Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow 403/18

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 20 czerwca 2018 roku

Sąd Okręgowy w Sieradzu, III Wydział Penitencjarny i Nadzoru Nad Wykonaniem Orzeczeń Karnych w składzie:

Przewodniczący: SSO Marek Masłowski

Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Ślipek

przy udziale Włodzimierza Klimaszewskiego Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Sieradzu oraz K. Ś. przedstawiciela administracji Zakładu Karnego po rozpoznaniu na posiedzeniu w Zakładzie Karnym w S. wniosku skazanego z dnia 03.04.2018 i wniosku Dyrektora Zakładu Karnego w S. z dnia 27.04.2018 r.

Postanowił:

I.  na podstawie art. 77 § 1 kk oraz art. 78 § 1 kk oraz art. 161 § 1 i 2 kkw warunkowo zwolnić K. O. syna M. i B. z domu W., urodzonego dnia (...) w P., skazanego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Łasku Wydział Zamiejscowy w P. sygn. akt VII K 275/17 pkt wł. 1 z dnia 26.02.2018 r. z art. 278 § 1 k.k., art. 284 § 1 k.k., na karę 1 roku pozbawienia wolności (wyrok łączny),

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 08.11.2018 r.

II.  na podstawie art. 80 § 1 kk wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 20.06.2020 r.,

III.  na podstawie art. 159§1 kkw w związku z art. 72 § 1 pkt 4 i 8 kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora w miejscu zamieszkania

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki w postaci:

zobowiązania do wykonywania pracy zarobkowej

zobowiązania do przestrzegania porządku prawnego

IV.  Zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz adw. M. B. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych, powiększoną o 23% podatku od towarów i usług – to jest łącznie kwotę 147,60 zł (sto czterdzieści siedem złotych i sześćdziesiąt groszy), tytułem zwrotu nieopłaconych kosztów za obronę udzieloną skazanemu z urzędu.

V.  Zwolnić skazanego od ponoszenia kosztów związanych z postępowaniem w sprawie niniejszej, przejmując je na rachunek Skarbu Państwa.

UZASADNIENIE

Skazany i dyrektor zakładu karnego wnieśli o udzielenie skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia. Prokurator wnioskom nie oponował.

Sąd zważył:

Oba wnioski zasługują na uwzględnienie.

Skazany nabył formalne uprawnienia do stawania na warunkowe przedterminowego zwolnienia. W trakcie odbywania kary prezentuje właściwe postawy i zachowania, był 5 razy nagradzany, nie był karany dyscyplinarnie. Karę pozbawienia wolności odbywa w systemie programowanego oddziaływania. Jego stosunek do popełnionych przestępstw jest krytyczny, żałuje tego, co się zrobił. Wobec powyższego dalszy proces resocjalizacji może się toczyć na wolności pod nadzorem kuratora sądowego. Dla lepszego oddziaływania ze strony Sądu, postanowienie obwarowano obowiązkami i dozorem kuratora, by mieć pewność, że skazany nie wejdzie ponownie w konflikt z prawem.

Skazany korzystał z pomocy obrońcy z urzędu, któremu należały się koszty tej obrony. Jednocześnie Sąd zwolnił skazanego z ponoszenia tych należności, mając na uwadze stan jego konta do dyspozycji w zakładzie karnym.

Z uwagi na powyższe orzeczono, jak w sentencji postanowienia.

Sędzia:

Pouczenie

1.  Warunkowo zwolniony, na którego nałożono obowiązki, a także oddany pod dozór obowiązany jest przestrzegać obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem.

2.  Warunkowo zwolniony obowiązany jest do niezmieniania bez zgody Sądu miejsca stałego pobytu.

3.  Warunkowo zwolniony ma obowiązek o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu (adresu) zawiadomić Sąd, który wydał postanowienie o warunkowym zwolnieniu oraz Sąd , który wyznaczył kuratora, instytucję lub organizację społeczną do wykonywania dozoru, a także do zgłaszania się do sądowego kuratora zawodowego w określonych przez niego terminach i udzielania wyjaśnień co do przebiegu próby oraz wykonywania nałożonych na niego obowiązków.

4.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, uchyla się od wykonania obowiązków nałożonych na niego przez Sąd lub orzeczonych środków karnych oraz obowiązków opisanych w pkt 2,3 niniejszego pouczenia, uchyla się od dozoru, w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny, w szczególności popełnił inne przestępstwo (nieumyślne) lub została orzeczona inna kara, niż kara pozbawienia wolności, a także wtedy gdy opisane wyżej okoliczności zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego.

5.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony skazany za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą, w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą.

6.  W razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu spędzonego na wolności, a ponowne warunkowe zwolnienie nie może nastąpić przed upływem roku od osadzenia skazanego w zakładzie karnym , a w wypadku kary 25 lat pozbawienia wolności lub kary dożywotniego pozbawienia wolności przed upływem 5 lat.

7.  Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

8.  Postanowienie nie jest prawomocne, ale wykonalne. Służy od niego zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Łodzi za pośrednictwem tutejszego Sądu w terminie 7 dni od jego ogłoszenia.

ZARZĄDZENIE

I.  odpis postanowienia doręczyć:

a)  warunkowo zwolnionemu K. O. i jego obrońcy adw. M. B.

b)  Dyrektorowi Zakładu Karnego w S. z nakazem zwolnienia

II.  Sprawę wpisać do wykazu (...) ……./18 i IIIWz ……….18

III.  odpis postanowienia przesłać:

a)  Sądowi Rejonowemu w Łasku Wydział Zamiejscowy w P. do akt VII K 275/17 pkt wł. 1

b)  Sądowi Okręgowemu w Sieradzu - celem wyznaczenia kuratora sądowego – 2 egzemplarze.

IV.  zawiadomić:

a)  Krajowy Rejestr Karny

Dnia 20.06.2018 r.

Przewodniczący – Sędzia:

Wykonano dnia ...........................