Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 86/19

POSTANOWIENIE

Dnia 4 kwietnia 2019 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: SSR Ewa Karp

Protokolant: p.o. prot. sąd. Aleksandra Humeńczuk

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2019 roku w Kłodzku

sprawy z wniosku M. S.

przy udziale

J. Z., M. Z. (1), W. C., E. D.

o stwierdzenie nabycia spadku

po R. Z., zm. 26.06.2016 r.

Postanawia

Stwierdzić, że spadek po R. Z. zmarłym dnia 26 czerwca 2016 roku w Ś., ostatnio stale zamieszkałym w Ś. na podstawie ustawy nabyły dzieci M. Z. (1) – syn R. W. i K. i E. D. – córka R. W. i K. każde po 1/2 części spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

(...)

UZASADNIENIE

Wnioskodawca M. S. wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po R. Z., zmarłym w dniu 26 czerwca 2016 r.

W uzasadnieniu wskazał, że posiada wierzytelność wobec spadkodawcy.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

R. Z. zmarł w dniu 23 czerwca 2016 r. w Ś.. W chwili śmierci był rozwiedziony. Miał czwórkę dzieci: J. Z., M. Z. (1), W. C. oraz E. D..

Dowód:

-

odpis skrócony aktu zgonu R. Z. – k. 5;

-

odpis skrócony aktu urodzenia J. Z. – k. 6;

-

odpis skrócony aktu urodzenia M. Z. (1) – k. 7;

-

odpis skrócony aktu urodzenia W. Z. – k. 8;

-

odpis skrócony aktu małżeństwa W. C. – k. 9 -9 odwrót;

-

odpis skrócony aktu urodzenia E. Z. – k. 10;

-

odpis skrócony aktu małżeństwa E. D. – k. 11-11 odwrót;

-

zapewnienie spadkowe – k. 40;

Nakazem zapłaty wydanym w postępowaniu nakazowym w dniu 29 czerwca 2012 r.

w sprawie o sygn. akt (...), Sąd Rejonowy w Jaworznie nakazał R. Z. zapłacić na rzecz M. S. kwotę 7925 zł wraz z odsetkami umownymi oraz kosztami postępowania.

Dowód: kserokopia nakazu – k. 2;

J. Z. w dniu 2 grudnia 2016 r. odrzucił spadek po R. Z. i oświadczył, że nie posiada zstępnych.

Dowód: oświadczenie o odrzuceniu spadku złożone przez J. Z. – k. 41 – 43;

E. C., jak i jej zstępni: M. Z. (2) i P. C., którzy oświadczyli przed Notariuszem, że nie mają zstępnych, odrzucili spadek po R. Z.. w dniu 29 listopada 2016 r.

Dowód: oświadczenie o odrzuceniu spadku złożone przez E. C., M. Z. (2) oraz P. C. – k. 38 – 39 odwrót;

Sąd zważył:

Zgodnie z przepisem art. 926 § 1 kpc, istnieją dwie możliwości powołania do dziedziczenia – na podstawie ustawy lub testamentu, przy czym dziedziczenie na podstawie testamentu ma pierwszeństwo przed ustawowym. W myśl bowiem przepisu art. 926 § 2 kpc. dziedziczenie na podstawie ustawy następuje dopiero wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

W myśl przepisu art. 924 kc, spadek otwiera się w chwili śmierci spadkodawcy, a spadkobierca, na podstawie przepisu art. 925 kc, nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

W niniejszej sprawie dziedziczenie nastąpiło w drodze porządku ustawowego, bowiem spadkodawca, jak wynika z zapewnienia spadkowego, nie pozostawił testamentu.

Przepis art. 931 § 1 kpc wskazuje, ze w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych (§ 2).

Syn spadkodawcy J. Z. oraz jego córka E. C., oraz jej zstępni: M. Z. (2) i P. C., odrzucili spadek, a zatem, zgodnie z treścią art. 1020 kc, zostali oni wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Przepis art. 1012 kc stanowi, że spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

W myśl przepisu art. 1015 § 1 kc, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. (art. 1015 § 2 kc).

W powyższej sytuacji spadek po R. Z. nabyły jego pozostałe dzieci: M. Z. (1) i E. D. z dobrodziejstwem inwentarza, bowiem w terminie, określonym w art. 1015 § 1 kc, nie złożyły oświadczenia o przyjęciu spadku wprost.