Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XVII AmE 266/17

POSTANOWIENIE

Dnia 12 grudnia 2018 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

w składzie:

Przewodniczący –

SSO Ewa Malinowska

po rozpoznaniu 12 grudnia 2018 r. w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z odwołania Z. N.

przeciwko Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki

o cofnięcie koncesji

na skutek odwołania powoda od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z 4 sierpnia 2017 r. znak: (...)

postanawia:

1.  umorzyć postępowanie;

2.  zasądzić od Z. N. na rzecz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki kwotę 720 (siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego;

3.  zwrócić Z. N. ze Skarbu Państwa – Kasy Sądu Okręgowego w Warszawie kwotę 50 (pięćdziesiąt) złotych, stanowiącą połowę uiszczonej opłaty od odwołania.

SSO Ewa Malinowska

UZASADNIENIE

Decyzją z 4 sierpnia 2017 r. znak: (...), Prezes URE cofnął decyzję o udzieleniu Z. N., prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą (...) (...), koncesji na obrót paliwami ciekłymi na okres od 18 grudnia 2014 r. do 31 grudnia 2030 r. (k. 4-7).

W dniu 22 sierpnia 2017 r. przedsiębiorca wniósł do tutejszego Sądu odwołanie od powyższej decyzji (k. 10-13).

W odpowiedzi na odwołanie Prezes URE wniósł o oddalenie odwołania oraz zasądzenie od powoda na rzecz Prezesa URE kosztów procesu według norm przepisanych (k. 21-26).

W piśmie z 8 listopada 2018 r. powód złożył oświadczenie o cofnięciu odwołania od ww. decyzji Prezesa URE z 4 sierpnia 2017 r. (k. 37-38).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Cofnięcie pozwu (tu odpowiednio: odwołania) jest czynnością dyspozytywną strony powodowej, skutkującą umorzeniem postępowania, jeżeli spełnione są warunki przewidziane przez ustawodawcę. Przepis art. 203 § 1 k.p.c. wyznacza granice czasowe, w których możliwe jest cofniecie pozwu (odwołania), mianowicie - bez zezwolenia pozwanego pozew może być cofnięty aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku. Po przeanalizowaniu oświadczenia powoda pod kątem przesłanek wskazanych w art. 203 § 4 k.p.c., mając na względzie całokształt okoliczności sprawy, Sąd nie znalazł podstaw do uznania cofnięcia odwołania za sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego, ani za zmierzające do obejścia prawa. Następstwem skutecznego cofnięcia pozwu (odwołania) jest umorzenie postępowania na podstawie art. 355 § 1 k.p.c., wobec czego Sąd orzekł jak w punkcie 1 sentencji postanowienia.

O kosztach postępowania orzeczono, zgodnie z wyrażoną w art. 98 § 1 k.p.c., zasadą odpowiedzialności za wynik procesu przyjmując, że wobec cofnięcia odwołania, powodowego przedsiębiorcę należało uznać za stronę przegrywającą proces. Na usprawiedliwione koszty procesu, należne pozwanemu, złożyło się wynagrodzenie pełnomocnika procesowego w wysokości 720 zł, ustalone na podstawie § 14 ust. 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych.

O zwrocie połowy uiszczonej opłaty od odwołania orzeczono na podstawie art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

SSO Ewa Malinowska

ZARZĄDZENIE

(...)

(...)