Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 18/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 4 marca 2019 r.

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący: SSR Krzysztof Wildowicz

Protokolant: Martyna Żywicka

po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2019 r. sprawy:

A. G. (1) z domu P. , córki J. i H. z domu P., urodzonej (...) w S.,

oskarżonej o to, że:

w okresie od 30 sierpnia 2018 roku do dnia 30 listopada 2018 roku w S. gm. W., dokonała zaboru w celu przywłaszczenia energii elektrycznej poprzez wpięcie się w linię przed licznikiem, powodując straty o łącznej wartości 3092,92 zł., czym działała na szkodę (...) S. A. Oddział B.,

tj. o czyn z art. 278 § 1 k.k. w zw. z art. 278 § 5 k.k.

I.  oskarżoną A. G. (2) w ramach zarzucanego jej czynu uznaje za winną tego, że w okresie od 30 sierpnia 2018 r. do 30 listopada 2018 r. w S. w gminie W., dokonała zaboru w celu przywłaszczenia energii elektrycznej poprzez wpięcie się w linię przed licznikiem, czym działała na szkodę (...) S. A. z siedzibą w L., to jest popełnienia czynu z art. 278 § 5 k.k. i za to na mocy art. 278 § 5 k.k. skazuje ją, a na mocy art. 278 § 5 k.k. w zw. z art. 37a k.k. wymierza jej karę 80 (osiemdziesięciu) stawek dziennych grzywny, ustalając wysokość 1 (jednej) stawki dziennej na kwotę 10 (dziesięciu) złotych;

II.  zasądza od oskarżonej na rzecz Skarbu Państwa kwotę 80 (osiemdziesięciu) złotych tytułem opłaty oraz kwotę 70 (siedemdziesięciu) złotych tytułem pozostałych kosztów sądowych.

Sędzia:

Sygnatura akt II K 18/19

UZASADNIENIE

Na podstawie całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie i ujawnionego w toku przewodu sądowego, Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

A. G. (2) zamieszkuje w domu jednorodzinnym położonym w miejscowości S. w gminie gmina W.. Latem 2018 r., podczas burzy, doszło do uszkodzenia linii energetycznej, co skutkowało problemami z energią elektryczną w jej domu. Wówczas zleciła bliżej nieustalonemu mężczyźnie naprawę w tym zakresie. Jego ingerencja w układ pomiarowy instalacji elektrycznej przywróciła pobór energii. Jednocześnie mężczyzna ten za wiedzą A. G. (2) wykonał podłączenie przewodu z wewnętrznej linii zasilającej sprzed licznika przewodem do instalacji elektrycznej domu zalicznikowej z całkowitym pominięciem licznika poboru energii elektrycznej, co skutkowało nie rejestrowaniem poboru energii elektrycznej. Stan taki utrzymywał się od 30 sierpnia 2018 r. W dniu 30 listopada 2018 r. na posesji A. G. (2) miała miejsce kontrola przeprowadzona przez pracowników (...) S. A. Oddział B. oraz funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w B., podczas której ujawniono i zlikwidowano nielegalny pobór energii elektrycznej oraz zabezpieczono instalację przed ponownym podłączeniem.

(...) S. A. z siedzibą w L. obciążyła A. G. (2) notą księgową na kwotę 3.092,92 zł. z tytułu nielegalnego poboru energii elektrycznej, którą kobieta w całości opłaciła.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o część wyjaśnień oskarżonej A. G. (2) (k. 47 – 48, 75v), zeznania świadka W. B. (k. 3), protokół oględzin miejsca (k. 6-7), materiał poglądowy (k. 11-13), dokumenty przesłane przez (...) S.A. Oddział B. (k. 1-26, 30-36, 39-42).

A. G. (2) nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Wyjaśniła, że latem 2018 r. podczas burzy doszło do uszkodzenia linii energetycznej. Z uwagi na to, że pomimo napraw na jej posesji był ciągły problem z prądem, zwróciła się o pomoc do mężczyzny napotkanego przy sklepie w S.. Naprawa zajęła mu około 2 godziny. Po pewnym czasie, inkasent, który kontrolował zużycie energii elektrycznej, zauważył, że licznik działa zbyt wolno. Nadmieniła, że w dniu 30 listopada 2018 r. miała miejsce kontrola przeprowadzona przez pracowników (...) S.A. Oddział w B. w asyście funkcjonariuszy policji, która wykazała nielegalny prób energii elektrycznej. Dodała, że dokonała opłaty faktury wystawionej przez (...) S.A. Odział w B.. Stwierdziła również, że osobiście nie podłączała się za licznikiem, a wskazanego mężczyzny zupełnie nie znała, nie widziała go nigdy wcześniej, ani później (k. 47-48, 75v).

Sąd zważył, co następuje:

W ocenie Sądu w świetle zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wina i okoliczności popełnienia przez oskarżoną przypisanego jej czynu nie budzą żadnych wątpliwości.

Bezspornym w sprawie było, że w dniu 30 listopada 2018 r. pracownicy (...) S. A. Oddział B. oraz funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w B. przeprowadzili kontrolę w miejscu zamieszkania oskarżonej, tj. w S. przy ulicy (...), podczas której ujawniono i zlikwidowano nielegalny pobór energii elektrycznej. Umożliwiająca to przeróbka instalacji elektrycznej polegała na podłączeniu przewodu z wewnętrznej linii zasilającej sprzed licznika przewodem do instalacji elektrycznej domu zalicznikowej z całkowitym pominięciem licznika poboru energii elektrycznej.

Powyższe okoliczności wynikają jednoznacznie z zeznań świadka W. B. (k. 3), a także protokołu oględzin miejsca (k. 6-7), materiału poglądowego (k. 11-13) oraz dokumentów przesłanych przez (...) S.A. Oddział B. (k. 18-26, 28-36, 39-42). Zdaniem Sądu zeznania świadka są wiarygodne, a wskazane dokumenty nie budzą wątpliwości.

W ocenie Sądu wyjaśnienia oskarżonej w zakresie braku jej świadomości, co do faktu przerobienia instalacji elektrycznej w jej domu są całkowicie niewiarygodne i stanowią jedynie przyjętą przez nią linię obrony, mającą na celu uniknięcie odpowiedzialności karnej. W świetle wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego należało przyjąć, że twierdzenia A. G. (2) jakoby zleciła zupełnie nieznajomej osobie, z którą nigdy wcześniej oraz nigdy później, nie miała kontaktu, przeprowadzenie naprawy w jej domu instalacji elektrycznej, nie wiedząc przy tym zupełnie jakie czynności ta osoba podejmuje, jawią się jako zupełnie nieprawdopodobne. Co więcej, nie sposób wyobrazić sobie jaki powód miałby ten mężczyzna, by samodzielnie, nie informując przy tym właścicielki domu, przerabiać instalację elektryczną w taki sposób by licznik nie ewidencjonował zużycia energii, narażając przez to przecież oskarżoną na ryzyko ujawnienia tego faktu i poniesienia konsekwencji finansowych. Biorąc to pod uwagę, Sąd uznał, że A. G. (2) doskonale wiedziała na czym polegały prace przeprowadzone przez tego mężczyznę i jaki będzie ich efekt. O niewiarygodności wyjaśnień oskarżonej w tym zakresie świadczy również jej zachowanie po ujawnieniu nielegalnego pobor prądu. Otóż po otrzymaniu z (...) S. A. z siedzibą w L. noty księgowej, niezwłocznie opłaciła ją w całości.

Reasumując, opisane wyżej dowody uzupełniają się i tworzą logiczną całość, nie pozostawiając zdaniem Sądu jakichkolwiek wątpliwości, co do tego, że oskarżona dopuściła się przypisanego jej czynu. Dowody te wykazały, że A. G. (2) w okresie od 30 sierpnia 2018 r. (na taką datę początkową wskazywała w swoich wyjaśnieniach A. G. (2)) do 30 listopada 2018 r. w S. w gminie W., dokonała zaboru w celu przywłaszczenia energii elektrycznej poprzez wpięcie się w linię przed licznikiem, czym działała na szkodę (...) S.A. z siedzibą w L., czym wyczerpała ustawowe znamiona przestępstwa przewidzianego w art. 278 § 5 k.k.

Sąd zmienił kwalifikację prawną czynu przypisanego oskarżonej i przyjął, że wyczerpuje on znamiona przestępstwa z art. 278 § 5 k.k., co jest wystarczające do pełnego oddania zawartości kryminalnej zachowania A. G. (2). Sąd zmienił również opis czynu poprzez wskazanie, że pokrzywdzonym w sprawie jest (...) S. A. z siedzibą w L..

W ocenie Sądu wymierzona - w oparciu o art. 37a k.k. - oskarżonej kara grzywny jest odpowiednia biorąc pod uwagę zarówno okoliczności obciążające jak i łagodzące, a także warunki i właściwości osobiste sprawcy. Nadto jest adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości czynu i zawinienia oskarżonej. Okolicznością łagodzącą jest niewątpliwie to, że oskarżona nie była dotychczas karana sądownie (k. 44).

Niewątpliwie występek, którego dopuściła się A. G. (2) cechuje wysoki stopień społecznej szkodliwości i wysoki stopień zawinienia. Oskarżona dopuściła się zamachu na tak istotne dobro chronione prawem jak prawo własności. Ponadto mając możliwość rozpoznania faktycznego i społecznego znaczenia czynu, mając możliwość zgodnego z prawem zachowania, nie będąc przez nikogo zmuszaną, zdecydowała się popełnić przestępstwo.

Przy wymierzaniu oskarżonej kary grzywny Sąd wziął także pod uwagę cele prewencji indywidualnej i generalnej, które winna spełniać ta kara. Zdaniem Sądu orzeczona kara zapobiegnie w przyszłości ponownym czynom oskarżonej i będzie oddziaływać na nią wychowawczo, ponadto ukształtuje wyobrażenie społeczeństwa o konieczności przestrzegania norm prawnych i nieuchronności kary.

O kosztach postępowania orzeczono na mocy art. 627 k.p.k., a o opłacie na zasadzie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych (Dz. U. Nr 49 poz. 223 ze zm.).

Sędzia: