Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

wyroku z dnia 24 czerwca 2020 r.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1042/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

S. D.

Czyn z aktu oskarżenia.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony uporczywie nękał oskarżycielkę posiłkową, a jego zachowanie wzbudziło w niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia oraz istotnie naruszyło jej prywatność

Zeznania B. W.,

Zeznania K. P.,

Zeznania W. F.,

Zeznania N. P.,

Zeznania K. K.,

Pismo oskarżonego.

k. 1v-2,15v, 116,

k.6-12,36v,

k.28v,

k.33v,

k.39v,

k.110,111.

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

S. D.

Czyn z aktu oskarżenia.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony nie nękał pokrzywdzonej.

wyjaśnienia oskarżonego.

k. 52v-53,115v.

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.

Zeznania B. W.,

Zeznania K. P.,

Zeznania W. F.,

Zeznania N. P.,

Zeznania K. K.,

Pismo oskarżonego,

Wywiad środowiskowy (k.103-104).

Zeznania oskarżycielki posiłkowej są logiczne, rzeczowe, zasadniczo konsekwentne i znajdują potwierdzenie w zeznaniach K. P. (k.6-12,36v), W. F. (k.28v), N. P. (k.33v) i K. K. (k.39v). Należy zwrócić uwagę, że pokrzywdzona nigdy nie pozostawała z oskarżonym w związku uczuciowym ani nie była jego znajomą, znała go jedynie jako sąsiada z bloku, w którym wspólnie mieszkali, nie miała z nim konfliktów, oprócz sytuacji gdy oskarżony w sposób niewynikający z jej zachowania uznał, że powinni nawiązać bliższą znajomość. Gdyby nie zachowanie oskarżonego pokrzywdzona nie miałaby powodów do obawiania się go i złożenia zawiadomienia o przestępstwie. Ponadto zachowanie oskarżonego potwierdza treść pisma pozostawionego na drzwiach mieszkania pokrzywdzonej (k.110-111), przy czym oskarżony przyznał się do sporządzenia tego pisma (k.115v).

Zeznania K. P. zasługują na wiarygodność, gdyż są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w zeznaniach pokrzywdzonej oraz N. P., W. F. i K. K..

Depozycje W. F. są wiarygodne, gdyż są logiczne, rzeczowe oraz znajdują potwierdzenie w zeznaniach oskarżycielki posiłkowej, N. P. i K. K..

Zeznania N. P. zasługują na wiarygodność, gdyż są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w zeznaniach oskarżycielki posiłkowej, K. P., W. F. i K. K..

Zeznania K. K. zasługują na wiarę, gdyż są logiczne, rzeczowe oraz znajdują potwierdzenie w zeznaniach oskarżycielki posiłkowej, K. P., N. P. i W. F..

Dokumenty w postaci pisma oskarżonego pozostawionego na drzwiach mieszkania pokrzywdzonej (k.110-111), wywiad środowiskowy (k.103-104) zostały sporządzony przez powołane do tego osoby, nie nasuwają wątpliwości odnośnie autentyczności i nie były kwestionowane przez strony. Stąd, dokumenty te zostały uznane za podstawę ustaleń faktycznych.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.

Wyjaśnienia oskarżonego.

Wyjaśnienia oskarżonego nie zasługują na wiarę, gdyż pozostają w sprzeczności z zeznaniami oskarżycielki posiłkowej, K. P. (k.6-12,36v), W. F. (k.28v), N. P. (k.33v) i K. K. (k.39v). Należy zwrócić uwagę, że pokrzywdzona nigdy nie pozostawała z oskarżonym w związku uczuciowym ani nie była jego znajomą, znała go jedynie jako sąsiada z bloku, w którym wspólnie mieszkali, nie miała z nim konfliktów, oprócz sytuacji gdy oskarżony w sposób niewynikający z jej zachowania uznał, że powinni nawiązać bliższą znajomość. Gdyby nie zachowanie oskarżonego pokrzywdzona nie miałaby powodów do obawiania się go i złożenia zawiadomienia o przestępstwie. Ponadto zachowanie oskarżonego potwierdza treść pisma pozostawionego na drzwiach mieszkania pokrzywdzonej (k.110-111), przy czym oskarżony przyznał się do sporządzenia tego pisma (k.115v).

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I.

art. 190a § 1 k.k.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Pokrzywdzona i oskarżony mieszkali w jednym bloku, oskarżony chciał nawiązać bliższą znajomość z pokrzywdzoną, ale ta odrzuciła jego „awanse”, natomiast oskarżony nie potrafił z tym pogodzić się. Oskarżony nalegał na nawiązanie znajomości, wielokrotnie i natarczywie namawiał ją do spotkań, obserwował kiedy wraca do domu i wychodzi do pracy, ustalił gdzie mieszkała jej córka K. P. i oczekiwał pod jej blokiem na spotkanie pokrzywdzonej.

Pokrzywdzona poczuła się zagrożona zachowaniem oskarżonego, gdyż był nieustępliwy w swym zachowaniu, lekceważył jej wyraźnie wyrażoną wolę, że nie chciała z nim utrzymywać żadnych relacji. Ponadto oskarżony istotnie naruszył prywatność pokrzywdzonej, poprzez uporczywe próby nawiązania znajomości. Zasadnym jest zatem uznanie, że oskarżony dopuścił się popełnienia przestępstwa określonego w art. 190a § 1 k.k.

Nadmienić należy, że w dniu 23 czerwca 2020 r. weszła z życie ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy (…) – Dz. U. poz. 568, która przewiduje surowsze zasady odpowiedzialności karnej przy możliwości skorzystania z treści art. 37a k.k. Zatem do odpowiedzialności karnej oskarżonego należy przyjąć ustawę obowiązującą poprzednio, zgodnie z art. 4 § 1 k.k.

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

S. D.

II.

III.

II.

III.

Okoliczności obciążające wobec oskarżonego:

- umyślne działanie,

- naruszenie uprawnień pokrzywdzonej do spokoju i prywatności,

- znaczny stopień winy i społecznej szkodliwości czynu,

Okoliczności łagodzące wobec oskarżonego:

- krótki okres bezprawnego działania,

- niekaralność (k.94),

- zaprzestanie przestępczych zachowań co najmniej od lutego 2020 r.,

- podjęcie leczenia odwykowego (k.113),

- pozytywny wywiad środowiskowy (k.103-104).

Biorąc pod uwagę sposób działania sprawcy, stopień winy i społecznej szkodliwości czynu, uwzględniając potrzebę wychowawczego i prewencyjnego oddziaływania na oskarżonego, Sąd uznał, że karą sprawiedliwą, adekwatną oraz zdolną skłonić oskarżonego do przestrzegania porządku prawnego w przyszłości powinna być kara 8 miesięcy ograniczenia wolności.

Oskarżony nie ma stałej pracy, stąd jako formę wykonania kary wskazano obowiązek świadczenia nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie.

Uwzględniając konieczność zabezpieczenia pokrzywdzonej przed możliwą niekorzystną zmianą zachowania oskarżonego, Sąd zakazał mu intencjonalnego zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 100 metrów. Natomiast biorąc pod uwagę destrukcyjne oddziaływanie alkoholu na jego zachowanie, Sąd zobowiązał go do powstrzymania się od nadużywania tego środka psychoaktywnego.

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV.

Oskarżony jest młodym, zdrowym człowiekiem, nie ma nikogo na utrzymaniu, ma realne podstawy na podjęcie stałej pracy (por. jego CV z k. 105-107), ma zatem możliwość zwrotu kosztów sądowych, które nie powinny być przerzucane na ogół podatników. Zwrot wydatków na rzecz oskarżycielki posiłkowej jest natomiast obligatoryjny, wobec treści wyroku.

5.  Podpis