Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 569/19

U Z A S AN I E N I E

Wyrokiem zaocznym z dnia 11 lipca 2018r. Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi oddalił powództwo W. M. skierowane przeciwko J. J. o zapłatę.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Sąd I instancji podniósł, że powództwo podlega oddaleniu z uwagi na brak legitymacji procesowej czynnej powoda . Powód działał jako wspólnik spółki cywilnej (...).H.L.. Sąd I instancji podniósł, że wspólnik spółki cywilnej nie jest legitymowany do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego spółki. W sprawach o zasądzenie wierzytelności należącej do majątku wspólnego łączy wspólników spółki cywilnej współuczestnictwo materialne konieczne, oparte na wspólności praw i obowiązków, wynikające z istoty stosunku prawnego ( art. 72 § 1 pkt 1 i 2 k.p.c.). W przepisach dotyczących spółki cywilnej nie ma bowiem postanowień upoważniających poszczególnych wspólników do samodzielnego dochodzenia praw przysługujących spółce. Przepisem takim nie jest art. 866 k.c. upoważniający wspólnika do reprezentowania wszystkich wspólników. Przed rozwiązaniem spółki nie da się uzasadnić samodzielnej legitymacji wspólnika do żądania na własną rzecz wierzytelności objętej taką wspólnością.

Apelację od powyższego rozstrzygnięcia złożył powód.

Skarżący zarzucił rozstrzygnięciu przekroczenie zasad swobodnej oceny materiału dowodowego. Skarżący podniósł, że dochodził należności w imieniu własnym a nie spółki (...), zatem Sąd I instancji bezpodstawnie przyjął , że nie ma legitymacji procesowej czynnej.

W konkluzji skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i uwzględnienie powództwa lub przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji. Nadto skarżący wniósł o zasądzenie kosztów postępowania apelacyjnego.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja nie jest zasadna.

Sąd Okręgowy w pełni podziela pogląd zaprezentowany przez Sąd I instancji w przedmiocie legitymacji czynnej wspólników spółki cywilnej.

Wbrew zarzutom skarżącego podniesionym w apelacji, Sąd I instancji prawidłowo przyjął, że po stronie powoda występuje brak legitymacji procesowej czynnej, co skutkowało oddaleniem żądania pozwu, nawet przy przyjęciu, że powód nie działał jako wspólnik spółki cywilnej.

W rozpoznawanej sprawie powód dochodzi należności z weksla własnego pozwanego. Jak wynika z treści weksla ( -k. 7) J. J. zobowiązał się w dniu 25 stycznia 2000 r. do zapłaty do dnia 8 lutego 2000 r. kwoty 62,01 zł na zlecenie W. M. i H. T..

Zastosowany w treści weksla spójnik „i” skutkuje , że z żądaniem zapłaty na podstawie tego weksla mogą wystąpić jedynie łącznie W. M. i H. T. . W istocie, taki zapis w wekslu skutkuje przyjęciem, że po stronie W. M. i H. T. występuje współuczestnictwo materialne konieczne ( art. 72 § 1 i 2 k.p.c. ).

W tej sytuacji wystąpienie z powództwem jedynie przez W. M. skutkowało oddaleniem powództwa.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, Sąd Okręgowy oddalił apelację jako bezzasadną na podstawie art.385 k.p.c.