Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 1554/13

POSTANOWIENIE

Dnia 29 sierpnia 2013 r.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu – Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący Sędzia SA:

Sławomir Jurkowicz (spr.)

Sędzia SA:

Sędzia SA:

Adam Jewgraf

Tadeusz Nowakowski

po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym we Wrocławiu

sprawy z powództwa: R. S., D. T., C. I., T. S., E. W. i A. S.

przeciwko: Gminie W.

o nakazanie wydania

na skutek zażalenia powodów

na postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu

z dnia 13 maja 2013 r., sygn. akt I C 234/13

p o s t a n a w i a: oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy, w oparciu o treść art. 199 § 1 pkt 1 k.p.c. odrzucił pozew wskazując, iż z uwagi na charakter spornego żądania sprawa nie ma charakteru sprawy cywilnej i z tej przyczyny zachodzi przesłanka niedopuszczalności drogi sądowej. W uzasadnieniu wskazano, iż kwestie dotyczące wydawania odpisów z dokumentów zawartych w aktach postępowania administracyjnego, w tym m.in. operatów szacunkowych, a tego w istocie domagali się powodowie w pozwie, regulują przepisy kodeksu postępowania administracyjnego i w konsekwencji w drodze administracyjnej powinni oni realizować owo żądanie. Nadto Sąd ten wskazał, iż postępowanie sądowe nie może być środkiem do uzyskania dowodów, które mogłyby być wykorzystane w innym postępowaniu.

W zażaleniu na powyższe postanowienie powodowie skarżąc je w całości w istocie domagali się jego uchylenia podnosząc, iż nie godzą się z rozpoznaniem ich żądania w drodze administracyjnej.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie jest zasadne.

W realiach analizowanej sprawy, mając na względzie treść i charakter powyżej opisanego spornego żądania powodów, potwierdzonego w treści zażalenia, Sąd Apelacyjny w pełni podziela i przyjmuje za własne bez konieczności powtarzania stanowisko Sądu I instancji, iż przedmiotowa sprawa nie jest sprawą cywilną w rozumieniu przepisu art. 1 k.p.c. Niewątpliwie trafnie uznał Sąd Okręgowy, iż na gruncie przywołanych w uzasadnieniu skarżonego postanowienia przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, powodowie mogą realizować owo żądanie jedynie w drodze i trybie tam przewidzianym.

W tej sytuacji stwierdzić zatem należało, iż sąd powszechny w rozumieniu przepisu art. 2 k.p.c. nie posiada kompetencji do rozpoznania analizowanej sprawy.

W konsekwencji podzielić należało stanowisko Sądu I instancji, iż zaistniała przesłanka niedopuszczalności drogi sądowej, obligująca ten Sąd po myśli przepisu art. 199 § 1 pkt 1 k.p.c. do odrzucenia pozwu.

Z tych wszystkich względów Sąd Apelacyjny uznał zażalenie powodów za bezzasadne, co skutkowało jego oddaleniem, o czym orzeczono w sentencji po myśli przepisu art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.

bp