Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 596/13

POSTANOWIENIE

Dnia 13 lutego 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Janusz Roszewski

Sędziowie:

SSO Henryk Haak (spr.)

SSO Paweł Szwedowski

Protokolant:

st. sekr. sąd. Jolanta Bąk

po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2014 r. w Kaliszu

na rozprawie

sprawy z wniosku Prokuratora Rejonowego w Krotoszynie

o leczenie odwykowe M. D.

na skutek apelacji Prokuratora Rejonowego w Krotoszynie

od postanowienia Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim VIII Zamiejscowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich z siedzibą w K.

z dnia 1 października 2013r. sygn. akt VIII RNs 19/13

p o s t a n a w i a:

I.  zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że nadać mu następujące brzmienie:

„I. zobowiązać uczestnika postępowania M. D., urodzonego dnia (...) w K., syna B. i H., do poddania się leczeniu w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego,

II. nie obciążać uczestnika postępowania kosztami postępowania”;

II.  nie obciążać uczestnika postępowania kosztami postępowania apelacyjnego.

Sygn. akt II Ca 596/13

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 1 października 2013 r. Sąd Rejonowy w Ostrowie W.. VIII Zamiejscowy Wydział Rodzinny i Nieletnich z siedzibą w K. oddalił wniosek Prokuratora Rejonowego w Krotoszynie o zobowiązanie uczestnika postępowania M. D. do poddania się leczeniu w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego.

Sąd Rejonowy dokonał następujących ustaleń.

Uczestnik postępowania M. D. ma 43 lata. Jest kawalerem i nie ma nikogo na swoim utrzymaniu. Pije od kilku lat głównie piwo kila razy w tygodniu. Nie jest zarejestrowany jako poszukujący pracy. Podejmuje się prac dorywczych, w miarę możliwości kupuje dla siebie odzież i daje pieniądze na utrzymanie swojej matce, z którą mieszka.

W mieszkaniu w K. przy ul. (...) mieszkają także brat, siostra i kuzyn uczestnika postępowania. Matka uczestnika postępowania jest rencistką i utrzymuje syna. Obecnie jest obłożnie chora – opiekuje się nią siostra uczestnika postępowania. Rodzina żyje zgodnie. Nie ma awantur, kłótni i żaden z członków rodziny nie zgłaszał konieczności interwencji Policji.

Uczestnik postępowania jest widywany w stanie nietrzeźwym na terenie miasta w towarzystwie alkoholików. Kilka lat temu był karany za sprzedaż złomu pochodzącego z nielegalnego źródła. W kwietniu 2012 r. i w maju 2013 r. uczestnik postępowania leżał nietrzeźwy na trawniku przed blokiem na jednym z osiedli mieszkaniowych w K. W.. Został wówczas odprowadzony do domu przez funkcjonariuszy Policji podejmujących interwencję w tej sprawie.

Biegli stwierdzili u uczestnika postępowania M. D. uzależnienie od alkoholu i wskazali na konieczność podjęcia leczenia w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego.

Sąd Rejonowy zwrócił uwagę na to, iż wnioskodawca nie wykazał, że postępowanie uczestnika postępowania M. D. mieści się w katalogu zachowań opisanych w art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Postanowienie to – apelacją z dnia 14 października 2013 r. – wnioskodawca zaskarżył w całości. Wniósł on o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Apelacja jest zasadna.

Swoistym potwierdzeniem tego, że uczestnik postępowania M. D. w związku z nadużywaniem alkoholu systematycznie zakłóca porządek publiczny jest choćby tylko treść dwóch notatek urzędowych (z dnia 9 listopada 2013 r. i z dnia 15 listopada 2013 r.) sporządzonych przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w K. W.., w tym zwłaszcza treść notatki urzędowej z dnia 15 listopada 2013 r., z której m.in. wynika, że interwencja tego dnia „była związana z problemami związanymi z udzieleniem pomocy leżącemu na ulicy mężczyźnie”; pracownikom pogotowia przeszkadzał będący pod wpływem alkoholu M. D.. Notatki te zostały złożone przez wnioskodawcę przy piśmie z dnia 21 listopada 2013 r., tj. po ogłoszeniu zaskarżonego postanowienia (k. 76 – 78 akt).

Systematyczne zakłócanie przez uczestnika postępowania M. D. porządku publicznego powoduje, że została tu spełniona także tzw. przesłanka społeczna przewidziana w art. 24 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 1356 z późn. zm.).

W tej sytuacji Sąd Okręgowy zmienił zaskarżone postanowienie m.in. w ten sposób, że zobowiązał uczestnika postępowania M. D. do poddania się leczeniu w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego (art. 386 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.). O kosztach postępowania orzeczono na podstawie m.in. art. 102 k.p.c.

K., dnia 25 lutego 2014 r.