Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI Ns 14/14

POSTANOWIENIE

Dnia 5 maja 2014 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie VI Wydział Cywilny Rodzinny Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSO Ewa Cywińska

po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2014 r. w Warszawie na posiedzeniu niejawnym

w sprawie z wniosku J. M.

z udziałem Komitetu Wyborczego (...)

o opublikowanie oświadczenia i nakazanie wpłacenia kwoty 50 000 zł

postanawia:

wniosek pozostawić bez dalszego biegu.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2014 r. J. M. wniósł w trybie art. 111 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy o zobowiązanie pełnomocnika Komitetu Wyborczego (...) z siedzibą w W. do usunięcia skutków naruszenia jego dóbr osobistych poprzez opublikowanie w dzienniku „(...)” oświadczenia oraz nakazanie uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty 50 000 zł na rzecz (...) Hospicjum (...).

Sąd zważył co następuje:

Na zasadzie art. 111 § 1 Kodeksu wyborczego jeżeli rozpowszechniane (…) materiały wyborcze, w szczególności plakaty, ulotki i hasła, a także wypowiedzi lub inne formy prowadzonej agitacji wyborczej, zawierają informacje nieprawdziwe, kandydat lub pełnomocnik wyborczy zainteresowanego komitetu wyborczego ma prawo wnieść do sądu okręgowego wniosek o wydanie orzeczenia:

1)zakazu rozpowszechniania takich informacji;

2)przepadku materiałów wyborczych zawierających takie informacje;

3)nakazania sprostowania takich informacji;

4)nakazania publikacji odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste;

5)nakazania przeproszenia osoby, której dobra osobiste zostały naruszone;

6)nakazania uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 100.000 złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Z uwagi na nałożony przez ustawodawcę obowiązek rozpoznania powyższego wniosku w ciągu 24 godzin, oceny, jakie wymogi formalne powinien spełniać protest wyborczy, należy dokonać na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Rozpoznawanie wniosków o wydanie orzeczenia w trybie wyborczym przez sąd okręgowy, jako szczególne działanie prawne, przewiduje odpowiednie stosowanie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Występujący z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie wyborczym powinien nie tylko sformułować w nim zarzuty, lecz również przedstawić dowody na ich poparcie (vide: postanowienie Sądu Apelacyjnego z dnia 30. (...)., sygn. akt I Acz 130/03, OSA 2003/11/52). J. M. w złożonym wniosku nie przedstawił żadnego dowodu na okoliczność cytowanej wypowiedzi D. T.. Wnioskodawca powołał się na treść wydruku z portalu www.wp.pl, jednakże wydruku tego nie załączył. Ponadto wnioskodawca nie podpisał odpisu wniosku. W związku z powyższym, uznając, że wniosek J. M. nie spełnia wymogów formalnych przewidzianych dla pism procesowych, zgodnie z art. 393 § 2 i art. 392 § 2 Kodeksu wyborczego należało pozostawić go bez dalszego biegu.

Zarządzenie: (...).