Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IV U 295/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 stycznia 2014 r.

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Ryszard Sułtanowski

Protokolant: Agnieszka Zamojska

po rozpoznaniu w dniu 28.01.2014 r. w Jeleniej Górze

sprawy z odwołania I. Z.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. skutek odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. z dnia 19.09.2013 r. znak (...)

w przedmiocie zasiłku chorobowego

zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział
w W. z dnia 19.09.2013 r. znak (...) w ten sposób, że przyznaje wnioskodawczyni I. Z. prawo do zasiłku chorobowego za okres od dnia 10.09.2013 r. do dnia 25.09.2013 r.

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni I. Z. wniosła odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. z dnia 19.09.2013 r. odmawiającej jej prawa do zasiłku chorobowego za okres od 10 do 25.09.2013 r. W uzasadnieniu odwołania wnioskodawczyni wskazała, że odmówiono jej prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ nie stawiła się w dniu 09.09.2013 r. na badania kontrolne do lekarza orzecznika. Wnioskodawczyni wskazała, że nie mogła stawić się na badania lekarskie, ponieważ nie została o nich powiadomiona.

W odpowiedzi na odwołania strona pozwana Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. wniósł o oddalenie odwołania od decyzji z dnia 19.09.2013 r. i zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego wg norm przepisanych. W uzasadnieniu pisma strona pozwana wskazała, że zaskarżona decyzja została wydana w oparciu o art. 59 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wnioskodawczyni nie stawiła się na badania przez lekarza orzecznika w dniu 09.09.2013 r., ani też nie usprawiedliwiła swojej nieobecności. Wezwanie na badania było dwukrotnie awizowane i pozostawiono je w aktach ze skutkiem doręczenia na podstawie art. 44 § 4 kpa. Wobec niestawiennictwa wnioskodawczyni na badaniu zaświadczenie lekarskie o jej niezdolności do pracy utraciło moc od dnia 10.09.2013 r.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni I. Z. była niezdolna do pracy w okresie od dnia 22.08.2013 r. do 25.09.2013 r. z powodu choroby. W okresie niezdolności do pracy wnioskodawczyni przebywała pod adresem (...), (...)-(...) S..

dowód: oświadczenie wnioskodawczyni k. 14

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał za pośrednictwem Poczty Polskiej wezwania dla wnioskodawczyni na badanie kontrolne w dniu 09.09.2013 r. Koperta z wezwaniem była zaadresowana: I. Z. (...) (...)-(...) R.. Wezwanie zostało przekazane przez Pocztę Polską do Urzędu Pocztowego nr (...)w W. i było dwukrotnie awizowane pod adresem R. (...).

dowód: koperta z wezwaniem – akta ubezpieczeniowe

pismo Naczelnika Urzędu Pocztowego nr (...)w W. z dnia 12.01.2014 r. k. 21

Sąd Rejonowy zważył, co następuje:

Odwołanie zasługiwało na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Korzystanie ze zwolnienia z pracy na czas choroby podlega kontroli. Art. 59 ww ustawy stanowi, że prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli. Kontrolę wykonują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W celu kontroli lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego w wyznaczonym miejscu lub w miejscu jego pobytu, skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej ubezpieczonego stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego lub udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie lub zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie. W tym celu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do ubezpieczonego, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, wezwanie, w którym określa termin badania przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych. Wezwanie zawiera informację o skutkach niestawiennictwa.

W przedmiotowej sprawie poza sporem było, że wnioskodawczyni nie stawiła się na badaniu kontrolnym. W ocenie Sądu Rejonowego niestawiennictwo wnioskodawczyni było niezawinione, albowiem wnioskodawczyni nie została skutecznie wezwana na badania. Wezwanie zostało bowiem przesłane do miejscowości R. obsługiwanej przez Urząd Pocztowy nr (...)w W., a nie do R., którą obsługuje Urząd Pocztowy w S. i w której to miejscowości mieszka wnioskodawczyni. Tym samym nieprawidłowe było przyjęcie przez stronę pozwaną skutecznego doręczenia wezwania wnioskodawczyni na badania w dniu 09.09.2013 r. w drodze podwójnego awizowania przesyłki.

Powyższe okoliczności skutkowały uznaniem, że pozbawienie wnioskodawczyni prawa do zasiłku chorobowego za dni wskazane w zaskarżonej decyzji było nieuzasadnione i w konsekwencji należało zmienić na podstawie art. 477 14 § 2 kpc zaskarżoną decyzję jak w sentencji wyroku.