Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 1680/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 lutego 2020 r.

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze Wydział II Karny w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Joanna Polikowska

Protokolant: Joanna Szmel

po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2020r.

s p r a w y:

R. K.

syna A. i E. zd. T.

urodzonego (...) w J.

oskarżonego o to, że:

w dniu 12 listopada 2019 roku, w K. na ul. (...), prowadził w ruchu lądowym, samochód osobowy marki A. o numerze rejestracyjnym (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości, gdzie wynik pierwszego badania urządzeniem pomiarowo-kontrolnym A. wykazał 1,44 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu

tj. o czyn z art. 178a § 1 k.k.

I.  uznaje oskarżonego R. K. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu opisanego w części wstępnej wyroku, tj. występku z art. 178a § 1 k.k. i za to na podstawie art. 178a § 1 k.k. wymierza mu karę 300 /trzystu/ stawek dziennych grzywny liczonych po 20 /dwadzieścia/ złotych każda;

II.  na podstawie art. 63 § 1 k.k. na poczet orzeczonej kary grzywny zalicza oskarżonemu R. K. okres zatrzymania w dniu 12 listopada 2019 r. od godz. 18.30 do godz. 19.00 przyjmując jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności jako równoważny dwóm stawkom dziennym grzywny;

III.  na podstawie art. 42 § 2 k.k. orzeka wobec oskarżonego R. K. środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 3 /trzech/ lat;

IV.  na podstawie art. 43a § 2 k.k. orzeka od oskarżonego R. K. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 5.000 /pięciu tysięcy/ złotych;

V.  na podstawie art. 627 k.p.k. w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy o opłatach w sprawach karnych zasądza od oskarżonego R. K. na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w kwocie 670 złotych, w tym opłatę w kwocie 600 złotych.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1680/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3 – 8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Wskazać oskarżonego.

Wskazać czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano).

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione.

Dowód ze wskazaniem numeru karty, na której znajduje się dowód.

1

R. K.

w dniu 12 listopada 2019 roku, w K. na ul. (...), prowadził w ruchu lądowym, samochód osobowy marki A. o numerze rejestracyjnym (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości, gdzie wynik pierwszego badania urządzeniem pomiarowo-kontrolnym A.wykazał 1,44 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu

Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości wynoszącym 1,44 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu po drodze publicznej.

- protokół badania stanu trzeźwości k. 3

- wyjaśnienia oskarżonego k. 15-16,

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Wskazać oskarżonego.

Wskazać czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano).

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione.

Dowód ze wskazaniem numeru karty, na której znajduje się dowód.

1

R. K.

j.w.

brak

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Wskazać L.p. odnoszącą się
do faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu.

1.

wszystkie wymienione w pkt 1.1.

Dowody zgromadzone w sprawie są wiarygodne. Oskarżony przyznał się do stawianego mu zarzutu - prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości po drodze publicznej. Wyjaśnienia oskarżonego korespondują z treścią protokołów badania stanu jego trzeźwości po zatrzymaniu do kontroli drogowej. Oskarżony w toku postępowania przygotowawczego wyraził zgodę na wydanie wobec niego wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie mu uzgodnionej z prokuratorem kary w wymiarze 300 stawek dziennych grzywny liczonych po 20 złotych każda, orzeczenie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 3 lat, orzeczenie świadczenia pieniężnego w kwocie 5.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz zasadzenie kosztów sądowych.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz
niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Wskazać L.p. odnoszącą się do faktu z pkt 1

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu.

     

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Wskazać punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu.

Przy każdym czynie wskazać oskarżonego.

X

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

pkt 1

R. K.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej.

Oskarżony w dniu 12 listopada 2019 roku w K., prowadził w ruchu lądowym, samochód osobowy znajdując się w stanie nietrzeźwości. Zachowaniem swoim wypełnił znamiona czynu z art. 178a § 1 k.k.

3.2.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej.

     

3.3.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania.

     

3.4.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania.

     

3.5.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia.

     

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Wskazać oskarżonego.

Wskazać punkt rozstrzygnięcia
z wyroku.

Wskazać punkt
z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu.

Przytoczyć okoliczności.

R. K.

pkt 1

St Stopień społecznej szkodliwości czynu oskarżonego znaczny. Oskarżony dopuścił się przypisanego mu występku w godzinach południowych. Kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości jadąc ul. (...), gdzie ruch komunikacyjny jest natężony. Społeczną szkodliwość czynu oskarżonego należałoby odmiennie oceniać w przypadku, kiedy poruszałby się on drogą o niewielkim natężeniu ruchu komunikacyjnego, w godzinach nocnych, będąc pod wpływem alkoholu. Prowadząc samochód po spożyciu alkoholu oskarżony stwarzał realne niebezpieczeństwo dla siebie jak i innych uczestników ruchu drogowego. Kierując samochodem oskarżony znajdował się w stanie nietrzeźwości niemal sześciokrotnie przewyższającym granicę określoną w art. 115 § 16 pkt 2 k.k. Brał udział w kolizji drogowej.

Wina oskarżonego w zakresie przypisanego mu czynu nie budzi wątpliwości. Wobec oskarżonego nie zachodziły jakiekolwiek okoliczności, które mogłyby wpływać na umniejszenie jego winy. Oskarżony działał z winy umyślnej z zamiarem bezpośrednim. Stopień jego winy był znaczny.

Oskarżony uprzednio karany.

Nie figuruje w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Wysokość stawki dziennej ustalona w oparciu o sytuację finansową oskarżonego osiągającego dochód w kwocie 5.000 zł miesięcznie z prowadzonej działalności gospodarczej.

R. K.

pkt 3

pkt 1

Obligatoryjnym było orzeczenie wobec oskarżonego środka karnego w postaci zakazu pojazdów. Sąd orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na najniższy możliwy okres - 3 lat. Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w tym wymiarze będzie odpowiednio wychowawczym.

R. K.

pkt 4

pkt 1

Obligatoryjnym było orzeczenie wobec oskarżonego środka karnego w postaci świadczenia pieniężnego. Wysokość orzeczonego świadczenia pieniężnego będzie realnie odczuwalna dla oskarżonego zważywszy na jego sytuację finansową i majątkową. Odczuje on istotne konsekwencje swojego czynu. Kwota świadczenia pieniężnego nie przekracza stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu oskarżonego

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Wskazać oskarżonego.

Wskazać punkt rozstrzygnięcia
z wyroku.

Wskazać punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu.

Przytoczyć okoliczności.

R. K.

pkt 2

pkt 1

Oskarżony był zatrzymany w toku postępowania w sprawie. Sąd na poczet orzeczonej kary grzywny zaliczył oskarżonemu okres jego zatrzymania w dniu 12 listopada 2019 r. od godz. 18.30 do godz. 19.00 przyjmując jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności jako równoważny dwóm stawkom dziennym grzywny.

6. Omówienie innych zagadnień

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę.

7.  KOszty procesu

Wskazać oskarżonego.

Wskazać punkt rozstrzygnięcia z wyroku.

Przytoczyć okoliczności.

R. K.

Pkt 5

Wysokość uzyskiwanych przez oskarżonego dochodów wskazuje, iż jest on w stanie ponieść koszty sądowe w sprawie, w tym opłatę od orzeczonej kary.

6.  Podpis

ZARZĄDZENIE

1.  Odnotować;

2.  Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczyć oskarżonemu z pouczeniem;

3.  Kal. 14 dni

Dnia 28 lutego 2020 r.