawca dostawał się do pomieszczenia sklepowego, z których dokonywał kradzieży. Kolejną informacją, której dostarczył Sądowi S. M. było określenie wartości szkody, której doznał w wyniku obu włamań oraz szczegółowe wskazanie produktów jakie zostały skradzione. Podkreślić należy, iż świadek podał wiele szczegółów takich jak umiejscowienie skradzionych rzeczy w sklepie, rekonstruował sposób działania sprawcy wskazując na swoje domysły związane z tym jaki towar i skąd był zabierany. Wskazać należy, iż zeznania tego pokrzywdzonego Sąd uznał za wiarygodne w całości.

Dla ustalenia okoliczności obu włamań, najistotniejsze były wyjaśnienia samych oskarżonych składane w postępowaniu przygotowawczym oraz protokoły przeprowadzonych eksperymentów procesowych. Niezwykle cennym dowodem są dla Sądu protokoły eksperymentów procesowych, które zostały przeprowadzone z udziałem D. D. (1) i A. J., a następnie z udziałem R. K.. Podczas tych eksperymentów udokumentowanych nie tylko protokołami ale i materiałem fotograficznym A. J. i D. D. (1) dobrowolnie wskazali miejsca do których się włamali, zaś oskarżony R. K. dobrowolnie i z pełną swobodą opisywał i ujawniał kolejne dokonywane przez siebie włamania, opisując sposób ich dokonania, a także samodzielnie wskazując miejsca, do których się włamywał. Co istotne, przy każdym z miejsc oskarżony określał z kim dokonywał tychże włamań i nie było to blokowe określenie, że robił to z A. J. i D. D. (1). Oskarżony wskazał również miejsce do którego włamał się wyłącznie z A. J., oraz miejsce do którego włamał się samodzielnie. Taka okoliczność w ocenie Sądu uwiarygadnia relację tego oskarżonego i pozawala na przyjęcie, iż zgodnie z prawdą opisywał kolejne dokonywane przez oskarżonych włamania.

Mając powyższe na względzie Sąd uznał, iż oskarżony R. K. dopuścił się wszystkich zarzucanych mu czynów, i tak:

- za czyny popełnione wspólnie i w porozumieniu z A. J. i D. D. (2) uznając iż dopuścił się ich w podobny sposób, w krótkich odstępach czasu - w przeciągu niespełna miesiąca - przyjął, iż stanowią one ciąg przestępstw z art. 279 § 1 kk i jednego usiłowania popełnienia czynu z ar. 279 § 1 kk przestępstw, za co na podstawie art.279§1 kk w zw. z art. 64§2 kk w zw. z art. 91§1 kk wymierzył R. K. karę 2 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności (stan faktyczny i rozważania odnośnie tego ciągu przestępstw zarzucanych oskarżonemu R. K. znajduje się w uzasadnieniu sporządzonym na wniosek oskarżonego D. D. (2)),-

- za czyn popełniony wspólnie i w porozumieniu z A. J. na podstawie art.279§1 kk w zw. z art. 64§2 kk wymierzył oskarżonemu karę jednego roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności,-

- za czyn z art. 279 § 1 kk popełniony wspólnie i w porozumieniu z nieustaloną osobą na podstawie art.279§1 kk w zw. z art. 64§2 kk wymierzył oskarżonemu karę jednego roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności,-

Przy kwalifikacji prawnej wszystkich czynów zarzucanych oskarżonemu R. K. Sąd uwzględnił fakt, iż ten oskarżony dopuścił się zarzucanych mu czynów w okresie krótszym niż pięć lat od odbycia przynajmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności za czyn podobny z art.279§1 k.k. za który skazany był w warunkach recydywy z art. 64 § 1 kk. Powyższe skutkuje przyjęciem, iż oskarżony dopuścił się popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów – kradzieży z włamaniem – a więc czyny z katalogu przestępstw z art. 64 § 2 kk - w warunkach recydywy określonej w tymże artykule.

Następnie na podstawie art.91§2kk Sąd połączył wyżej wskazane kary pozbawienia wolności orzeczone wobec oskarżonego R. K. i wymierzył mu karę łączną 3 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności. Wymierzając oskarżonemu karę we wskazanym wyżej wymiarze, Sąd miał na względzie wszelkie okoliczności mające znaczenie dla sądowego wymiaru kary, w szczególności właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, dotychczasową wielokrotną karalność, a przede wszystkim zasady indywidualizacji kary. Sąd rozważał przede wszystkim wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu wyrażający się powszechnością tego typu przestępstw, trudnością w ich zwalczaniu, jak również dolegliwością tych czynów wobec pokrzywdzonych. Okolicznością zdecydowanie zaostrzającą wymiar kary, jest działanie oskarżonego z pełną premedytacją, w sposób przemyślany, wcześniej przygotowany i zaplanowany, nadto działanie z niskich pobudek, mianowicie celem uzyskania korzyści majątkowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż oskarżony R. K. za wszystkie czyny odpowiada w warunkach recydywy wielokrotnej z art.64§2 k.k., co miało wpływ na wymierzenie surowszej kary przewyższającej dwukrotnie granicę dolnego zagrożenia ustawowego za czyn z art. 279 § 1 kk. Jedyną okolicznością łagodzącą wymiar kary orzeczonej wobec oskarżonego była jego postawa podczas prowadzonego postępowania karnego. R. K. na żadnym etapie postępowania nie utrudniał postępowania, przyznawał się do winy i podczas wyjaśnień oraz eksperymentu procesowego szczerze wyjaśniał okoliczności kolejnych dokonywanych przez siebie włamań.

Mając na względzie wnioski pokrzywdzonych domagających się zasądzenia na ich rzecz od oskarżonych obowiązku naprawienia szkody, na podstawie art.46§1kk Sąd orzekał wobec oskarżonych R. K., i A. J. obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę solidarnie na rzecz S. M. kwoty 20.000 złotych oraz od oskarżonego R. K. na rzecz tegoż pokrzywdzonego kwoty 8.000 złotych.

Wskazane wyżej kwoty wynikają z ustalonych przez Sąd wysokości szkód, na podstawie informacji i zeznań udzielonych przez samego pokrzywdzonego, uznając jego relację za wiarygodną w pełni.

Stosownie do treści art.63§1 k.k. Sąd zaliczył oskarżonemu na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności okres zatrzymania w przedmiotowej sprawie

Mając na względzie fakt, iż oskarżony nie ma stałych dochodów oraz odbywa karę pozbawienia wolności, Sąd stosownie do treści art. 624§1 kpk w zw. z art. 17 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 23.06.1973r. – o opłatach w sprawach karnych (tekst jedn. Dz.U. 1983.Nr 49 poz.233 z późn.zm) zwolnił go w całości od ponoszenia kosztów sądowych.