Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 178/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 15 maja 2019 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Joanna Smycz

Protokolant:

Iwona Porwoł

przy udziale ./.

po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2019 r. w Rybniku

sprawy z odwołania B. S. ( S. )

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o prawo do emerytury

na skutek odwołania B. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 30 stycznia 2019 r. Znak (...)

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje ubezpieczonemu B. S. prawo do emerytury począwszy od (...)

Sędzia

Sygn. akt IX U 178/19

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30.01.2019r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonemu B. S. (S.) prawa do wcześniejszej emerytury wskazując, iż nie spełnia on ustawowych warunków do jej uzyskania, gdyż nie udokumentował na dzień 01.01.1999r. wymaganych 15-tu lat pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach, jak również przystąpił do OFE i nie złożył wniosku o przekazanie zgromadzonych tam środków na dochody budżetu państwa.

Ubezpieczony w odwołaniu od decyzji, sprecyzowanym na rozprawie w dniu 15.05.2019r., domagał się jej zmiany poprzez przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury od maja 2019r. po uprzednim zaliczeniu do stażu pracy okresów zatrudnienia od dnia 14.12.1992r. do dnia 28.03.1996r. w Przedsiębiorstwie (...) Sp. z o.o. w J. na stanowisku kierowcy autobusu oraz od dnia 02.04.1979r. do 30.11.1992r. w Przedsiębiorstwie Budownictwa Mieszkaniowego (...) w Ż. w charakterze kierowcy pogotowia technicznego.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie z przyczyn jak

w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Ubezpieczony B. S. urodził się w dniu (...)

W dniu(...)złożył wniosek o przyznanie uprawnień do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach, w rozpoznaniu którego, Oddział ZUS wydał zaskarżoną decyzję z dnia 30.01.2019r. opisaną na wstępie.

Oddział ZUS uwzględnił ubezpieczonemu na dzień 01.01.1999r. okres zatrudnienia w łącznym wymiarze 25 lat, 3 miesiące i 4 dni okresów składkowych i nieskładkowych - w tym żadnych okresów pracy w szczególnych warunkach.

Ubezpieczony od dnia 02.04.1979r. podjął zatrudnienie w Przedsiębiorstwie Budownictwa Mieszkaniowego PW (...) w Ż. jako maszynista mas bitumicznych, jednakże faktycznie pracował jako kierowca betonomieszarki. Ubezpieczony posiada prawo jazdy kat. C od 14.10.1977r. Na tym stanowisku pracował około 2-3 miesięcy. Następnie został przeniesiony na stanowisko kierowcy pogotowia technicznego w (...) tego przedsiębiorstwa. Był to samochód marki S. 28 o dopuszczalnym ciężarze całkowitym pow. 3,5 tony. Samochodem tym woził brygady mechaników i ich sprzęt na budowy oraz odbierał ich po wykonanej pracy. Baza zajmowała się obsługą sprzętu budowlanego. Mechanicy byli wyposażeni w butle do spawania, spawarki, akumulatory do rozruchu, sprzęt do naprawy miksokretów, sprężarek i ciężkiego sprzętu budowlanego. Zdarzało się, że ubezpieczony pomagał im wynieść z samochodu butle acetylenowe oraz inne ciężkie elementy, chociaż nie było to w zakresie jego obowiązków. Samochodem tym mógł przewieść jednocześnie kilka brygad tj. ok 20 osób. (...) były rozmieszczone w znacznej odległości od siebie, zatem rozwiezienie i odebranie brygad zajmowało ubezpieczonemu całą dniówkę. Taką pracę ubezpieczony wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, a często również w godzinach nadliczbowych. Otrzymywał dodatek za prowadzenie samochodu. Na tym stanowisku pracował do 30.11.1992r. Ubezpieczony nie posiada żadnych uprawnień do wykonywania pracy ślusarza. W spornym okresie w tym samym przedsiębiorstwie pracowali razem z ubezpieczonym powołani w sprawie świadkowie Z. D. i S. D., którzy potwierdzili rodzaj oraz wymiar wykonywanej przez niego pracy.

Od dnia 14.12.1992r. ubezpieczony zatrudnił się w Przedsiębiorstwie (...) w J. na stanowisku kierowcy autobusu o liczbie miejsc pow.15.

Na tę okoliczność przedstawił świadectwo pracy w szczególnych warunkach z dnia 06.10.2003r., w który pracodawca wskazał, iż w spornym okresie wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pracę wymienioną w wykazie A dział VII poz.2 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (k. 16 akt ZUS). Świadectwo to zakwestionował organ rentowy wskazując, że nie zawiera ono wykazu, działu i pozycji właściwego zarządzenia ministra resortowego co do zajmowanego stanowiska pracy.

Ubezpieczony przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego, a na rozprawie w dniu 15.05.2019r. oświadczył, że składa wniosek o przekazanie zgromadzonych na rachunku środków na dochody budżetu państwa.

Powyższe Sąd ustalił na podstawie akt organu rentowego- w szczególności świadectwa pracy z (...) w Ż. na okres od 02.04.1979r. do 30.11.1992r. oraz świadectwa wykonywania prac w szczególnych warunkach z (...) w J. za okres od 14.12.1992r. do 28.03.1996r., akt osobowych z (...) w Ż.- w szczególności znajdującego się w nich podania o pracę z dnia 11.03.1979r. z prośbą o przyjęcia na stanowisko kierowcy z II kat. prawa jazdy i adnotacją na tym podaniu dotyczącą przyjęcia na stanowisko kierowcy do obsługi S. (...), umowy o pracę na czas nieokreślony z powierzeniem stanowiska ślusarz – mechanik pogotowia technicznego, świadectwa pracy ze wskazaniem otrzymywania m.in. dodatku za prowadzenie samochodu, karty obiegowej ze wskazaniem stanowiska maszynisty mas betonowych, zeznań powołanych w sprawie świadków S. D. i Z. D. oraz zeznań ubezpieczonego (nagranie z rozprawy w dniu 15.05.2019r. minuty od 00:10:26 do 00:50:34, k.19-20 a.s.).

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył , co następuje :

Odwołanie ubezpieczonego zasługuje na uwzględnienie.

Jak stanowi art.184 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( t.j. Dz.U. z 2018r , poz. 1270 ze zm. ) ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31.12.1948r. przysługuje emerytura po ukończeniu wieku przewidzianego w art.32 jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy tj. 01.01.1999r. osiągnął :

-

okres zatrudnienia w szczególnych warunkach wymagany w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury wieku niższym niż 65 lat

-

okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27 wynoszący 25 lat

oraz nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego, bądź przekazał środki zgromadzone w OFE na dochody budżetu państwa.

Zgodnie natomiast z art.32 ust.1 powołanej ustawy w związku z § 4 ust.1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych

w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( Dz. U. Nr 8 , poz.43 ze zm. ) pracownik – mężczyzna, który wykonywał prace w szczególnych warunkach wymienione

w Wykazie A załącznika do rozporządzenia, nabywa prawo do emerytury, jeżeli :

  - ukończył wiek 60 lat ,

  - ma wymagany okres 25 lat zatrudnienia ,

  - udowodnił co najmniej 15 letni okres pracy wymienionej w Wykazie A , wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Bezspornym w rozpoznawanej sprawie pozostaje fakt, iż ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny 60 lat oraz udowodnił na dzień 01.01..1999r. okres składkowy i nieskładkowy przekraczający 25 lat.

Ponadto na rozprawie w dniu 15.05.2019r. złożył wniosek o przekazanie zgromadzonych na rachunku OFE środków na dochody budżetu państwa.

Ostatecznie zatem spór w rozpoznawanej sprawie sprowadził się do ustalenia, czy ubezpieczony spełnia warunek prawa do emerytury dotyczący posiada 15 - letni okres pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w warunkach szczególnych.

Zdaniem Sądu przeprowadzone w sprawie postępowanie dowodowe wykazało że, do okresów pracy w szczególnych warunkach należy ubezpieczonemu zaliczyć okresy pracy od dnia 02.04.1979r. do 30.11.1992r. w Przedsiębiorstwie Budownictwa Mieszkaniowego (...) w Ż. w charakterze kierowcy pogotowia technicznego tj. samochodu ciężarowego o całkowitym ciężarze dopuszczalnym pow. 3,5 tony oraz od dnia 14.12.1992r. do dnia 28.03.1996r. w Przedsiębiorstwie (...) Sp. z o.o. w J. na stanowisku kierowcy autobusu o ilości miejsc powyżej 15, jako pracy wymienionej w dziale VIII poz.2 Wykazu A, stanowiącego załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.

Ustalając powyższe Sąd oparł się na zgromadzonych w sprawie dowodach tj. dokumentacji znajdującej się w aktach organu rentowego - w szczególności świadectwach pracy; w aktach osobowych – w szczególności podaniu o pracę, umowie o pracę, karcie obiegowej; zeznaniach świadków oraz ubezpieczonego. Zeznania te Sąd uznał za wiarygodne, gdyż były one rzeczowe, logiczne, zasadniczo ze sobą zgodne oraz korespondujące z treścią zgromadzonej w sprawie dokumentacji. Z dowodów tych jednoznacznie wynika, że ubezpieczony wykonywał w spornych okresach stale i w pełnym wymiarze czasy pracy pracę w szczególnych warunkach.

Należy tu wskazać, iż na okoliczność pracy ubezpieczonego w szczególnych warunkach w drugim z tych okresów tj. od 14.12.1992r. do 28.03.1996r. w Przedsiębiorstwie (...) Sp. z o.o. w J. pracodawca wystawił prawidłowe świadectwo pracy wskazując właściwy wykaz, dział oraz pozycję Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. Z niezrozumiałych powodów organ rentowy domagał się podania wykazu, działu i poz. zarządzenia resortowego. Zdaniem Sądu brak jest jakichkolwiek powodów do kwestionowania powyższego dokumentu.

W konsekwencji takiego stanowiska Sąd stwierdził, iż ubezpieczony z dniem 15.05.2019r. ostatecznie spełnił wszystkie niezbędne przesłanki prawa do świadczenia na podstawie z art.184 w związku z art.32 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i w związku z § 4 ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( Dz.U. Nr 8, poz.43 ze zm. ), gdyż ukończył wiek emerytalny 60 lat, udowodnił na dzień 01.01.1999r. okres zatrudnienia przekraczający 25 lat, złożył w dniu 15.05.2019r. wniosek o przekazanie środków z OFE na dochody budżetu państwa, a przy zaliczeniu do pracy w warunkach szczególnych spornych okresów j.w., posiada on również na dzień 01.01.1999r. okres takiej pracy przekraczający 15 lat.

Wobec powyższego Sąd z mocy art.477 14§2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, iż przyznał ubezpieczonemu prawo do emerytury począwszy od miesiąca, w którym spełnił wszystkie warunki do wnioskowanego świadczenia tj. od (...)

Sędzia