Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII Kz 389/18

Dnia 2 sierpnia 2018 r.

POSTANOWIENIE

Sąd Okręgowy w Częstochowie - VII Wydział Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący – SSO Beata Jarosz

Protokolant: st. sekretarz sądowy Małgorzata Idzikowska-Oleszczyk

po rozpoznaniu w sprawie A. S.

s. B. i A. , ur. (...) w C.

obwinionego o wykroczenie z art. 107 k.w.

zażalenia wniesionego w dniu 04.07.2018r. przez pokrzywdzonego Z. F. (1)

na postanowienie Sądu Rejonowego w Częstochowie
z dnia 15 czerwca 2018 r., sygn. akt XVI W 380/18

w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania
na podstawie art.109 §2 k.p.w. w zw. z art.437 § 1 k.p.k.

postanawia

uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Częstochowie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy w Częstochowie na podstawie art. 59 § 2 k.p.k. w związku z art. 5 § 1 pkt 1 k.p.w. odmówił wszczęcia postępowania w sprawie przeciwko A. S. o popełnienie wykroczenia z art. 107 k.w. na szkodę Z. F. (2) w następstwie wniesienia przez Komisariat V Policji w C. wniosku o ukaranie, z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia wykroczenia przez A. S.

Powyższe postanowienie zaskarżył zażaleniem pokrzywdzony Z. F. (1). Podniósł on, że odmowa wszczęcia postępowania jest nieuzasadniona i przedwczesna albowiem w sprawie istnieją dowody wskazujące na sprawstwo w zakresie popełnienia przez niego w dniu 17.02.2018r. wykroczenia z art. 107 k.w., a są nimi jego zeznania oraz dokumentacja z Ośrodka Interwencji Kryzysowej, przy ul. (...), gdzie A. S. ma wyznaczone kontakty ze swym synem. W konsekwencji pokrzywdzony wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do rozpoznania Sądowi Rejonowemu.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie okazało się zasadne, w następstwie czego zaskarżone postanowienie zostało uchylone, a sprawę przekazano do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Częstochowie.

Zgodnie z art. 5 § 1 pkt. 1 k.p.w. Sąd odmawia wszczęcia postępowania jeżeli brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego wyczerpującego znamiona wykroczenia. Brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienie wykroczenia, to brak dostatecznego prawdopodobieństwa ( brak dowodów), że czyn popełniła osoba, którą się o to podejrzewa. W tym miejscu należy podkreślić, że brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienie wykroczenia zachodzi w sytuacji braku jakichkolwiek dowodów świadczących o popełnieniu przez obwinionego przypisywanego mu czynu, a nie może być efektem oceny dowodów.

W realiach przedmiotowej sprawy postanowienie o odmowie wszczęcia postepowania z powołaniem się na brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia wykroczenia jako jego podstawę, było efektem oceny dowodów już przeprowadzonych w toku czynności wyjaśniających. Wynika to wprost z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia, gdzie Sąd Rejonowy wskazał, że jedynym dowodem sprawstwa obwinionego są zeznania jego teściów „którzy są silnie skonfliktowani z obwinionym”. Sąd Rejonowy zatem dokonał oceny wiarygodności zeznań Z. F. (2) i odmówił dania im wiary. Taki sposób postępowania należy uznać za niewłaściwy albowiem ocena wiarygodności pozostającego do dyspozycji Sądu materiału dowodowego w sytuacji gdy jest on sprzeczny może nastąpić wyłącznie, zgodnie z zasadą bezpośredniości, po przeprowadzeniu rozprawy.

Okoliczność, że A. S. jest skonfliktowany ze swymi teściami, a materiał dowodowy jest ograniczony, nie uzasadnia odmowy wszczęcia postępowania. Koniecznym jest przeprowadzenie dowodów na rozprawie i następnie ich ocena. Podnieść należy, że pokrzywdzony wskazuje, że A. S. nie miał potrzeby przybywania do jego miejsca zamieszkania, gdyż sąd wskazał jako miejsce kontaktów A. S. z jego synem, a wnukiem pokrzywdzonego Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Pokrzywdzony w zażaleniu złożył wniosek o dopuszczenie dowodu z dokumentów dotyczących tych kontaktów. Niezbędnym jest rozpatrzenie tego wniosku.

Mając powyższe okoliczności na uwadze Sąd Okręgowy uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi pierwszej instancji.