Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 782/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 1 października 2018r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Barbara Kużdrzał-Kiermaszek

Protokolant:

Monika Holona

przy udziale

po rozpoznaniu w dniu 1 października 2018r. w Rybniku

sprawy z odwołania (...) J. S. w P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o wysokość podstawy wymiaru składek

na skutek odwołania (...) J. S. w P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 1 marca 2018r. Znak (...)

z dnia 1 marca 2018r. Znak (...)

oddala odwołanie.

Sędzia

Sygn. akt IX U 782/18

UZASADNIENIE

Decyzją z 1 marca 2018r. nr (...) organ rentowy, na podstawie przepisów ustawy z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U z 2016r., poz. 963), dalej: ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawa systemowa oraz ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U z 2017r. poz.1065) określił podstawy wymiaru składek dla płatnika składek J. S. (S.) na Fundusz Pracy za okres 3/2015r. do 12/2016r.

Kolejną decyzją z 1 marca 2018r. nr (...) organ rentowy, na podstawie przepisów ustawy z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U z 2016r., poz. 963), dalej: ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawa systemowa oraz ustawy z dnia 13 lipca 2006r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U z 2016r. poz.1256) określił podstawy wymiaru składek dla płatnika składek J. S. (S.) na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za okres 3/2015r. do 12/2016r.

Odwołania od decyzji jw. złożył płatnik składek S. J. S. w P., który nie zgodził się z wydaną decyzją, gdyż naliczone kwoty składek przez ZUS są bezpodstawne. Nieprawdą jest, że nagrody jubileuszowe wypłacane były co miesiąc. Były one przyznawane na podstawie indywidualnej decyzji płatnika składek tylko raz, a wypłacane w ratach. Nagroda jest elementem dobrowolnej decyzji pracodawcy, zasady jej wypłaty u odwołującego nie były dobrowolne, uwzględniały staż zatrudnienia i wymogi przepisów, iż wypłata następuje nie częściej niż 5 lat.

W odpowiedzi na odwołania organ rentowy wniósł o ich oddalenie podtrzymując stanowisko jak w zaskarżonej decyzji.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny.

J. S. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w ramach (...) J. S. z siedzibą w P..

Przesłanką wydania zaskarżonych decyzji były stwier­dzone w toku przeprowadzonej u płatnika kontroli nieprawidłowości w zakresie obliczania składek na ubezpieczenia społeczne.

Nieprawidłowości te zostały ujęte w protokole kontroli z (...)

Z ustaleń zawartych w protokole wynika m.in. że odwołujący jako płatnik dokonał, w okresie od marca 2015r. do grudnia 2016r.. wypłaty pracownikom świadczeń pienięż­nych pod nazwą „nagroda jubileuszowa" bez naliczenia składek na ubezpieczenia spo­łeczne i zdrowotne.

Wypłat dokonano przy braku zasad określających warunki ich przy­znawania przy i przy braku regulaminu wynagradzania i pisemnego zarządzenia regulującego przyznawanie takich nagród, nie wskazano na jakiekolwiek reguły normujące wypłatę tego składnika wynagrodzenia.

Protokół kontroli z (...) został odwołującemu doręczony w tym samym dniu.

Odwołujący nie przedłożył żadnych aktów prawa pracy regulujących warunki i zasady przyznawania nagród jubileuszowych, nie podał dat wypłaty nagród jubileuszowych zainteresowanym w nin. sprawie oraz kwot wypłacanych z tytułu nagród jubileuszowych w okresie od marca 2015 do lipca 2016, nie złożył też regulaminu przyznawania i wypłaty nagród jubileuszowych.

ZUS ustalił prawidłowe podstawy wymiaru składek (z uwzględnieniem kwot wypłaconych nagród) w poszczególnych miesiącach w oparciu o znaj­dujące się w aktach ZUS listy płac.

W listach płac pracowników ujęte są w poszczególnych miesiącach nagrody jubileuszowe w kwotach jak w zestawieniach ZUS, które to kwoty nie zostały zadeklarowane do podstawy wymiaru składek.

(dowód: akta ZUS, w szczególności listy płac dotyczące zainteresowanych za sporne okresy, protokół kontroli przeprowadzonej u płatnika składek w dniach 19 - 22 grudnia 2017, w szczególności ustalenia kontroli dotyczące zainteresowanych występujących w sprawie, protokół przesłuchania w firmie (...)wP. przedstawiciela odwołującego B. D. ,akta tut. Sądu sygn.IXU 1761/17 i sygn.IXU 753/18 )

Sąd pominął dowód z przesłuchania odwołującego się J. S., gdyż mimo wezwania do osobistego stawiennictwa celem przesłuchania pod rygorem pominięcia tego dowodu nie stawił się na wyznaczonym terminie rozprawy. Zdaniem Sądu jest to postępowanie mające na celu jedynie przedłużanie postępowania i ma miejsce we wszystkich sprawach prowadzonych z odwołania w.w, dlatego też Sąd pominął dowód z jego przesłuchania w charakterze strony.

W oparciu o powyższe, Sąd zważył, co następuje.

Odwołania nie zasługują na uwzględnienie.

Organ rentowy przeprowadzając kontrolę u odwołującej się spółki nie naruszył art. 86 i art. 89 ustawy z dnia 13.10.1998r o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015r, poz. 121).

Z załączonych akt ZUS i załączników do protokołu wynika, że kontroler dokonał analizy poszczególnych list płac, wydruków przelewów bankowych, oświadczeń płatnika i raportów imiennych ZUS RCA.

Zupełnie gołosłowne okazały się twierdzenia płatnika o wypłacaniu nagród jubileuszowych w związku z osiąganym przez poszczególnych pracowników stażem pracy, przestrzeganiem obwarowania ich wypłaty nie częściej niż 5 lat, gdyż w przypadku niektórych pracowników były wypłacane po kilkumiesięcznym okresie zatrudnienia.

W myśl przepisu §2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998r w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161 poz. 1106 ze zm.) nie stanowią podstawy wymiaru składek nagrody jubileuszowe, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługuje pracownikom nie częściej niż co 5 lat.

Skoro spółka nie przedstawiła żadnych zasad określających warunki przyznawania nagród jubileuszowych, podając jedynie, iż nagrody te były wypłacane na podstawie ustnej decyzji pracodawcy, to brak jest jakichkolwiek podstaw do tego, by przyjąć, że wypłacone pracownikom płatnika części wynagrodzenia za pracę określone jako nagroda jubileuszowa w istocie taką nagrodą były.

W konsekwencji wypłacane świadczenie nie podlegały wyłączeniu spod składkowania lecz stanowiły przychód uwzględniony w podstawie wymiaru składek.

Zgodnie z art.104 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 20.04.2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wysokość obowiązujących składek na Fundusz Pracy ustala się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Zaś zgodnie z art.29 ust.1 ustawy z dnia 13.07.2006r. o ochronie roszczeń pracowniczych razie niewypłacalności pracodawcy składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Mając powyższe na względzie Sąd stwierdził, iż zaskarżone decyzje organu rentowego są prawidłowe, zatem na mocy art. 477 14 § 1 kpc oddalił odwołania jako bezzasadne.

Sędzia: