Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE WYROKU

z dnia 5 czerwca 2020 r., ograniczone zgodnie z treścią art. 423 § 1a k.p.k. do oskarżonego R. J., którego wniosek o sporządzenie uzasadnienia dotyczy.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1272/18

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

R. J.

Pokrzywdzony D. M. zamierzał kupić telefon komórkowy. Znalazł na portalu ogłoszeniowym (...) ofertę sprzedaży telefonu komórkowego marki S. (...) za kwotę 880 złotych. Skontaktował się ze sprzedającym P. D. i ustalił, że telefon zostanie mu przesłany po wpłaceniu 900 złotych, co obejmowało wartość telefonu i koszty przesyłki. W dniu 3 sierpnia 2017 r. D. M. wpłacił kwotę 900 złotych na podany numer rachunku bankowego. Sprzedający nie wywiązał się z umowy, nie przesłał telefonu, nie zwrócił pieniędzy, unikał kontaktów telefonicznych z pokrzywdzonym.

Oskarżony R. J. ułatwił P. D. doprowadzenie D. M. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 900 zł, poprzez wprowadzenie go w błąd co do zamiaru wywiązania się z transakcji sprzedaży telefonu (...), w ten sposób, że udostępnił P. D. swój rachunku bankowy w (...) S.A. o nr (...), na który pokrzywdzony wpłacił pieniądze.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony ułatwił doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez udostępnienie konta bankowego do wpłaty pieniędzy.

zeznania D. M.,

wyjaśnienia R. J.,

częściowo wyjaśnienia P. D.,

maile,

potwierdzenie wpłaty,

pismo (...),

pismo (...).

k. 3,

k.142v,

k.92,171,

k.6-10,

k.11,

k.13,

k.94.

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

R. J.

Czyn z punktu II wyroku.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony P. D. nie chciał doprowadzić pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Niewiarygodna część wyjaśnień P. D..

k. 92.

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.

2.

3.

zeznania D. M.

wyjaśnienia oskarżonego R. J.

wiarygodna część wyjaśnień P. D.

maile (k.6-10),

potwierdzenie wpłaty (k.11),

pismo (...) (k.13),

pismo (...) (k.94).

Zeznania pokrzywdzonego są wiarygodne, gdyż są logiczne i rzeczowe oraz znajdują potwierdzenie w wyjaśnieniach oskarżonego R. J., wiarygodnej części wyjaśnień P. D., mailach (k.6-10), potwierdzeniu wpłaty (k.11) i piśmie (...) (k.13) oraz piśmie (...) (k.94).

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego R. J., gdyż są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w zeznaniach pokrzywdzonego, piśmie (...) (k.13) oraz piśmie (...) (k.94).

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom P. D. w części, w której nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, gdyż są logiczne, rzeczowe oraz znajdują potwierdzenie w wyjaśnieniach oskarżonego R. J., mailach (k.6-10), potwierdzeniu wpłaty (k.11) i piśmie (...) (k.13) oraz piśmie (...) (k.94).

Dokumenty te zostały sporządzony przez powołanego do tego osoby, ich autentyczność nie budzi wątpliwości, a strony ich nie kwestionowały.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.

Niewiarygodna część wyjaśnień P. D.

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom P. D. w części, w której nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, gdyż jest to sprzeczne z wyjaśnieniami oskarżonego R. J., mailami (k.6-10), potwierdzeniem wpłaty (k.11), pismem (...) (k.13) oraz pismem (...) (k.94).

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I.

R. J.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony udzielił pomocy P. D. w dokonaniu czynu zabronionego polegającego na doprowadzeniu pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie D. M. w błąd co do zamiaru wywiązania się z transakcji po uiszczeniu zapłaty za telefon. Pokrzywdzony działając w błędnym przekonaniu, że faktycznie P. D. zamierzał wywiązać się z umowy wpłacił uzgodnioną cenę telefonu i koszty dostawy, zgodnie z ustalonymi warunkami i oczekiwał na przesłanie zamówionej rzeczy. Działanie oskarżonego polegało na ułatwieniu sprawcy realizacji zamierzonego celu, poprzez udostępnienie konta bankowego, na który pokrzywdzony wpłacił kwotę 900 złotych. Działanie oskarżonego było istotne do zrealizowania przestępczego zamiaru, gdyż dopiero po wpłacie pieniędzy sprawa mógł osiągnąć korzyść majątkową poprzez wprowadzenie pokrzywdzonego w błąd co do zamiaru wywiązania się z umowy. Zasadnie zatem zakwalifikowano ten czyn w akcie oskarżenia jako przestępstwo z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k.

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

R. J.

II.

IV.

III.

V i VI.

II.

IV.

III.

V i VI.

Okoliczności obciążające:

- działanie umyślne z zamiarem bezpośrednim,

- chęć uzyskania bezprawnej korzyści majątkowej dla P. D., a także zapewne również oskarżony uzyskał z popełnienia przestępstwa jakąś korzyść majątkową,

- wprowadzenie pokrzywdzonego w błąd co do tego, że sprawca zamierzał wywiązać się z zobowiązania,

- brak naprawnienia szkody.

Okoliczności łagodzące:

- pomocnicza rola oskarżonego,

- niekaralność (k.219).

Uwzględniając stopień winy, społecznej szkodliwości czynu, warunki i właściwości osobiste oskarżonego, jego rolę w popełnieniu przestępstwa, Sąd uznał, że karą adekwatną, sprawiedliwą oraz zdolną powtrzymać oskarżonego od ponawiania podobnych przestępstw będzie kara 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Oskarżony nie był karany (k.219), stąd należy warunkowo zawiesić wykonanie kary, co będzie wystarczające do realizacji celów kary.

Sprawcy powinni naprawić szkodę, by przywrócić naruszony przez nich porządek prawny i przekonać ich oraz ich ewentualnych naśladowców do nieopłacalności popełniania przestępstw.

Oskarżony powinien informować kuratora o przebiegu okresu próby, a dozór kuratora powinien wzmocnić wychowawcze oddziaływanie wyroku.

1.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

-----------------

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

----------

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

VII.

Oskarżony utrzymuje się ze zbierania surowców wtórnych i osiąga około 1.000 złotych miesięcznie (oświadczenie z k. 142), uiszczenie przez niego kosztów sądowych byłoby wobec niego zatem zbyt uciążliwe.

1.Podpis