Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Wnioskodawcy M. L. i D. L. wnieśli o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem ich małoletniej córki A. L., polegającej na odrzuceniu w imieniu małoletniej spadku po zmarłym (...) r. W. K.,

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

Małoletnia A. L., ur. (...) jest dzieckiem wnioskodawców M. L. ( z domu K.) i D. L.. Rodzina mieszka w N.

W dniu (...)r. w miejscowości G. znaleziono zwłoki W. K. ( akt zgonu karta 3). W. K. był wujkiem małoletniej, bratem jej matki. Spadek po zmarłym został odrzucony przez jego córkę J. K., oraz przez wnioskodawczynię M. L. ( jego siostrzenicę) oświadczeniem złożonym dnia 20.09.2019 r. w K. N. w W. przed notariuszem dr R. F. – nr (...). W skład spadku po zmarłym wchodzą długi, niespłacone kredyty i zaległe rachunki ( oświadczenie wnioskodawców).

Sąd Rejonowy zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 101 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską (§ 1). Nie mogą oni jednak bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko (§ 3). Jak słusznie podniósł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 listopada 1982 roku, wydanym w sprawie o sygn. akt I CR 234/82, Lex nr 8486, reprezentacja rodzica w sprawach majątkowych dziecka, jeśli obejmuje czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, wymaga umocowania udzielonego przez Sąd opiekuńczy (art. 101 § 3 101 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Miernikiem czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu jest ciężar gatunkowy dokonywanej czynności, jej skutki w sferze majątku małoletniego, wartości przedmiotu danej czynności oraz szeroko pojęte dobro dziecka i ochrona jego interesów życiowych. Konsekwencją braku zezwolenia Sądu opiekuńczego z art. 101 § 3 101 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest nieważność dokonanej czynności (uchwała pełnego składu Izby Cywilnej SN z dnia 30 kwietnia 1977 r., III CZP 73/76 - OSNCP z 1978 r., nr 2, poz. 19). W doktrynie wskazano przykłady czynności przekraczających ramy zwykłego zarządu majątkiem dziecka. W szczególności zaliczono do nich zrzeczenie się dziedziczenia, odrzucenie spadku oraz przyjęcie spadku wprost (J. Ignatowicz, Kodeks Rodzinny, 1993 r., s. 501).

Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpoznawanego wniosku wskazać należy, iż spadku po zmarłym W. K., którego zwłoki znaleziono w dniu(...) roku w miejscowości G. pozostały jedynie długi i niespłacone kredyty. Córka zmarłego oraz jego siostrzenica odrzuciły ten spadek.

W tej sytuacji, w ocenie Sądu Rejonowego, nabycie zadłużonego spadku nie byłoby korzystne dla małoletniej córki wnioskodawców A. L., dlatego też udzielono zezwolenia rodzicom małoletniej na odrzucenie tego spadku w jej imieniu.

Z uwagi na powyższe orzeczono jak w sentencji.

O kosztach orzeczono na podstawie przepisu art. 520 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

(...)

ZARZĄDZENIE

1)  (...)

2)  (...)

(...)