Pełny tekst orzeczenia

POSTANOWIENIE

Dnia 24 kwietnia 2018

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie VI Wydział Rodzinny i Nieletnich

w następującym składzie :

Przewodniczący : SSR Barbara Ciwińska

Protokolant : Barbara Gawron

po rozpoznaniu w dniu 24.04.2018r. w Warszawie na rozprawie

sprawy z wniosku M. O.

z udziałem A. K.

o pozbawienie władzy rodzicielskiej A. K. nad małoletnimi D. i W. K.

postanawia:

1.  pozbawić władzy rodzicielskiej A. K. nad małoletnimi D. K. ur. (...) i W. K. ur. (...),

2.  pozostawić wnioskodawczynię przy poniesionych kosztach postępowania.

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni M. O. (1) w dniu 14 grudnia 2017 roku wniosła do tutejszego Sądu wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej A. K. nad jego małoletnimi dziećmi D. K. i W. K. i zmianę w tym zakresie postanowienia Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w sprawie o sygn. akt VI Nsm 777/15. (k. 1-2 wniosek z dnia 14 grudnia 2017 r.)

A. K. pomimo zobowiązania w zawiadomieniu z dnia 21 lutego 2018 roku, odebranego przez uczestnika w dniu 28 lutego 2018 roku, do złożenia pisemnej odpowiedzi na wniosek, nie zajął stanowiska w sprawie. (k. 8 zawiadomienie z dnia 21 lutego 2018 r.)

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny :

Małoletnia W. K. urodzona (...) i D. K. urodzony (...) pochodzą z nieformalnego związku wnioskodawczyni M. O. i uczestnika postępowania A. K..

Rodzice małoletnich rozstali się w 2015 roku. Ojciec A. K. został eksmitowany z zajmowanego mieszkania. Obecnie A. K. l. 35, obywatel Polski, wykształcenie średnie od 2 lat odbywa karę pozbawienia wolności. Z M. O. (2) utrzymuje sporadyczne kontakty telefoniczne. Matka małoletnich M. O. (1) l. 35, obywatelka Ukrainy, ma pobyt stały w Polsce , wykształcenie wyższe. Prowadzi własną działalność gospodarczą, firmę sprzątającą. Wnioskodawczyni uzyskuje dochód w wysokości około 2 000 zł netto miesięcznie.

Postanowieniem tutejszego Sądu w sprawnie z wniosku M. O. (1) o powierzenie władzy rodzicielskiej matce i ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca nad małoletnimi W. K. i D. K. z dnia 26 listopada 2015 roku, sygn. akt Nsm 777/15, Sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskie matce M. O. ograniczając władzę rodzicielska ojca A. K. do współdecydowania o istotnych sprawach dzieci w zakresie edukacji i wyjazdów zagranicznych powyżej 10 dni. (k. 57 postanowienie z dnia 26 listopada 2015 r.)

Małoletnia W. K. od września 2017 r. uczęszcza do klasy „0” przy Szkole Podstawowej nr (...) przy ul. (...). Małoletnia nie ma problemów z nauką, jest zdrowym, prawidłowo rozwijającym się dzieckiem. W. K. wchodzi w konflikty z rówieśnikami i jest osobą impulsywną. Dziecko przebywa pod opieką kardiologa. (k. 23-24 sprawozdanie z wywiadu środowiskowego z dnia 18 kwietnia 2018 r.)

Małoletni D. K. uczęszcza do przedszkola (...) przy ul. (...). Podobnie jak siostra jest dzieckiem zdrowym, rozwijającym się prawidłowo. Małoletni poprawnie funkcjonuje w grupie rówieśniczej. Nie sprawia problemów wychowawczych. (k. 23-24 sprawozdanie z wywiadu środowiskowego z dnia 18 kwietnia 2018 r.)

Na chwilę obecną M. O. (1) zamieszkuje z małoletnimi w trzypokojowym mieszkaniu o powierzchni około 51 m 2. Małoletni mają w mieszkaniu zapewnione swoje pokoje, które są dostosowane do ich potrzeb i zainteresowań. Mieszkanie jest zadbane, panuje w nim ład i porządek.

Uczestnik A. K. odkąd przebywa w zakładzie karnym tj. od 2 lat, nie utrzymuje z małoletnimi żadnych kontaktów w żadnej formie, nie jest zorientowany w sytuacji szkolnej, zdrowotnej, zainteresowań, wyjazdów dzieci. Nie płaci również alimentów. Alimenty od października 2017 roku są płacone z funduszu alimentacyjnego. Wcześniej płacone były niekompletnie. A. K. nie troszczy się o rozwój dzieci. Ostatni kontakt ojca z dziećmi miał miejsce w marcu 2016 roku.

M. O. (1) ze względu ma duży konflikt pomiędzy nią a A. K. nie chce utrzymywać z ojcem dzieci kontaktów. Podkreśla, że nie jest w stanie podjąć z uczestnikiem jakichkolwiek wspólnych decyzji w sprawach dotyczących dzieci.

Brak kontaktu z A. K. lub utrudniony kontakt, uniemożliwiają M. O. wyegzekwowanie od uczestnika zgody w kwestiach dotyczących m.in. wyboru szkoły dla małoletnich i innych decyzji w istotnych sprawach dzieci. Uczestnik nie ma udziału w podejmowaniu ww. decyzji oraz nie przejawia żadnej woli, aby jakikolwiek wpływ mieć (k. 23-24 sprawozdanie z wywiadu środowiskowego z dnia 18 kwietnia 2018 r.)

A. K. odbywał również karę za znęcanie się nad M. O. (1). Nadużywał alkoholu i był uzależniony od środków odurzających. W sprawie prowadzonej pod sygn. akt VI Nsm 777/15 przez tutejszy Sąd ustalono, że uczestnik stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec wnioskodawczyni, wszczynał awantury, był agresywny, czego świadkami były małoletnie dzieci. Uczestnik w związku z przemocą w rodzinie miał założoną Niebieską Kartę. W sprawach często interweniowała Policja. Jak ustalił Sąd uczestnik był wielokrotnie karany(k .16-17 informacja o karalności) . A. K. jest uzależniony od alkoholu. Kilkakrotnie podejmował próby leczenia. Wszystkie z nich nie przyniosły wyraźnych efektów. Uczestnik jest znany dzielnicowemu, jako osoba naruszająca porządek prawny, wszczynająca awantury domowe pod wpływem alkoholu. Ze sprawozdania z wywiadu środowiskowego dotyczącego sytuacji opiekuńczo-wychowawczej małoletnich W. K. i D. K. wynika, że uczestnik nie ma żadnego kontaktu z dziećmi, ani jakichkolwiek więzi emocjonalnych z małoletnimi. Brak porozumienia i kontaktu pomiędzy wnioskodawczynią, a uczestnikiem utrudnia w znaczący sposób prawidłowe funkcjonowanie małoletnich.

W opinii Kuratora zawodowego M. M. w związku z pobytem ojca małoletnich A. K. w zakładzie karnym zasadne wydaje się pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o dokumenty zebrane w aktach niniejszej sprawy, aktach sprawy o sygn. akt VI Nsm 777/15 znanych Sądowi z urzędu oraz wyjaśnień strony M. O., sprawozdania kuratora zawodowego z wywiadu środowiskowego dotyczącego sytuacji opiekuńczo-wychowawczej małoletnich, opinii o skazanym z Aresztu Śledczego w W.-S. oraz informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego.

Sąd Rejonowy zważył co następuje:

Artykuł 92 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż dziecko do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską, która to władza z mocy art. 93 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przysługuje obojgu rodzicom. Każdy z rodziców jest uprawniony i zobowiązany do wykonywania władzy rodzicielskiej, jeżeli nie została mu ona odebrana ani ograniczona. Zgodnie z art. 95 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Poprzez dobro dziecka należy rozumieć zapewnienie dziecku wszystkich tych wartości, które są konieczne do jego prawidłowego rozwoju fizycznego i duchowego, normalnych warunków do prawidłowego rozwoju.

Sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej jeżeli:

-

władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody lub,

-

rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub,

-

w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka.

(art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

W niniejszej sprawie w ocenie Sądu zachodziły przesłanki z art. 111 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do pozbawienia władzy rodzicielskiej A. K. nad małoletnimi W. K. urodzoną (...) i D. K. urodzonym (...).

Tutejszy Sąd dał już szansę A. K. na poprawę na uporządkowanie swego życia i podjęcie właściwej opieki nad małoletnimi dziećmi. W postanowieniu z dnia 26 listopada 2015 roku Sąd ograniczył jedynie władzę rodzicielską ojca do współdecydowania o istotnych sprawach dzięki w zakresie edukacji i wyjazdów zagranicznych powyżej 10 dni. Sąd wyrażał przekonanie, że uczestnik A. K. będzie utrzymywał kontakt ze swoimi dziećmi, uczestnicząc w ich życiu i starał się będzie podejmować decyzję mające istotne dla nich znaczenie i w nich współuczestniczyć. Niestety tak się nie stało, A. K. odbywa karę pozbawienia wolności i nie bierze udziału w wychowaniu swoich własnych dzieci. Nie ma jakiekolwiek wpływu na ich rozwój fizyczny, emocjonalny i duchowy, posiadanie przez niego władzy rodzicielskiej utrudnia matce dzieci wykonywanie tej władzy. Uzależnienie uczestnika od alkoholu oraz dotychczasowe życie i jego zachowanie wielokrotne skazania za przestępstwa, stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej w domu w ocenie Sądu Rejonowego świadczą o jego braku odpowiedzialności za swoje dzieci i uzasadniają pozbawienie go władzy rodzicielskiej z uwagi na rażące zaniedbania w jej wykonywaniu.

Z uwagi na powyższe orzeczono jak w sentencji.

O kosztach orzeczono na podstawie art. 520 Kodeksu postępowania cywilnego.