Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow 914/18

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 17 października 2018 roku

Sąd Okręgowy w Sieradzu, III Wydział Penitencjarny i Nadzoru Nad Wykonaniem Orzeczeń Karnych w składzie:

Przewodniczący: SSO Marek Masłowski

Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Ślipek

przy udziale Prokuratora Okręgowego Włodzimierza Klimaszewskiego z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu oraz K. Ś. przedstawiciela administracji Zakładu Karnego po rozpoznaniu na posiedzeniu w Zakładzie Karnym w S. wniosku skazanego z dnia 06.07.2018r. i wniosku Dyrektora Zakładu Karnego w S. z dnia 11.10.2018r.

Postanowił:

I.  na podstawie art. 77 § 1 kk oraz art. 78 § 1 kk oraz art. 161 § 1 i 2 kkw warunkowo zwolnić P. R. syna P. i A. z domu W. , urodzonego dnia (...) w P., skazanego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim, sygn. akt VII K 621/17z dnia 29.12.2017r.
z art. 279 § 1 kk i art. 275 § 1 kk i art. 278 § 1 kk, na karę 2 lat i 1 miesiąca pozbawienia wolności (wyrok łączny),

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 25.08.2019r.

II.  na podstawie art. 80 § 1 kk wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 17.10.2020r.,

III.  na podstawie art. 159§1 kkw w związku z art. 72 § 1 pkt 4 i 8 kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora w miejscu zamieszkania

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki w postaci:

zobowiązania do wykonywania stałej pracy zarobkowej

zobowiązanie do przestrzegania porządku prawnego

UZASADNIENIE

Wnioski skazanego i Dyrektora Zakładu Karnego zasługują na uwzględnienie.

Zachowanie P. R. w czasie pobytu w izolacji oceniane jest jako pozytywne. Karę odbywa w systemie programowanego oddziaływania, angażuje się w działalność społeczno-użyteczną na rzecz oddziału. Prognoza penitencjarna jest pomyślna. Tak samo określić należy prognozę kryminologiczno – społeczną. P. R. jest jednoznacznie krytyczny w stosunku do trybu życia prowadzonego przed osadzeniem
i popełnionych przestępstw. Nie wyróżniają się one szczególnie wysokim stopniem szkodliwości społecznej a popełniane były, gdy skazany miał zaledwie 17-18 lat i pozostawał pod silnym wpływem „złego towarzystwa z osiedla”. Zmieniła się też jego sytuacja osobista, bo już w trakcie pobytu w zakładzie karnym został ojcem. Z matką dziecka utrzymuje kontakt i planują wspólne życie. Powyższe świadczy o rzeczywistej zmianie w podejściu skazanego do życia i dokonania właściwego wyboru na przyszłość. Sąd nabrał przekonania, że mimo nie wykonania kary w całości skazany na wolności będzie przestrzegał ogólnie przyjętych norm. Jednocześnie przyjęto, że odbyta część kary jest właściwą odpłatą zwłaszcza wobec okoliczności czynów przestępnych i wystarczającą nauczką na przyszłość dla tego młodego człowieka. Uznano, że wszystkie prewencyjno-wychowawcze cele kary zostały osiągnięte,
a dalszy proces resocjalizacji może przebiegać w warunkach probacji.

Sędzia:

Pouczenie

1.  Warunkowo zwolniony, na którego nałożono obowiązki, a także oddany pod dozór obowiązany jest przestrzegać obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem.

2.  Warunkowo zwolniony obowiązany jest do niezmieniania bez zgody Sądu miejsca stałego pobytu.

3.  Warunkowo zwolniony ma obowiązek o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu (adresu) zawiadomić Sąd, który wydał postanowienie o warunkowym zwolnieniu oraz Sąd , który wyznaczył kuratora, instytucję lub organizację społeczną do wykonywania dozoru, a także do zgłaszania się do sądowego kuratora zawodowego w określonych przez niego terminach i udzielania wyjaśnień co do przebiegu próby oraz wykonywania nałożonych na niego obowiązków.

4.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, uchyla się od wykonania obowiązków nałożonych na niego przez Sąd lub orzeczonych środków karnych oraz obowiązków opisanych w pkt 2,3 niniejszego pouczenia, uchyla się od dozoru, w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny, w szczególności popełnił inne przestępstwo (nieumyślne) lub została orzeczona inna kara, niż kara pozbawienia wolności, a także wtedy gdy opisane wyżej okoliczności zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego.

5.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony skazany za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą, w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą.

6.  W razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu spędzonego na wolności, a ponowne warunkowe zwolnienie nie może nastąpić przed upływem roku od osadzenia skazanego w zakładzie karnym , a w wypadku kary 25 lat pozbawienia wolności lub kary dożywotniego pozbawienia wolności przed upływem 5 lat.

7.  Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

8.  Postanowienie nie jest prawomocne, ale wykonalne. Służy od niego zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Łodzi za pośrednictwem tutejszego Sądu w terminie 7 dni od jego ogłoszenia.

ZARZĄDZENIE

I.  odpis postanowienia doręczyć:

1.  warunkowo zwolnionemu P. R.

2.  Dyrektorowi Zakładu Karnego w S. z nakazem zwolnienia

II.  odpis postanowienia przesłać:

a)  Sądowi Rejonowemu w Piotrkowie Trybunalskim - do akt sygn. VII K 621/17

b)  Sądowi Okręgowemu w Piotrkowie Trybunalskim - celem wyznaczenia kuratora sądowego – 3 egzemplarze.

III.  zawiadomić:

a)  Krajowy Rejestr Karny

Dnia 17.10.2018r.

Przewodniczący – Sędzia:

Wykonano dnia ...........................