Pełny tekst orzeczenia

POSTANOWIENIE

Dnia 19 września 2013 r.

Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział II Cywilny Odwoławczy w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Sławomir Krajewski

SO Marzenna Ernest

SO Zbigniew Ciechanowicz (spr.)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 września 2013 r. w S.

sprawy z wniosku wierzyciela (...) Bank Spółki Akcyjnej we W.

przeciwko dłużnikom solidarnym G. P. i M. P.

o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu

na skutek zażalenia dłużników G. P. i M. P.

na postanowienie Sądu Rejonowego w Choszcznie z dnia 15 października 2012 r. w sprawie o sygn. akt I Co 1213/12

postanawia:

oddala zażalenie.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 15 października 2012 r. Sąd Rejonowy w Choszcznie w sprawie o sygn. akt I Co 1213/12 nadał klauzulę wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu Nr (...) wystawionemu w dniu 6 września 2012 roku na rzecz wierzyciela (...) Bank Spółki Akcyjnej we W. przeciwko dłużnikom solidarnym G. P. i M. P. z ograniczeniem możliwości dochodzenia należności określonej powyższym tytułem egzekucyjnym do kwoty 57 900 złotych oraz zasądził od dłużników solidarnie na rzecz wierzyciela kwotę 67 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Analizując przedłożone przez wierzyciela dokumenty Sąd I instancji uznał, iż spełniają one kryteria przewidziane przez art. 96 i 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, zaś dłużnicy solidarni G. P. i M. P. poddali się egzekucji świadczeń z ograniczeniem możliwości dochodzenia należności określonej powyższym tytułem egzekucyjnym do kwoty 57 900 złotych i wyrazili zgodę na wystąpienie przez bank o nadanie klauzuli bankowemu tytułowi egzekucyjnemu w okresie 3 lat od dnia wymagalności ostatniej raty kredytu.

Zażalenie na powyższe postanowienie wnieśli dłużnicy żądając „unieważnienia wydanego niezgodnie z prawem bankowym bankowego tytułu egzekucyjnego” i jego uchylenia. Dłużnicy podnieśli, że wierzyciel nie poprzedził wszczętej przez siebie egzekucji żadnym zawiadomieniem i to wobec faktu zdania przez dłużników samochodu w celu rozliczenia kredytu z dnia 17 listopada 2009 r. Bank nie powiadomił ich również o sposobie rozliczenia zdanego samochodu, a w ocenie dłużników sprzedaż auta poprzez bank pokryła w całości niespłaconą część kredytu. Dłużnicy podnieśli, iż spłacili raty w wysokości 13 300 zł., a bank mimo posiadania informacji o zmianie adresu dłużników celowo kierował korespondencję na stary adres, aby uniemożliwić ich udział w postępowaniu. W takich okolicznościach, w ocenie dłużników, wydanie bankowego tytułu egzekucyjnego było niezgodnie z prawem i zmierzało do pokrzywdzenia dłużników.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie dłużników było bezzasadne.

Zgodnie z treścią art. 97 ust. 1 Prawa bankowego bankowy tytuł egzekucyjny może być podstawą egzekucji prowadzonej według przepisów kodeksu postępowania cywilnego po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności wyłącznie przeciwko osobie, która bezpośrednio z bankiem dokonywała czynności bankowej albo jest dłużnikiem banku z tytułu zabezpieczenia wierzytelności banku wynikającej z czynności bankowej i złożyła pisemne oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz gdy roszczenie objęte tytułem wynika bezpośrednio z tej czynności bankowej lub jej zabezpieczenia.

Postępowanie o nadanie bankowemu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności ma charakter postępowania uproszczonego i formalnego, w którym sąd w zasadzie nie bada zarzutów merytorycznych. Jednakże przepis art. 786 2 k.p.c., obliguje sąd do zbadania w tym postępowaniu, po pierwsze czy dłużnik poddał się egzekucji oraz czy roszczenie objęte tytułem wynika z czynności bankowej, jak również czy dłużnik dokonał tej czynności bezpośrednio z bankiem oraz ewentualnie czy roszczenie wynika z zabezpieczenia wierzytelności banku wynikającej z tej czynności. Tym samym bada czy wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego odbyło się zgodnie z przepisami art. 96-98 Prawa bankowego.

Złożony przez wierzyciela bankowy tytuł egzekucyjny spełnia opisane wyżej wymagania, co już samo przez się stanowi wystarczającą przesłankę do uwzględnienia wniosku o zaopatrzenie takiego tytułu w sądową klauzulę wykonalności. Podkreślenia warte jest to, iż chociaż zażalenie podważa rzetelność wyliczenia należności opisanych w bte, powołując się na m.in. odczucie dłużników, iż wierzyciel nie uwzględnił dokonanych przez nich wpłat ratalnych i nie zaliczył na kwot uzyskanych ze sprzedaży samochodu zwróconego przez dłużników, to twierdzenia te nie zostały poparte jakimikolwiek merytorycznymi argumentami, które by chociaż uprawdopodabniały zgłaszane twierdzenia.

Zarzuty dotyczące nieprawidłowo określonej wartości pojazdu przejętego przez wierzyciela, czy wręcz nieuwzględnienia tej wartości przez wierzyciela, zarzuty dotyczące istnienia wierzytelności w wysokości odmiennej niż opisana w bte, czy też nieistnienia roszczenia banku bądź naruszenia postanowień umowy o zabezpieczeniu roszczenia dłużnik może podnosić w wytoczonym przeciwko bankowi powództwie przeciwegzekucyjnym (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia (...). wydane w sprawie o sygn. akt (...)((...) (...), za (...)).

Mając powyższe rozważania na uwadze, Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. oddalił zażalenie na postanowienie z dnia 15 października 2012 r.

(...)

(...)

(...)

(...)

(...)

(...)