Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XI Ns 1411/17

POSTANOWIENIE

Dnia 26 kwietnia 2018 r.

Sąd Rejonowy w Toruniu XI Wydział Cywilny w składzie:

PrzewodniczącySSR J. G.

P. sądowy A. P.

Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2018 r. w T..

sprawy z wniosku

(...) sp. z o.o. we W.

z udziałem K. M., D. M., B. M.

o stwierdzenie nabycia spadku po: G. M.

postanawia

I.  stwierdzić, że spadek po G. M. zmarłym dnia 04 stycznia 2014 r. w T.
mającym ostatnie zwykłe miejsce pobytu w T.
na podstawie ustawy
nabyli wprost żona B. M. oraz dzieci D. M. i K. M. po 1/3 (jednej trzeciej) części każde z nich;

II.  przyznać B. C. kwotę 120 zł (sto dwadzieścia złotych) tytułem wynagrodzenia za czynności kuratora;

III.  ustalić iż każdy uczestnik postępowania ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

Sygn. akt XI Ns 1411/17

UZASADNIENIE

(...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we W. wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po G. M., zmarłym dnia 4 stycznia 2014 r. w T., powołując się na zobowiązanie do uzyskania stwierdzenia nabycia spadku po tym spadkodawcy wynikające z postanowienia o zawieszeniu postępowania w sprawie I Ns 113/14 Sądu Rejonowego w Koninie na skutek jego zgonu, w którym to postępowaniu jest również wnioskodawcą.

Sąd ustalił, że G. M. zmarł w dniu 04 stycznia 2014 r. w T., gdzie miał ostatnie miejsce zwykłego pobytu. W chwili śmierci był żonaty z B. M.. Między małżonkami nie była orzeczona separacja sądowa. Spadkodawca miał dwoje dzieci: D. M. i K. M.. Nie sporządził testamentu.

dowody: akt zgonu spadkodawcy k. 45, akt małżeństwa spadkodawcy k. 53, akty urodzenia K. M. i D. M. k.. 54-55, zapewnienie spadkowe B. M. na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2018 r.

Powyższe okoliczności maja odzwierciedlenie w aktach stanu cywilnego stanowiących wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych (art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego t.j. Dz.U. 2016 poz. 2064) i w treści zapewnienia spadkowego, które nie budziło wątpliwości Sądu.

Legitymacja czynna wnioskodawcy wynika z udokumentowanego interesu w uzyskaniu niniejszego orzeczenia, nie była też podważana przez uczestników.

Uzasadniając rozstrzygnięcie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku należy wskazać, że zgodnie z art. 926 § 1 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu, przy czym w myśl § 2 w razie braku testamentu następuje dziedziczenie ustawowe. W myśl art. 931 § 1 k.c. w pierwszej kolejności powołane są do ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, dziedziczą oni w częściach równych, przy czym część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Stąd też, na podstawie wskazanych przepisów prawa orzeczono jak w pkt. I sentencji.

O wynagrodzeniu kuratora orzeczono w pkt. II sentencji zgodnie z § 1 ust. 1 obowiązującego w chwili wszczęcia postępowania i znajdującego zastosowanie przy niniejszym orzeczeniu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 listopada 2013 r. w sprawie określenia wysokości wynagrodzenia i zwrotu wydatków poniesionych przez kuratorów ustanowionych dla strony w sprawie cywilnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1476) w zw. z § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1800).

O kosztach postępowania Sąd postanowił w pkt. III sentencji zgodnie z art. 520 § 1 k.p.c. uznając, że nic nie przemawia za odstąpieniem od generalnej zasady orzekania o kosztach postępowania nieprocesowego. Wnioskodawca składając wniosek działał ze swojej inicjatywy oraz we własnym interesie, a nie uczestników, co wyłącza obciążenie ich jego kosztami.