Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt III Kow 890/18/wz

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 10 października 2018 r.

Sąd Okręgowy w Sieradzu III Wydział Penitencjarny w następującym składzie:

Przewodniczący SSO Marek Masłowski

Protokolant st. sekr. sąd. Magdalena Klimczak

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Sieradzu B. S. oraz przedstawiciela administracji zakładu karnego K. Ś. w sprawie o warunkowe zwolnienie po rozpoznaniu na posiedzeniu wniosku obrońcy skazanego z dnia 03.07.2018 r.

postanawia

I.  na zasadzie art. 77 § 1, art. 78 § 1 kk oraz art. 161 § 1 kkw, warunkowo zwolnić A. J. (1) s. D. i E. z domu R. ur. (...) w Ł., skazanego wyrokiem wydanym przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi z dnia 18 września 2017 r. sygn. akt IV K 934/16 z art. 280 § 1 kk i art. 275 § 1 kk i art. 276 kk i art. 278 § 1 kk i art. 91 § 1 kk na karę 2 lata 6 miesięcy pozbawienia wolności z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 24.09.2019 r.

II.  na zasadzie art. 80 § 1 kk, wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 10 października 2020 r.

III.  na zasadzie art. 159 kkw w związku z art. 72 § 1 pkt 5 i 8 kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora sądowego w miejscu zamieszkania

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki

zobowiązania do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu

zobowiązania do przestrzegania porządku prawnego.

UZASADNIENIE

Wniosek obrońcy skazanego, któremu Prokurator nie oponował zasługuje na uwzględnienie.

Nie ma żadnych krytycznych uwag do funkcjonowania A. J. w zakładzie karnym. Nie jest uczestnikiem podkultury przestępczej, a karę odbywa w systemie programowanego oddziaływania. A. J. jest bardzo młodym człowiekiem i zaledwie kilka dni temu ukończył 21 lat. W życiu był tylko raz skazywany. Prezentuje zdecydowanie krytyczny stosunek do popełnionych przestępstw. Prognozy tak penitencjarna jak i społeczno – kryminologiczna są pomyślne. Nie zmienia tej oceny okoliczność, że A. J. dopuścił się aż dziewięciu rozbojów na przestrzeni dwóch miesięcy 2016 roku. Miał wtedy tylko 18 lat i działał w grupie kolegów. Jego udział był mniejszy sądząc na podstawie wymiaru kary, gdyż spośród kilku sprawców skazany został na najniższą. W tej sytuacji Sąd przyjął, że odbycie przez A. J. kary 1 rok i 6 miesięcy z orzeczonych 2 lat i 6 miesięcy jest już satysfakcjonujące. Nastąpiła właściwa odpłata i zaspokojone zostało poczucie sprawiedliwości. Podkreślić należy, że podczas posiedzenia Sądu skazany był bardzo przekonujący kiedy wyrażał żal i skruchę z powodu swoich przestępczych zachowań. Widać było, jak wielkim wstrząsem dla tego młodego człowieka był pobyt w izolacji, jak bardzo chciał się odciąć od przeszłości. Sąd nabrał przekonania, że odbyta część kary jest taką nauczką, że A. J. nigdy w przyszłości nie będzie już naruszał porządku prawnego i w związku z tym zasługuje na premię w postaci warunkowego przedterminowego zwolnienia. Uznano, że wszystkie prewencyjno – wychowawcze cele kary zostały osiągnięte i dlatego orzeczono jak na wstępie.

Pouczenie

1.  Warunkowo zwolniony, na którego nałożono obowiązki, a także oddany pod dozór obowiązany jest przestrzegać obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem.

2.  Warunkowo zwolniony obowiązany jest do niezmieniania bez zgody Sądu miejsca stałego pobytu.

3.  Warunkowo zwolniony ma obowiązek o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu (adresu) zawiadomić Sąd, który wydał postanowienie o warunkowym zwolnieniu oraz Sąd , który wyznaczył kuratora, instytucję lub organizację społeczną do wykonywania dozoru, a także do zgłaszania się do sądowego kuratora zawodowego w określonych przez niego terminach i udzielania wyjaśnień co do przebiegu próby oraz wykonywania nałożonych na niego obowiązków.

4.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, uchyla się od wykonania obowiązków nałożonych na niego przez Sąd lub orzeczonych środków karnych oraz obowiązków opisanych w pkt 2,3 niniejszego pouczenia, uchyla się od dozoru, w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny, w szczególności popełnił inne przestępstwo (nieumyślne) lub została orzeczona inna kara, niż kara pozbawienia wolności, a także wtedy gdy opisane wyżej okoliczności zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego.

5.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony skazany za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą, w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą.

6.  W razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu spędzonego na wolności, a ponowne warunkowe zwolnienie nie może nastąpić przed upływem roku od osadzenia skazanego w zakładzie karnym , a w wypadku kary 25 lat pozbawienia wolności lub kary dożywotniego pozbawienia wolności przed upływem 5 lat.

7.  Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

8.  Postanowienie nie jest prawomocne, ale wykonalne. Służy od niego zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Łodzi za pośrednictwem tutejszego Sądu w terminie 7 dni od jego ogłoszenia.