Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IXU 30/18

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 23 listopada 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. przyznał ubezpieczonemu M. A. zasiłek chorobowy w wysokości obniżonej o 25% za okres od 25 października 2017 r. do 6 listopada 2017 r. W uzasadnieniu swego stanowiska organ powołał się na art. 62 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2016 r., wskazując, że skoro zaświadczenie lekarskie zostało wystawione na druku (...), to ubezpieczony winien je dostarczyć płatnikowi zasiłków nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.

Odwołanie od powyższej decyzji organu wniósł odwołujący domagając się wypłaty zasiłku chorobowego w pełnej wysokości oraz podnosząc, iż zwolnienie zostało dostarczone z opóźnieniem z uwagi na krytyczny stan zdrowia, w którym znajdował się po zabiegu wszczepienia protezy zastawki aortalnej.

W odpowiedzi na odwołanie organ podtrzymał swoje stanowisko, dodatkowo wskazując, że zwolnienie mogło być wysłane pocztą lub dostarczone przez osobę upoważnioną przez ubezpieczonego.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

M. A. w dniu 14 października 2017 r. przebył zabieg wszczepienia protezy zastawki aortalnej. Dnia 17 października 2017 r. został przeniesiony ze szpitala, w którym miała miejsce operacja, do (...) przy ul. (...) w S.. Przebywał w nim do dnia 20 października 2017 r. W dniu 20 października 2017 r. zostało wystawione zwolnienie lekarskiej (...) za okres od 17 października do 27 listopada 2017 r. Zwolnienie lekarskie odebrała żona ubezpieczonego. Zostało ono dostarczone pracodawcy w dniu 6 listopada 2017 r. Ani M. A., ani jego żonie nikt nie wskazywał, w jakim terminie należy dostarczyć zwolnienie lekarskie pracodawcy. Ubezpieczony nie miał świadomości, że zwolnienie winno zostać dostarczone w ciągu 7 dni.

Dowód: (...) k. 8 akt organu, zeznania ubezpieczonego – k. 12-13;

Sąd Rejonowy zważył, co następuje:

Odwołanie okazało się zasadne.

Zgodnie z treścią art. 23 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zwanej dalej: ustawą zmieniającą) lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i starsi felczerzy upoważnieni do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo w innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, zwanych dalej „zaświadczeniami lekarskimi”, mogą wystawiać zaświadczenia lekarskie zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w art. 1 (ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa), w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2018 r. (ust. 1). W przypadku, o którym mowa w ustępie 1, lekarz, lekarz dentysta, felczer lub starszy felczer wystawiający zaświadczenia lekarskie informują ubezpieczonego o konieczności doręczenia zaświadczenia lekarskiego odpowiednio płatnikowi zasiłku lub płatnikowi składek w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. Przepisy art. 62 ustawy, o której mowa w art. 1, stosuje się w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia wżycie niniejszej ustawy (ust. 2).

Zacytowana powyżej ustawa zmieniająca weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., a zatem zgodnie z jej regulacjami, do ubezpieczonego, który otrzymał zwolnienie lekarskie na druku (...), zastosowanie znajdzie art. 62 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zwanej dalej: ustawą zasiłkową) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2016 r.

Na dzień 31 grudnia 2015 r. art. 62 ustawy zasiłkowej brzmiał następująco: zaświadczenie lekarskie ubezpieczony jest obowiązany dostarczyć nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi zasiłków z uwzględnieniem ust. 2 (ust. 1). Ubezpieczony, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. a (ubezpieczeni, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych), obowiązany jest dostarczyć zaświadczenie lekarskie w ciągu 7 dni od jego otrzymania płatnikowi składek, który przekazuje je niezwłocznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podając datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego (ust. 2). Niedopełnienie obowiązku określonego w ust. 1 i 2 powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego (ust. 3).

W ocenie Sądu z ww. przepisów wynika, iż w przypadku ubezpieczonego, który nie posiadał wiedzy o wymaganym terminie dostarczenia zwolnienia lekarskiego i nie został o nim, wbrew takiemu obowiązkowi, wprost wynikającemu z ww. art. 23 ust. 2 ustawy zmieniającej, poinformowany przez lekarza, nie można obniżyć zasiłku chorobowego, albowiem nie sposób przyjąć, by w takiej sytuacji niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego. Podkreślenia wymaga, iż możliwość wystawianie zwolnień na papierowym formularzu (...) była już przedłużana do dnia 30 czerwca 2018 r., a obecnie, jak wynika z doniesień medialnych, ma nastąpić kolejne przedłużenie tego terminu mające na celu umożliwienie wszystkim podmiotom wystawiającym zwolnienia lekarskie przygotowania się do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich, które automatycznie będą rejestrowane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i które są już wystawienie w tym systemie przez część lekarzy. Możliwość wystawiania w okresie przejściowym (i to przedłużanym) zarówno e-zwolnień, jak i zwolnień papierowych, może budzić i zapewne budzi wśród pacjentów wątpliwości, czy otrzymywane zwolnienia są przekazywane automatycznie organowi. Stąd zapewne ww. regulacja zawarta w art. 23 ust. 2 ustawy zmieniającej, nakazująca lekarzowi, w przypadku wystawienia zaświadczenia lekarskiego na papierowym formularzu, poinformować pacjenta o obowiązku jego przedłożenia płatnikowi zasiłku lub płatnikowi składek w terminie 7 dni.

Przedstawiony powyżej stan faktyczny w zakresie okresu zwolnienia lekarskiego i jego dostarczenia do pracodawcy pozostawał bezsporny, okoliczność braku wiedzy o konieczności dostarczenia zwolnienia w terminie 7 dni, a także niepoinformowania o takim obowiązku przez lekarza wystawiającego zwolnienie, wynika natomiast z zeznań powoda, które nie zostały przez organ w żaden sposób zakwestionowane.

Mając na uwadze wszystko powyższe Sąd, na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c., zmienił zaskarżoną decyzję w sposób wskazany w punkcie I wyroku.

ZARZĄDZENIE

1.(...),

2.(...);

3. (...).

23 kwietnia 2018 r.