Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 646/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 22 maja 2018 roku

Sąd Rejonowy w Szczytnie w II Wydziale Karnym

w składzie:

Przewodniczący: Sędzia SR Andrzej Janowski

Protokolant: sekr. sąd. Katarzyna Strzelec

przy udziale Asesora Prokuratury Rejonowej Olsztyn – Północ w Olsztynie Joanny Burdy del. do Prokuratury Rejonowej w Szczytnie

po rozpoznaniu na rozprawie w dniach15 marca, 19 kwietnia i 22 maja 2018 roku sprawy:

P. C. (1) , syna K. i D. zd. S., urodzonego (...) w O.

oskarżonego o to, że:

w dniu 12 sierpnia 2017r., około godziny 16:25, na 76 km drogi krajowej nr (...) pomiędzy miejscowościami S. i K., w gminie Ś., po. (...), woj. (...), kierując samochodem osobowym marki V. (...) o nr rej. (...) od strony miejscowości K. w kierunku S., umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym określone w art. 3 ust. 1, art. 5 ust. 1 i art. 19 ust. 1 Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017, poz. 1260 – t.j.), w ten sposób, że nie zachowując szczególnej ostrożności, nie dostosowując się do znaku poziomego P-4 „podwójna linia ciągła” oraz nie mając dostatecznej widoczności, podjął na łuku drogi w lewo w warunkach wilgotnej nawierzchni asfaltowej manewr wyprzedzania jadącego przed nim w tym samym kierunku samochodu osobowego marki N. (...) o nr rej. (...), a następnie w trakcie powracania na swój pas ruchu popełnił błąd w technice jazdy wykonując gwałtowne ruchy kierownicą, na skutek czego utracił panowanie nad pojazdem zjeżdżając na przeciwległy pas ruchu i nieumyślnie doprowadził do czołowego zderzenia z jadącym z naprzeciwka w sposób prawidłowy motocyklem marki H. o nr rej. (...) kierowanym przez A. S., który w wyniku zderzenia doznał obrażeń wielonarządowych w postaci złamania żeber po obu stronach, pęknięcia wątroby, krwiaka jamy otrzewnej, masywnego krwiaka miednicy dochodzącego do worka mosznowego i nerek, obrzęku i krwiaka lewego uda, złamania trzonów kości prawego podudzia, zwichnięcia lewego stawu biodrowego, licznych ran powłok skórnych, rozerwania bocznic żyły udowej lewej i tętniczki bocznej tętnicy udowej, w następstwie których to obrażeń doszło do wstrząsu urazowo-krwotocznego i śmierci A. S. w dniu 13 sierpnia 2017 roku o godz. 8:30 w Wojewódzkim Szpitalu (...) w O.

tj. o czyn z art. 177 §2 k.k.

I. oskarżonego P. C. (1) uznaje za winnego zarzucanego mu czynu i za to na podstawie art. 177 §2 k.k. skazuje go na karę 1 (jednego) roku i 10 (dziesięciu) miesięcy pozbawienia wolności;

II. na podstawie art. 42 §1 k.k. orzeka wobec oskarżonego środek karny zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B na okres 4 (czterech) lat;

III. na podstawie art. 624 §1 k.p.k., art. 626 §1 k.p.k. i art. 17 ust.1 i 2 ustawy z dnia 23 czerwca 1973r. o opłatach w sprawach karnych (Dz.U. 1983r. Nr 49 poz. 223 z późn. zmian.) zwalnia oskarżonego od obowiązku zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych, w tym opłaty.

UZASADNIENIE

Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Oskarżony P. C. (1) jest karanym 21 letnim mieszkańcem D. w powiecie (...). Oskarżony jest bezdzietnym kawalerem, bez zawodu, zatrudnionym w charakterze sprzedawcy-mechanika w firmie (...) sc w O..

W dniu 12 sierpnia 2017 r. w godzinach popołudniowych oskarżony kierował samochodem V. (...) o nr rej. (...) na trasie krajowej nr(...). Razem z nim podróżowali jego znajomi P. C. (2), D. R. i K. R..

Około godziny 16:25, na 76 km wyżej wskazanej drogi, pomiędzy miejscowościami S. i K., gm. Ś., oskarżony kierując samochodem od strony miejscowości K. w kierunku S., umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że nie zachowując szczególnej ostrożności, nie dostosował się do znaku poziomego P-4 „podwójna linia ciągła” i nie mając dostatecznej widoczności podjął na łuku drogi w lewo w warunkach wilgotnej nawierzchni asfaltowej manewr wyprzedania jadącego przed nim w tym samym kierunku samochodu osobowego marki N. (...) o nr rej. (...), kierowanego J. D., a następnie w trakcie powracania na swój pas ruchu w wyniku błędu w technice jazdy polegającego na wykonywaniu gwałtownych ruchów kierownicą utracił panowanie nad pojazdem zjeżdżając na przeciwległy pas ruchu i nieumyślnie doprowadził do czołowego zderzenia z jadącym z naprzeciwka w sposób prawidłowy motocyklem marki H. o nr rej. (...) kierowanym przez A. S., który w wyniku wypadku drogowego doznał obrażeń wielonarządowych w postaci złamania żeber po obu stronach, pęknięcia wątroby, krwiaka jamy otrzewnej, masywnego krwiaka miednicy dochodzącego do worka mosznowego i nerek, obrzęku i krwiaka lewego uda, złamania trzonów kości prawego podudzia, zwichnięcia lewego stawu biodrowego, licznych ran powłok skórnych, rozerwania bocznic żyły udowej lewej i tętniczki bocznej tętnicy udowej, w następstwie których to obrażeń doszło do wstrząsu urazowo-krwotocznego, co skutkowało jego zgonem w dniu 13 sierpnia 2017 roku o godz. 8:30 w Wojewódzkim Szpitalu (...) w O.

Oskarżony P. C. (1), w związku ze spowodowaniem wypadku, poddał się leczeniu psychiatrycznemu oraz terapii psychologicznej, w trakcie której zostały u niego zdiagnozowane Zaburzenia Stresowe Pourazowe (...), charakteryzujące się: odtwarzaniem zdarzenia w jego wspomnieniach, silnymi reakcjami fizjologicznymi i cierpieniem psychicznym w sytuacjach przypominających o zdarzeniu, częściowym wycofaniem z życia społecznego, utrzymującymi się symptomami zwiększonej psychologicznej wrażliwości, zmniejszeniem zdolności odczuwania emocji pozytywnych oraz doświadczaniem przez oskarżonego niepokoju i lęku odnośnie przyszłości.

dowody : wyjaśnienia oskarżonego P. C. (1) k. 265-266; zeznania świadków D. C. k.266-266v, D. R. k. 273-273v, P. C. (2) k. 273v, K. R. k. 273v-274, K. P. k. 278-278v, J. D. k. 128-129;

dokumenty: notatki urzędowe k. 1, 3, 26, protokół z badania stanu trzeźwości P. C. k. 3, dane z policyjnych baz danych k. 4-9, protokół oględzin miejsca wypadku wraz z dokumentacją fotograficzną k. 19-20, 48-63, 88, protokół z badania stanu trzeźwości A. S. k. 85, protokół wstępny z oględzin i otwarcia zwłok A. S. wraz z dok. fotograficzną k. 43, 77-80, dane z PESEL dot. A. S. k. 44, opinia biegłego dot. stanu technicznego motocykla marki H. o nr rej. (...) k. 111-119, opinia biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych k. 145-152, dok. medyczna dot. A. S. k. 172-173, opinia biegłego z zakresu medycyny sądowej z przeprowadzonych oględzin i otwarcia zwłok A. S. k. 174-177, dane o karalności k. 192-193, opinia Instytutu (...) w B. z badania krwi zabezpieczonej podczas sekcji zwłok A. S. k. 200-203, opinia psychologiczna k. 250-251, sprawozdanie z postępowania mediacyjnego k. 257-258, zaświadczenie od psychologa k. 264.

Oskarżony P. C. (1) zarówno w toku postepowania przygotowawczego jak i przed Sądem przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa (wyjaśnienia k. k. 265-266, 188).

Sąd zważył, co następuje :

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na ustalenie, że oskarżony P. C. (1) dopuścił się zarzucanego mu czynu, a działanie jego było zawinione. Sąd nie dopatrzył się okoliczności, które wyłączałyby winę oskarżonego, bądź też w inny sposób wykluczały jego odpowiedzialność karną. Oskarżony w swoich wyjaśnieniach, którym Sąd dał wiarę, przyznał się w całości do popełnienia zarzucanego mu czynu, potwierdzając postawiony mu zarzut, podając, że nie potrafi wytłumaczyć dlaczego podjął niebezpieczny manewr skutkujący wypadkiem, mimo, że nigdzie się nie śpieszył, nie był zmęczony. Przyznanie się oskarżonego do winy było stanowcze i jednoznaczne i znajduje potwierdzenie w pozostałym materiale dowodowym – dokumentach w postaci : opinii pisemnej biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych H. H. (k. 145-152), notatek urzędowych (k. 1, 3, 26), protokołu z badania stanu trzeźwości P. C. (k. 3), danych z policyjnych baz danych (k. 4-9), protokołu oględzin miejsca wypadku wraz z dokumentacją fotograficzną (k. 19-20, 48-63, 88), protokołu z badania stanu trzeźwości A. S. (k. 85), protokołu wstępnego z oględzin i otwarcia zwłok A. S. wraz z dok. fotograficzną (k. 43, 77-80), danych z systemu PESEL dot. A. S. (k. 44), opinii biegłego dot. stanu technicznego motocykla marki H. o nr rej. (...) (k. 111-119), dok. medycznej dot. A. S. (k. 172-173), opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej z przeprowadzonych oględzin i otwarcia zwłok A. S. (k. 174-177), opinii Instytutu (...) w B. z badania krwi zabezpieczonej podczas sekcji zwłok A. S. (k. 200-203) – których wiarygodności nikt nie kwestionował i z tego powodu uznanych przez Sąd za wiarygodne, a z których wynika, że oskarżony jest sprawcą wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

W świetle tych dowodów fakt spowodowania przez oskarżonego wypadku drogowego opisanego powyżej nie budzi wątpliwości.

Nadto wyjaśnienia oskarżonego, również w zakresie wskazywanych przezeń doznań psychicznych wiążących się z wypadkiem, zasługują na wiarę i znajdują potwierdzenie w pozostałym materiale dowodowym, tj. w wiarygodnych zeznaniach uczestników zdarzenia, jego znajomych, świadków D. R. (k. 273-273v), P. C. (2) (k. 273v), K. R. (k. 273v-274) i w zeznaniach matki oskarżonego D. C. (k. 266-266v), z których wynika, że oskarżony po wypadku przeżywał jego konsekwencje, wycofał się z życia towarzyskiego, jest drażliwy, ma kłopoty z zasypianiem, nie chce rozmawiać o wypadku, oraz w zeznaniach udzielającej pomocy terapeutycznej oskarżonemu psycholog, świadka K. P. (k. 278-278v), potwierdzonych dokumentem w postaci zaświadczenia (k. 264), z których wynika, że oskarżony dotknięty jest zaburzeniami stresowymi pourazowymi i nadal wymaga pomocy psychologicznej, bez której trudno będzie mu wrócić do normalnego życia.

W konsekwencji Sąd uznał, że oskarżony P. C. (1) swym czynem wyczerpał znamiona występku z art. 177 §2 k.k.

Za powyższy czyn, na podstawie art. 177 §2 k.k. Sąd wymierzył oskarżonemu karę 1 roku i 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Przy wymiarze kary jako okoliczność łagodzącą Sąd potraktował przyznanie się oskarżonego do winy, wyrażenie przez niego skruchy oraz uprzednią jego niekaralność za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (dane o karalności k. 192-193). Na uwzględnienie zasługiwały także zdiagnozowane u niego oraz potwierdzone zeznaniami wyżej wskazach świadków, doznane przez oskarżonego cierpienia psychiczne związane ze spowodowaniem wypadku, występowanie u niego zaburzeń stresowych pourazowych, konieczność korzystania z opieki psychologa.

Z kolei jako okoliczność obciążającą należało potraktować przede wszystkim to, że oskarżony, przewożąc trzy inne osoby, umyślnie, całkowicie świadomie i bez jakiejkolwiek przyczyny naruszył szereg podstawowych przepisów ruchu drogowego, wyprzedzając pojazd na linii podwójnej ciągłej na zakręcie w lewo w warunkach niedostatecznej widoczności i przy wilgotnej nawierzchni drogi, co uznać należy za działanie rażąco nieodpowiedzialne i bezmyślne z perspektywy każdego użytkownika dróg, nawet nie znającego przepisów ruchu drogowego. Oskarżony wpisuje się w codzienny obraz dróg, na których wciąż nagminnie łamane są zasady mające chronić przed wypadkami drogowymi i to te najprostsze, podstawowe, nie wymagające ponadprzeciętnej wiedzy, takie dla przykładu jak : zakaz wyprzedzania przed i na zakrętach, zakaz wyprzedzania na wzniesieniach, zakaz wyprzedzania na tzw. „trzeciego”, czy zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniach. Nonszalancja, pogardliwy stosunek do prawa kreującego te zasady oraz bezmyślna brawura i popisy, zwłaszcza młodych kierowców w wieku jak oskarżony, są przyczynami tak licznych nadal tragicznych wypadków. Taka właśnie nonszalancja, brawura i bezmyślność cechują czyn oskarżonego. Ponadto Sąd miał na względzie, że skutkiem rażącego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym przez oskarżonego była śmierć człowieka.

Uwzględnienie powyższych okoliczności doprowadziło Sąd do przekonania, iż wymierzona oskarżonemu kara 1 roku i 10 miesięcy lat pozbawienia wolności jest karą adekwatną do stopnia jego winy, stopnia społecznej szkodliwości czynu, którego się dopuścił oraz skutków popełnionego przestępstwa, także skutków dla samego oskarżonego. Spełni ona także swe cele zapobiegawcze i wychowawcze w stosunku do niego, oraz co równie istotne, umocni poszanowanie prawa w społeczeństwie, zwłaszcza w środowisku, z którego wywodzi się oskarżony. Wymierzona kara zadośćuczyni także społecznemu poczuciu sprawiedliwości. Będzie ona oddziaływała nie tylko prewencyjnie w stosunku do oskarżonego, ale także wobec innych użytkowników dróg. Zadaniem Sądu jest bowiem kształtowanie pożądanych postaw w taki sposób, aby poruszanie się i korzystanie z dróg odbywało się bezpiecznie dla wszystkich użytkowników.

Na podstawie art. 42 §1 k.k. Sąd orzekł również wobec oskarżonego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B na okres 4 lat uznając, że oskarżony swym czynem wykazał, że stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest kierowcą nieodpowiedzialnym, łamiącym podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu drogowym. Charakter czynu wskazuje, że należało wyeliminować go jako kierowcę pojazdów kat. B z ruchu drogowego na w/wym. okres.

Z uwagi na sytuację materialną oskarżonego Sąd zwolnił go od ponoszenia kosztów sądowych.