Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IV U 97/14

POSTANOWIENIE

Dnia 26 lutego 2014r.

Sąd Okręgowy w Elblągu Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie następującym

Przewodniczący: SSO Tomasz Koronowski

Protokolant: st. sekr. sądowy Anna Tomaszewska

po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2014r. w Elblągu

na rozprawie sprawy z odwołania S. M.

od informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w E.

znak: (...)

o wysokości kapitału początkowego na dzień 31 grudnia 2012r.

postanawia:

1.  odrzucić odwołanie;

2.  zasądzić od skarżącego S. M. na rzecz pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w E. kwotę 60 (sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sygn. akt IV U 97/14

UZASADNIENIE

Ubezpieczony S. M. wniósł odwołanie od wystawionej przez pozwany Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w E. informacji o wysokości m.in. kapitału początkowego na dzień 31 grudnia 2012r. Wnioskodawca wywodził, że wysokość tego kapitału ustalono błędnie.

Pozwany wniósł o odrzucenie odwołania wskazując, że zaskarżona informacja nie stanowi decyzji, wobec odwołanie od niej nie przysługuje. Organ rentowy domagał się przy tym zasądzenia kosztów procesu.

Sąd zważył, co następuje

Odwołanie od decyzji organu rentowego jest pismem wszczynającym postępowanie sądowe, wobec czego co do zasady stosuje się do niego przepisy dotyczące pozwu. Ponieważ odwołanie jest jednocześnie środkiem zaskarżenia, w sprawach nieuregulowanych w Kodeksie postępowania cywilnego w dziale „Postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy” i w przepisach dotyczących pozwu, przez analogię należy stosować przepisy dotyczące apelacji.

Ze stosowanego właśnie na tej zasadzie art. 370 kpc wynika, że odwołanie podlega odrzuceniu m.in, jeśli jest niedopuszczalne, a tak jest w niniejszej sprawie. Skoro bowiem ubezpieczony zaskarżył informację wystawioną przez pozwanego, która nie ma charakteru decyzji, zaś – zgodnie z art. 83 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2013r. poz. 1442 ze zmianami) – odwołanie przysługuje tylko albo od decyzji, albo w sytuacji niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku, zasadny okazuje się pogląd pozwanego, że ubezpieczony nie ma uprawnienia do złożenia odwołania od przedmiotowej informacji. Skutkowało to odrzuceniem odwołania (pkt. 1. postanowienia).

O kosztach (pkt 2. postanowienia) orzeczono na mocy art. 98 ust.1 i 3, 99 i 108 ust. 1 kpc oraz §2 ust. 2 i §11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz.U. z 2013r. poz. 490). Zasądzona kwota 60 zł to stawka minimalna wynagrodzenia pełnomocnika w sprawie rozpatrywanego rodzaju.