Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 3/19

POSTANOWIENIE

Dnia 12 marca 2019 r.

Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Hanna Woźniak

Protokolant

St. sekretarz sądowy Arleta Ratajczak

po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2019 r. w Wąbrzeźnie na rozprawie

sprawy z wniosku M. K., A. K., W. K.

z udziałem (...) Sp. z o.o. z siedzibą w S.

o zatwierdzenie uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

postanawia:

1.  zatwierdzić uchylenie się przez małoletnich A. K.. W. K. i M. K., reprezentowanych przez rodziców A. O. i T. K., od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczeń o odrzuceniu spadku po S. K. zmarłym dnia 20 grudnia 2016 roku w S.,

2.  ustalić, że wnioskodawcy i uczestnik ponoszą koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

SSR Hanna Woźniak

ZARZĄDZENIE

1. (...)

2.(...)

Sędzia: H. Woźniak

Sygn. akt I Ns 2/19

UZASADNIENIE

Małoletni A., W. i M. rodzeństwo K. złożyli wniosek o zatwierdzenie uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku po S. K. zmarłym dnia (...)roku w S.. W uzasadnieniu wskazali, że do tej pory nie złożyli takiego oświadczenia ponieważ w sądzie poinformowano ich ojca, że z uwagi na brak wiedzy o ewentualnych długach spadku, nie ma potrzeby składania takiego wniosku.

(...) Sp. z o.o. w S. nie zajęła stanowiska w sprawie.

Sąd ustalił, co następuje:

S. K. zmarł(...). w S.. Jego brat T. K. należący do dalszego kręgu spadkobierców ustawowych złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku po S. K. przed notariuszem w W. A. M. w dniu 12 lutego 2018r. (dowód: odpis skrócony aktu zgonu – k.10, odpis protokołu przyjęcia oświadczenia – k.11-12).

Notariusz A. M. pouczyła o dalszym sposobie postępowania celem odrzucenia spadku w imieniu małoletnich dzieci. T. K. udał się do sekretariatu Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie po szczegółowe informacje. Tam dowiedział się, że dopóki nie ma pewnych informacji o zadłużeniu spadku, nie ma podstaw do składania wniosku do Sądu Rodzinnego. Informację tę usłyszała również D. S., siostra T. K., razem z nim obecna w Sekretariacie Wydziału Rodzinnego albowiem również ona odrzuciła spadek po bracie S. K. i również ona został pouczony przez notariusza o dalszym toku postępowania co do dzieci. T. K. zaufał informacji uzyskanej w sądzie i nie złożył wniosku o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci. Wniosku takiego nie złożyła również D. S. w imieniu swoich dzieci. Dopiero, gdy przyszło wezwanie do zapłaty z (...) sp. z o.o. w S., T. K. zorientował się, że nie wszystko zostało załatwione i udał się do adwokata po pomoc prawną (dowód: zeznania T. K. i A. O. – nagranie rozprawy z 12 marca 2019r. od 00:01:09 do 00:10:16, wezwanie do zapłaty z załącznikami – k.32-35).

Sąd zważył, co następuje:

Sąd dał wiarę zeznaniom rodziców małoletnich wnioskodawców albowiem są one logiczne i spójne oraz zgodne z zasadami doświadczenia życiowego. W szczególności na wiarę zasługuje twierdzenie, że rodzice małoletnich, działając w zaufaniu do informacji uzyskanej w sądzie, zaniechali dalszych kroków w przedmiocie odrzucenia spadku w imieniu dzieci. Opis wyglądu pani sekretarz sądowej (o czym zeznawała D. S. w sprawie (...)), która obsługiwała D. S. i T. K., jest zgodny z wyglądem pracownicy, która jako jedyna (poza Kierownikiem Sekretariatu) pracuje w tutejszym Wydziale Rodzinnym. Nie do obrony byłoby założenie, że T. K., pouczony przez notariusza o dalszym toku postępowania, zlekceważył to pouczenie, a potem składał nieprawdziwe zeznania, by uzyskać zatwierdzenie uchylenia się od skutków swojej bezczynności.

Sąd dał wiarę treści skróconych odpisów aktów stanu cywilnego albowiem zostały one wystawione przez upoważniony do tego organ, a ich treść nie była kwestionowana w toku postępowania. Sąd nie dopatrzył się również żadnych okoliczności mogących zdyskwalifikować prawdziwość odpisu pisma z załącznikami, jaki uczestnik wystosował do małoletnich spadkobierców.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (art. 1015 § 1 k.c.). Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami: 1) uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem; 2) spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca (art. 1019 § 1 k.c.).

Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu (art. 1019 § 2 k.c.), przy czym powołując się na błąd może to zrobić skutecznie przed upływem roku od jego wykrycia. Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych niezłożenia w terminie z powodu błędu oświadczenia o odrzuceniu spadku oraz oświadczenie o odrzuceniu spadku powinny być złożone przed sądem, przy czym oświadczenia te mają charakter materialnoprawny.

W okolicznościach niniejszej sprawy rozważenia wymaga okoliczność, czy w rozumieniu art. 84 § 2 kc rodzice małoletnich działali pod wpływem błędu istotnego, czyli uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby nie działali pod wpływem błędu i oceniali sprawę rozsądnie, złożyliby w imieniu dzieci w przepisanym terminie oświadczenie o odrzuceniu spadku.

W ocenie Sądu, jest oczywistym, że T. K. pozostawał w błędzie usprawiedliwionym okolicznościami (błędnym pouczeniem) co do braku potrzeby odrzucania spadku w imieniu małoletnich dopóki nie ujawni się konkretny dług obciążający spadek. Gdy tylko dowiedział się, że jednak firma (...) sp. z o.o. żąda uregulowania długu, niezwłocznie skontaktował się z adwokatem w celu załatwienia sprawy.

Z tych wszystkich względów wniosek zasługiwał na uwzględnienie, dlatego na podstawie art.88, art.1015, art.1018 i art.1019 kc orzeczono jak w pkt.1 postanowienia.

O kosztach orzeczono zgodnie z ogólna regułą ponoszenia kosztów w postępowaniu nieprocesowym na podstawie art.520§1 kpc.

SSR Hanna Woźniak

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

Sędzia: