Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 500/10

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 4 grudnia 2018 r.

Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim w Wydziale I Cywilnym, w składzie:

Przewodniczący SSR Mariusz Kubiczek

Protokolant st. sekr. sądowy Karolina Bieniek

po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2018 roku w Tomaszowie Maz.

przy udziale -----------------------------------------

na rozprawie

sprawy z powództwa - (...) S.A. z siedzibą w W.

przeciwko- J. T., M. J. (1),

o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego

orzeka;

1/ oddala powództwo,

2/ zasądza od powoda (...) S.A. z siedzibą w W. na rzecz pozwanych J. T., M. J. (1) solidarnie kwotę 1.234,00 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania,

3/ nakazuje ściągnąć na rzecz Skarbu Państwa /Sądu Rejonowego/ od powoda (...) S.A. z siedzibą w W. kwotę 8.341,15 zł (osiem tysięcy trzysta czterdzieści jeden i 15/100 złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych w postaci wydatków poniesionych w sprawie.

UZASADNIENIE

W pozwie z dnia 12 sierpnia 2010 roku, skierowanym przeciwko pozwanym J. T. i M. J. (1), powód (...) S.A. w W., zastąpiony przez adwokata, domagał się ustalenia nieistnienia obowiązku płacenia przez powoda rent na zwiększone potrzeby, począwszy od dnia wytoczenia powództwa, na rzecz każdej z pozwanych w kwotach po 400,00 złotych miesięcznie, płatnych z góry do 15 dnia każdego miesiąca, ustalonego wyrokiem Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 22 maja 2003 roku w sprawie II C 358/01. Wniósł również o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania.

W dniu 23 stycznia 2017 roku wstąpił do sprawy w charakterze powoda – (...) S.A. w W., zastąpiony przez adwokata, dokumentując następstwo prawne poprzedniego powoda /k-415, k-392 do k-414/, podtrzymując dotychczasowe żądanie pozwu /k-420/.

Pozwane J. T. i M. J. (2), zastąpione przez adwokata, nie uznały powództwa i wniosły o jego oddalenie oraz zasądzenie zwrotu kosztów procesu /k-39, k-595/.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Wyrokiem z dnia 22 maja 2003 roku Sąd Okręgowy w Łodzi w sprawie sygn. akt II C 358/01 zasądził od pozwanego (...) S.A. Oddział w Ł. rzecz M. T. i J. T. (obecnie J.) renty na zwiększone potrzeby w kwotach po 400,00 złotych, płatne z góry do 15. dnia każdego miesiąca, począwszy od dnia 15 stycznia 2001 roku i na przyszłość.

/ dowód: wyrok w sprawie I IC 358)01 k-31, k-355 do k-356/.

Pozwane Towarzystwo (...) uznało żądanie powódek M. T. i J. J. (2) również w zakresie żądania renty po 400,00 złotych miesięcznie.

W dniu 3 sierpnia 2000 roku M. T. i J. J. (2) uczestniczyły w wypadku drogowym /czołowe zderzenie dwóch pojazdów/.

M. T. doznała wielomiejscowych obrażeń ciała. Rozpoznano u niej złamanie obustronne kości ramiennych, ranę szarpaną prawego uda z uszkodzeniem mięśnia i ścięgna mięśnia prostego, złamanie dwukostkowe prawej goleni, wstrząśnienie mózgu i wielo miejscowe otarcia skóry. W dniu przyjęcia jej do szpitala opracowano chirurgicznie ranę prawego uda, zszyto zerwany mięsień, zespolono płytami (...) odłamy złamanych kości ramiennych i założono gips udowo- stopowy na prawą kończynę dolną. Po zabiegu operacyjnym wystąpiły objawy niedowładu prawego nerwu promieniowego. Dwa tygodnie po wypadku rozpoczęto pionizację M. T., a w dniu 24 sierpnia 2000 roku wypisano ją do domu. Dalsze leczenie odbywało się ambulatoryjnie w poradni ortopedycznej przy szpitalu im. S. w Ł.. W dniu 7 września 2000 roku zdjęto unieruchomienie z prawej kończyny dolnej i rozpoczęto usprawnianie. Niedowład nerwu promieniowego wycofał się po około czterech miesiącach. W lipcu 2002 roku usunięto operacyjnie metal z obu ramion.

W dacie wyrokowania /tj. w dniu 22 maja 2003 roku/ M. T. odczuwała okresowe bóle okolicy stawu skokowego prawego, osłabienie siły mięśniowej prawej kończyny dolnej. Prawe kolano było wrażliwe na zimno. Na przednio – bocznej powierzchni obu ramion widoczne były blizny pooperacyjne długości 14 cm. Występował ból w okolicy złamań kości ramiennych. Na przedniej powierzchni 1/3 obwodowej prawego uda widoczna łukowata blizna skórna niezrośnięta z podłożem długości 17 cm. Na przedniej powierzchni kolana niedoczulica.

Zaburzenia nerwicowe po przebytym ciężkim urazie czaszkowo – mózgowym i ogólnym, w którym uczestniczyły najbliższe osoby /matka i siostra/, utrzymujące się dolegliwości bólowe, posiadanie szpecących blizn – będą miały charakter utrwalony i wymagają leczenia psychiatrycznego /nie korzystała i nie korzysta z pomocy psychiatrycznej, ani psychologicznej/.

W związku z przebytym wypadkiem u M. T. występowały tendencje do załamywania się, brak pewności siebie i reagowanie lękiem w nowych sytuacjach jako reakcja na przeżyty stres charakterystyczna dla zaburzeń nerwicowych. W występujących problemach jej funkcjonowania w otoczeniu rodzinnym i społecznym wskazano na potrzebę oddziaływania psychoterapeutycznego.

/dowód; kopia uzasadnienia wyroku (...))01 k-358 do k-360, kopie opinii lekarskich k-333 do k-334, k-337 do k-340, k-348 do k-349, k-350 do k-351,/.

J. J. (2) doznała wielomiejscowych obrażeń ciała. Z miejsca wypadku przewieziono ją do kliniki neurochirurgicznej AM w Ł., z powodu rozległego urazu czaszkowo – mózgowego. Dodatkowymi obrażeniami były złamanie trzonu kręgu TH 7 i podejrzenie niestabilności kręgosłupa szyjnego na poziomie C2 – C3. W klinice poddana została dwukrotnie zabiegom operacyjnym. W dniu 29 sierpnia 2000 roku wypisana została do domu w ortopedycznym gorsecie J., unieruchamiającym złamany kręgosłup piersiowy. Gorset nosiła przez 3 miesiące. W środkowej części kręgosłupa piersiowego widoczny był i wyczuwalny niewielki garbik kyfotoniczny.

J. J. (2) doznała stłuczenia mózgu, złamania kości czaszki klinicznie otwartego, uszkodzenia części kostnych twarzy. Wykonano u niej rekonstrukcję kości czaszki, zszyto liczne rany twarzy i rozerwanego języka. Z powodu utrzymującego się płyn otoku nosowego wykonano ponowną operację plastyki przedniego dołu czaszki.

Występowała duża pobudliwość nerwowa, trudności koncentracji uwagi, bóle w stawach żuchwowo- skroniowych podczas żucia, ograniczona możliwość rozwarcia ust; wysunięcia języka, liczne blizny na twarzy w okolicy czołowej, blizny po otarciu naskórka na twarzy, zagłębienia w kości pokrywy czaszki, wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, kifoza w odcinku piersiowym z bolesnością uciskową wyrostków na poziomie Th 7 – Th 10.

U powódki powstała encefalopatia ze zmianami charakterologicznymi. Zmuszona byłą zażywać środki przeciwbólowe i przeciwpadaczkowe. Byłą pod stałą opieką poradni neurochirurgicznej. Ze względu na zaburzenia nerwicowe o charakterze encefalopatii konieczne było również leczenie psychiatryczne. Występował defekt kosmetyczny twarzy.

Z neurochirurgicznego punktu widzenia J. J. (2) nie rokowała całkowitego wyzdrowienia. Stan po kompresyjnym złamaniu trzonu TH 7 z nieprawidłowym pourazowym ustawieniem kręgosłupa będzie przyczyną dolegliwości bólowych korzeniowych. Objawy encefalopatii po ciężkim urazie czaszkowo- mózgowym ze stłuczeniem mózgu nie rokowały wyzdrowienia.

J. J. (2) nie korzystała z pomocy psychiatrycznej, ani psychologicznej.

/dowód; kopia uzasadnienia wyroku (...))01 k-362 do k-363, kopie opinii lekarskich k-335 do k-336, k-341 do k-345, k-346 do k-347, k-352 do k-353 k-354/.

Powódki doznały obrażeń ciała, które wymagały leczenia rehabilitacji oraz związanych z tym wydatków na leki przeciwbólowe i przeciwpadaczkowe. Konieczna była dla powódek pomoc osób trzecich w pracach domowych, podróżowaniu, leczeniu. Do tego należało dodać inne trudne do udokumentowania wydatki – na inne leki, porady, rehabilitację. Zwiększone wydatki, związane ze skutkami wypadku, nie przekraczały jednak kwoty po 400,00 złotych miesięcznie, dla każdej z nich, tj. kwoty renty uznanej przez zobowiązane Towarzystwo (...).

/dowód; uzasadnienie wyroku w sprawie II C 358)01 k-368/.

Pozwana J. T. posiada widoczne blizny; w okolicy ciemieniowo- skroniowej /pooperacyjna po cięciu wieńcowym od okolicy skroniowej prawej poprzez okolicę ciemieniową przednią do okolicy skroniowej lewej szerokości 9 mm/ różową, lśniącą, pozbawioną owłosienia; w okolicy czołowej środkowej zagłębienie pourazowe o średnicy 24 mm spowodowane ubytkiem kości czołowej i ścieńczeniem skóry; w okolicy czołowej prawej półkolista blizna pourazowa długości 70 mm i szerokości 4 mm; w okolicy czołowej lewej liczne blizny pourazowe /po mnogich ranach cięto- tłuczonych/, różowe przylegające do siebie na powierzchni 50 x 36 mm; na lewym skrzydle nosa blizna pourazowa długości 25 mm i szerokości 4 mm; na bocznej powierzchni uda prawego pionowo przebiegająca blizna pooperacyjna, różowa, długości 112 mm i szerokości 9 mm /drabinkowata/ z prostopadłymi bliznami po szwach chirurgicznych /k-209/.

Z punktu widzenia chirurgii plastycznej zwiększone potrzeby J. T. związane z zakupem maści witaminowych i leczniczych i ze stosowaniem zabiegów fizykoterapeutycznych i kosmetycznych istniejące po wypadku z dnia 3 sierpnia 2000 roku, i wówczas określone i zaakceptowane, nadal istnieją. Zasadny czasokres stosowania tych leków i zabiegów jest okresem biologicznej młodości kobiety, którą medycyna estetyczna określa jako okres zdolności do reprodukcji, co odpowiada 50- temu rokowi życia /k-210/.

Pozwana M. J. (2) posiada widoczne blizny; w okolicy ramienia prawego na jego powierzchni bocznej rozległa blizna pooperacyjna, przebiegająca półkoliście pionowo, różowo – sina, długości 143 mm i szerokości 18 mm /drabinkowata/ z prostopadłymi bliznami po szwach chirurgicznych; w okolicy ramienia lewego na jego powierzchni bocznej rozległa blizna pooperacyjna, przebiegająca półkoliście pionowo, różowo – sina, długości 153 mm i szerokości 16 mm /drabinkowata/ z prostopadłymi bliznami po szwach chirurgicznych; na przedniej powierzchni uda prawego w jego odcinku dalszym poziomo półkoliście przebiegająca szeroka blizna pourazowa po zaopatrzeniu chirurgicznym, różowa, długości 156 mm i szerokości 14 mm /drabinkowata/ z prostopadłymi bliznami po szwach chirurgicznych /k-212/.

Z punktu widzenia chirurgii plastycznej zwiększone potrzeby M. J. (2) związane z zakupem maści witaminowych i leczniczych i ze stosowaniem zabiegów fizykoterapeutycznych i kosmetycznych istniejące po wypadku z dnia 3 sierpnia 2000 roku, i wówczas określone i zaakceptowane /linomag, contractubex, no-scar, elizina, kolagen jonoforezy i laseroterapia tych blizn/, nadal istnieją. Zasadny czasokres stosowania tych leków i zabiegów jest okresem biologicznej młodości kobiety, którą medycyna estetyczna określa jako okres zdolności do reprodukcji, co odpowiada 50- temu rokowi życia /k-214/.

Katalog wydatków ponoszonych na pielęgnację blizn powinny – w ocenie biegłego chirurga plastycznego- przedstawić J. T. i M. J. (2), bo z punktu widzenia chirurgii plastycznej posiada on bardzo znaczną rozpiętość cenową – od minimalnych cen zakupu maści witaminowych /około 60,00 zł -120,00 zł do około 400,00 zł miesięcznie/ do stosowania zabiegów laseroterapii z jednoczesnym /obligatoryjnym/ stosowaniem maści witaminowych /około 500,00 zł do 1.000,00 zł miesięcznie/. Koszty pielęgnacji blizn nie są refundowane przez NFZ.

Z punktu widzenia chirurgii plastycznej nadal istnieją faktyczne podstawy do wypłacania świadczenia rentowego na rzecz pozwanych /poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym z dnia 3 sierpnia 2000 roku/ do ukończenia przez nie 50-tego roku życia /k-477/.

W ocenie biegłego w dziedzinie rehabilitacji medycznej u pozwanej M. J. (2) nie występują obecnie zwiększone potrzeby wynikające ze stanu czynnościowego narządu ruchu /k-257, k-490/.

Natomiast stan zdrowia J. T. pogorszył się.

Po 2003 roku doszło, po przebytym urazie kręgosłupa ze złamaniem kompresyjnym TH7, do rozwoju przedwczesnej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa objawiającej się okresowo występującymi bólami w odcinku lędźwiowo- krzyżowym i rwą kulszową i potwierdzona badaniem RM kręgosłupa lędźwiowego z 2009 roku – centralna przepuklina jądra miażdżystego L 5/S1, modelującą korzenie rdzeniowe S1 oraz zwężającą otwory międzykręgowe na tym poziomie. Przyczyną rozpoznanej w 2009 roku przedwczesnej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa jest przede wszystkim przebyty uraz kręgosłupa w wypadku z dnia 3 sierpnia 2000 roku /k-253 badanie z 2012 roku/.

W badaniu w roku 2017 nasiliły się dolegliwości bólowe kręgosłupa piersiowego w wyniku samoistnych zmian zwyrodnieniowych. Badanie RM z kwietnia 2017 roku wykazało stan po złamaniu kompresyjnym kręgu TH7 i po nadłamaniu górnej blaszki granicznej (...) z wielopoziomowymi zmianami degeneracyjnymi krążków międzykręgowych. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością decydującym czynnikiem przedwczesnego rozwoju samoistnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa jest przedmiotowy uraz z dnia 3 sierpnia 2000 roku /k-489 badanie z 2017 roku/.

Aby zwolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa J. T. powinna codziennie wykonywać wyuczone ćwiczenia usprawniające, zwłaszcza izometryczne mięśni przykręgosłupowych i brzucha oraz wskazane jest systematyczne 2 do 3 razy w tygodniu uczęszczanie na basen – jedna godzina na pływalni kosztuje około 30,00 złotych /k-253/.

Konieczne jest przeprowadzenie 3-tygodniowej rehabilitacji ambulatoryjnej lub zamiennie raz w roku 21- dniowej rehabilitacji sanatoryjnej. Rehabilitacja ambulatoryjna jest w pełnym zakresie refundowana przez NFZ jednak dostęp do niej jest ograniczony z powodu limitów finansowych, w związku z czym konieczne jest uzgadnianie terminów przyjęcia na zabiegi z odpowiednio długim wyprzedzeniem czasowym. Bez oczekiwania można przeprowadzić rehabilitację ambulatoryjną odpłatnie w niepublicznych placówkach rehabilitacyjnych, w których cykl usprawniający trzy tygodniowy, obejmujący po 10 powtórzeń czterech wskazanych zabiegów fizjoterapeutycznych kosztuje około 400,00 złotych /k-254/.

Na zlecenie neurochirurga od 2008 roku do chwili obecnej przeprowadza raz w tygodniu kinezyterapię i masaże lecznicze w prywatnym gabinecie fizjoterapii. Koszt trzech terapii wynosi 100,00 złotych /k-488/.

W ramach 21. dniowego turnusu sanatoryjnego NFZ refunduje zabiegi podstawowe oraz część kosztów hotelowo- żywieniowych. Kuracjusz wnosi opłatę uzdrowiskową w wysokości średnio 3,50 zł, za każdy dzień pobytu oraz pozostałą część kosztów hotelowo- żywieniowych, których wysokość zależy od standardu sanatorium oraz pory roku i wynosi w sezonie od 227,00 zł do 794,00 zł, a poza sezonem od 200,00 zł do 630,00 zł.

Zwiększone potrzeby J. T. po 2003 roku powodują konieczność okresowej rehabilitacji ambulatoryjnej lub sanatoryjnej /k-254, k-490/.

Z punktu widzenia biegłego ortopedy stan narządu ruchu u M. J. (2) uległ stabilizacji i poprawie, charakteryzując się dobrą wydolnością /k-114, k-453/. Podobnie u J. T.. Pozostające dolegliwości bólowe o charakterze przeciążeniowo- wysiłkowym, generują potrzeby farmakologiczne na nieznacznym poziomie 20,00 złotych miesięcznie /k-115, k-455 do k-456/.

W ocenie biegłego neurologa stan zdrowia J. T. ustabilizował się /w zakresie neurologicznym/. Następstwa przebytego urazu /nadal na 2011 rok/ powodują zwiększone potrzeby tej pozwanej- systematyczna rehabilitacja, okresowe leczenie farmakologiczne, okresowe kontrole neurologiczne. Zdecydowana większość tych potrzeb może być zaspokojona w ramach bezpłatnych świadczeń NFZ. Koszt leczenia farmakologicznego, to 20,00 zł do 50,00 zł miesięcznie. W przypadku zaostrzenia dolegliwości bólowych kręgosłupa zaleca się wdrożenie fizykoterapii przeciwbólowo/ w tym masaży i mobilizacji/, a w przypadku konieczności szybkiego wdrożenia tego typu leczenia może istnieć wskazanie do skorzystania z prywatnego gabinetu rehabilitacji, ponieważ w Przychodniach (...) na zabiegi oczekuje się kilka tygodni. /k-142, k-504/.

Z punktu widzenia neurologa obecny stan zdrowia M. J. (2) nie powoduje zwiększonych potrzeb /k-508 odwrót/.

Biegły neuropsycholog stwierdził, że J. T. ma problemy natury emocjonalnej, które można uznać za związane z przebytą traumą i ograniczeniami spowodowanymi wypadkiem. Mimo tych problemów nie korzystała i nie korzysta z pomocy psychiatrycznej czy psychologicznej. Trudno zatem przyjąć, iż z powodów psychologicznych ma zwiększone potrzeby /k-497 odwrót/.

Z kolei wykonane u M. J. (2) badanie psychologiczne potwierdza występowanie zaburzeń emocjonalnych /reakcji lękowo- depresyjnych/. W jej przypadku wskazana jest pomoc psychologiczna, którą może uzyskać w ramach NFZ /k-499 odwrót/.

Z punktu widzenia neuchirurgicznego brak jest podstaw do stwierdzenia konieczności wypłaty świadczenia rentowego na rzecz M. J. (2) oraz J. T. /k-541, k-547/.

/dowód; opinia biegłego R. E. k-114 do k-115 odwrót, opinia uzupełniająca k-453, k-456,k-159, opinia neurologa B. S. k-140 do k-144 odwrót, opinia uzupełniająca k-167, k-503 do k-505, k-508 do k-508 odwrót, opinia biegłego chirurga plastycznego C. D. k-208 do k-214, opinia uzupełniająca k-476 do k-477, opinia biegłego rehabilitacji medycznej G. B. k-251 do k-257, opinia uzupełniająca k-487 do k-490, opinia biegłego neuropsychologa L. S. k-496 do k-499 odwrót, opinia neurochirurga Z. kotwicy k-537 do k-547/.

Pozwana M. J. (2) ma obecnie 38 lat i jest nauczycielem języka niemieckiego w szkole podstawowej. Od miesiąca marca 2018 roku podjęła terapię psychologiczną. Koszt wizyty to 100,00 złotych. Raz w miesiącu odbywa wizytę u psychiatry. Koszt wizyty to 120,00 złotych. Poza tym ma wydatki związane z pokrywaniem swoich blizn, wydaje na maści lecznicze 400,00 zł /jedno opakowanie/, które wystarcza jej na niepełne dwa miesiące. Wiosną i jesienią ma problemy z kolanem prawej nogi i wtedy używa maści A. lub O., których koszt wynosi 90,00 zł do 100,00 zł /wystarcza na miesięczną kurację/. W 2005 roku przeszłą operację korekcji blizn ramion, za którą zapłaciła kwotę 5.600,00 złotych.

Pozwana J. T. ma obecnie 36 lat i jest nauczycielem języka angielskiego w szkole podstawowej. Korzysta prywatnie z masaży rehabilitacyjnych. Koszt zabiegów, to kwota 300,00 złotych miesięcznie, a do tego dochodzi koszt dojazdów. Korzystała z rehabilitacji w ramach NFZ, ale koszt dojazdów do szpitala im. B. w Ł. wyniósł kwotę 500,00 złotych.

/dowód; zaświadczenie psychologiczne k-586,rachunki za usługi fizjoterapeutyczne w domu pacjenta k-41 do k-45,k-51do k-68, rachunki k-108 koperta, rachunek za korekcję blizn k-186, rachunek za zabiegi fizykoterapeutyczne k-187, przesłuchanie pozwanych M. J. (2) k-587 odwrót (00;15;00 do 00;23;00),k- 95 odwrót do k-96, J. T. k-587 odwrót (00;23;56 do 00;30;20), k-95 odwrót/.

Sąd zważył, co następuje :

Powództwo nie zasługuje na uwzględnienie.

Materiał dowodowy w postaci złożonych przez pozwane dokumentów – powołanych w części wstępnej uzasadnienia- w postaci rachunków, dowód z przesłuchania pozwanych J. T. i M. J. (2) daje podstawę do przyjęcia, że pozwane ponoszą wydatki związane ze zwiększonymi ich potrzebami związanymi z następstwami wypadku z dnia 3 sierpnia 2000 roku. Potwierdzeniem powyższego jest przeprowadzone postępowanie dowodowe w postaci opinii biegłych. Dowód ten ostatecznie nie był kwestionowany przez strony. Opinie biegłych nie budzą wątpliwości Sądu, gdyż są rzetelne, przeprowadzone w sposób kompleksowy i zawierają logiczne wnioski. W szczególności dowód z opinii biegłego chirurga plastycznego daje podstawę do przyjęcia, iż nie nastąpiła zmiana stosunków, tak istotna aby uzasadniała zmianę wysokości renty na zwiększone potrzeby pozwanych, aż do jej wygaśnięcia. Bezspornym argumentem potwierdzającym powyższą tezę jest konkluzja wynikająca z opinii biegłego C. D., gdzie biegły podnosi, iż z punktu widzenia chirurgii plastycznej zwiększone potrzeby pozwanych związane z zakupem maści witaminowych i leczniczych i ze stosowaniem zabiegów fizykoterapeutycznych i kosmetycznych istniejące po wypadku z dnia 3 sierpnia 2000 roku, i wówczas określone i zaakceptowane, nadal istnieją. Zasadny czasokres stosowania tych leków i zabiegów jest okresem biologicznej młodości kobiety, którą medycyna estetyczna określa jako okres zdolności do reprodukcji, co odpowiada 50- temu rokowi życia /k-210, k-214/.

Katalog wydatków ponoszonych na pielęgnację blizn powinny – w ocenie biegłego chirurga plastycznego- przedstawić J. T. i M. J. (2), bo z punktu widzenia chirurgii plastycznej posiada on bardzo znaczną rozpiętość cenową – od minimalnych cen zakupu maści witaminowych /około 60,00 zł -120,00 zł do około 400,00 zł miesięcznie/ do stosowania zabiegów laseroterapii z jednoczesnym /obligatoryjnym/ stosowaniem maści witaminowych /około 500,00 zł do 1.000,00 zł miesięcznie/. Koszty pielęgnacji blizn nie są refundowane przez NFZ.

Z powyższego wynika wniosek, iż sama zasada stosowania maści i zabiegów jest przesądzona, natomiast wysokość wydatków mieści się w dwóch grupach cenowych od 120,00 zł do 400,00 zł oraz od 500,00 zł do 1.000,00 zł. Pozwane przyznały, że nie dokumentowały zakupów poprzez zbieranie rachunkach, gdyż nie spodziewały się, iż będzie to w przyszłości potrzebne. Taka argumentacja jest przekonywująca. Inne wydatki, które wiążą się z następstwami wypadku z dnia 3 sierpnia 2000 roku, potwierdzone zostały w opiniach biegłego ortopedy oraz biegłego rehabilitacji medycznej ale również biegłego neurologa.

W razie zmiany stosunków każda ze stron może żądać zmiany wysokości lub czasu trwania renty. Pojęcie zmiany stosunków obejmuje różnorodne okoliczności, wymagające w każdej sprawie szczegółowego rozważenia wszystkich elementów sporu.

Ocena, czy nastąpiła zmiana stosunków, uzasadniająca żądanie modyfikacji wysokości lub czasu trwania renty, o której mowa w art. 907 § 2 k.c. wymaga porównania stanu faktycznego ustalonego w chwili orzekania o zasądzeniu renty lub w dacie zawarcia ugody (sądowej lub pozasądowej) w tym przedmiocie oraz stanu z chwili, której dotyczy żądanie zmiany. O zmianie można bowiem mówić jedynie wówczas, gdy nastąpiła ona po wydaniu wyroku zasądzającego rentę lub po zawarciu umowy w tym przedmiocie. Przedmiotem oceny nie mogą być przesłanki przyznania renty. Należy zwrócić uwagę, że rozpoznając powództwo o zmianę wysokości renty, sąd nie jest związany sposobem jej obliczenia zastosowanym w ugodzie lub wyroku zasądzającym rentę.

Sąd, rozpoznając na podstawie art. 907 § 2 k.c. powództwo o zmianę wysokości renty za wyrządzoną szkodę, nie bada ponownie przesłanek odpowiedzialności, lecz ogranicza się do sprawdzenia, czy zmiana stosunków usprawiedliwia żądanie zmiany wysokości lub czasu trwania renty.

/porusza- wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 12 września 2017 roku, I ACa 106)17, LEX nr 2451345 oraz wyrok SN z dnia 2 kwietnia 2014 roku, IV CSK 444)13, LEX nr 1455237/.

W stanie faktycznym przedmiotowej sprawy stwierdzić należy z całą stanowczością, iż od momentu orzekania w dniu 22 maja 2003 roku /wyrok uprawomocnił się w dniu 8 lipca 2003 roku/ przez Sąd Okręgowy w Łodzi, w sprawie II C 358/01 do chwili wniesienia niniejszego powództwa w dniu 16 grudnia 2010 roku, aż do wyrokowania w dniu 4 grudnia 2018 roku nie nastąpiła istotna zmiana. Porównanie stanu faktycznego z tych dat nie wskazuje na zmiany w występowaniu zwiększonych potrzeb u pozwanych, a związanych z następstwami wypadku z dnia 3 sierpnia 2000 roku. nadal ponoszą one wydatki, te możliwe do poniesienia przez nie, które wynikają z treści opinii biegłych oraz faktycznie poniesione, a udokumentowane przez pozwane – szczątkowo /poprzez złożone rachunki/.

Mając zatem na uwadze podniesione okoliczności faktyczne oraz rozważania prawne, Sąd na podstawie art. 907 § 2 k.c. powództwo o ustalenie wygaśnięcia obowiązku zapłaty renty na zwiększone potrzeby na rzecz pozwanych – oddalił.

O kosztach sądowych orzekł na podstawie art. 98 § 1 k.p.c.- przyjmując odpowiedzialność za wynika sprawy. Na koszty te składają się; wynagrodzenie adwokata obliczone na podstawie § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku /Dz. U. Nr 163, poz. 1348 ze zmianami/ w wysokości 1.200,00 złotych oraz opłaty skarbowe od pełnomocnictw 2 x 17,00 złotych.

O kosztach sądowych orzeczono na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych / tekst jedn. DZ.U. Nr 90 z 2010 roku, poz. 594/. Na koszty te składają się wydatki poniesione w sprawie w postaci opinii biegłych w łącznej wysokości 8.341,15 złotych.