Pełny tekst orzeczenia

POSTANOWIENIE

Dnia 23 sierpnia 2013 roku

Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział II Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Sławomir Krajewski

Sędziowie: SO Marzenna Ernest

SO Zbigniew Ciechanowicz (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 2013 roku w Szczecinie na posiedzeniu niejawnym

sprawy ze skargi wnioskodawczyni M. B.

na czynności komornika skarbowego II Urzędu Skarbowego w S. z dnia 8 listopada 2012 r. w sprawie spisu inwentarza o zmarłym K. B.

na skutek zażalenia wnioskodawczyni

na postanowienie Sądu Rejonowego Szczecin- Centrum w Szczecinie z dnia 4 stycznia 2013 r. w sprawie o sygn. akt II Co 20/12

postanawia:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 4 stycznia 2013 r. Sąd Rejonowy Szczecin- Centrum w Szczecinie (sygn. akt II Co 20/12) odrzucił skargę.

Sąd wskazał, że spis inwentarza po K. B. został sporządzony w dniu 8 listopada 2012 r. M. B. została zawiadomiona o terminie dokonania spisu inwentarza w dniu 5 listopada 2012 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru zawiadomienia nadesłanego przez komornika skarbowego oraz treści pisma znajdującego się w aktach II Ns 627/12. W związku z powyższym termin do złożenia skargi na czynności komornika (spis inwentarza przez niego dokonany) upłynął jej w dniu 15 listopada 2012 r. Tymczasem swą skargę nadała ona w urzędzie pocztowym w dniu 22 listopada 2012 r., a więc siedem dni po terminie. Ponieważ skarga została wniesiona po terminie, podlegała odrzuceniu, o czym sąd orzekł w punkcie pierwszym sentencji.

Na marginesie sąd wskazał, że spis inwentarza ma znaczenie wyłącznie dla odpowiedzialności za długi spadkowe. Ustalenie przez komornika, że dany składnik majątku wchodził lub nie do majątku wspólnego nie jest natomiast wiążące dla sądu w sprawach np. o podział majątku czy o wydanie rzeczy. Gdyby, więc M. B. wystąpiła kiedykolwiek z wnioskiem o podział majątku wspólnego lub o wydanie rzeczy, które jej zdaniem stanowiły majątek osobisty zmarłego, sąd na podstawie przedstawionych przez nią dowodów ustalać będzie rzeczywisty stan prawny poszczególnych rzeczy.

Zażalenie na postanowienie sądu złożyła wnioskodawczyni i zaskarżając je w całości wniosła o jego uchylenie.

Orzeczeniu zarzuciła naruszenie art. 767 § 4 k.p.c. w zw. z ar. 65 § 1 k.c. poprzez błędne przyjęcie i stwierdzenie iż skarga jest spóźniona.

W uzasadnieniu wskazała, że nie mogła wcześniej złożyć skargi na czynności komornika w zakresie wykonanego spisu inwentarza spadkowego zanim zapoznała się z dostarczonym jej w dniu 15.11.2012 roku protokołem wykonanego spisu inwentarza. Zdaniem żalącej sąd niesłusznie się powołuje, iż złożona skarga na czynności komornika jest spóźniona, bo spadkobierca była zawiadomiona o terminie dokonania spisu inwentarza w dniu 5 listopada 2012 roku, co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru zawiadomienia nadesłanego przez komornika skarbowego. Dodała, że nie mogła być obecna przy czynności mimo zawiadomienia, bowiem bez dochodów nie ma środków na przyjazd do S.. Samo zawiadomienie o dokonaniu czynności też nie wyjaśnia prawidłowości czynności komornika, co do dokonania spisu inwentarza. Podkreśliła, że aby czynność skarżyć, trzeba wiedzieć, co w niej jest wykonane. O tym, co zostało ujęte w spisie inwentarza informację otrzymała w dniu 15.11.2012 r. i w dniu 19.11.2012 r. złożyła skargę.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie podlegało oddaleniu.

Warunkiem przystąpienia do merytorycznego rozpoznania skargi na czynność komornika jest uznanie, że skarga spełnia przewidziane prawem warunki formalne, została należycie opłacona oraz wniesiona w terminie.

Zgodnie z treścią § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego tryby postępowania przy zabezpieczeniu spadku i sporządzeniu spisu inwentarza (Dz. U. z 1991 r., Nr 92, poz., 411) skargę na czynność komornika wnosi się do sądu w terminie 7 dni od dokonania czynności, a jeżeli osoba, która wnosi skargę, nie była obecna przy dokonaniu czynności ani nie była powiadomiona o terminie jej dokonania- w ciągu 7 dni od powzięcia wiadomości o dokonaniu czynności.

Jak stanowi (...) k.p.c., skargę wniesioną po terminie, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę, której braków nie uzupełniono w terminie, sąd odrzuca chyba, że uzna, że zachodzi podstawa do podjęcia czynności na podstawie art. 759 § 2 k.p.c.

Żaląca wniosła skargę na czynność Komornika Skarbowego polegająca na sporządzeniu spisu inwentarza. Zawiadomienie o tej czynności doręczone zostało skarżącej w dniu 5 listopada 2012 r., która odbiór pisma potwierdziła własnoręcznym czytelnym podpisem (k. 24). Zawiadomienie o czynności polegającej na sporządzeniu spisu inwentarza odbyło się, więc zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 października 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. z 2010 r., Nr 190, poz., (...) ze zm.). Z tego faktu oraz treści art. 138 § 1 k.p.c. płynie domniemanie skutecznego doręczenia zawiadomienia.

Skoro, więc żaląca w sposób prawidłowy powiadomiona została o czynności sporządzenia spisu inwentarza, to termin do zaskarżenia tejże czynności rozpoczął swój bieg od daty jej dokonania, co nastąpiło 8 listopada 2012 r. Siedmiodniowy termin do zaskarżenia czynności komornika upływał zatem z dniem 15 czerwca 2011 r. Skargę na czynność komornika skarżąca wywiodła tymczasem dopiero w dniu 22 listopada 2012 r. Należy, więc uznać, że skarga była spóźniona. Nie ma przy tym znaczenia, że żaląca nie była obecna przy sporządzaniu spisu inwentarza. Żaląca możliwość taką miała. O terminie została wszak zawiadomiona. Z uprawnienia tego nie skorzystała, co było wyłącznie wynikiem decyzji skarżącej. Prawidłowo, więc Sąd Rejonowy skargę odrzucił.

Mając na względzie powyższe, Sąd Okręgowy, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c., zażalenie oddalił.

(...)

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)

(...)