Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE wyroku z dnia 24 czerwca 2020 r.

w części dotyczącej kary,

zgodnie z treścią art. 424 § 3 k.p.k.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 400/20

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1. USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

D. K.

Czyn wskazany w akcie oskarżenia.

2.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I. art. 279 § 1 k.k.

D. K.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony w dniu okresie od 29 do 31 stycznia 2020 r. dokonał kradzieży samochodu marki A. o nr rej. (...), po uprzednim pokonaniu zabezpieczeń fabrycznych pojazdu, w środku samochodu znajdowały się kluczyki od pojazdu, dowód rejestracyjny i polisa OC oraz AC pojazdu.

Czyn przypisany oskarżonemu stanowi zatem występek określony w art. 279 § 1 k.k.

3.KARY, Środki Karne, Przepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

D. K.

I.

II.

III.

I.

II.

III.

Stopień winy oskarżonego jest niewątpliwie znaczny, ze względu na umyślne działanie, okazane lekceważenie porządku prawnego, niemałą wartość skradzionego pojazdu i wejście w jego posiadanie po pokonaniu zabezpieczeń fabrycznych.

Oskarżony ma 42 lata, jest rozwodnikiem, ma na utrzymaniu dwoje dzieci, pracował dorywczo i zarabiał około 2.700 złotych miesięcznie (oświadczenie z k. 62), był 15 razy karany (k.156-158).

Kara powinna przekonać oskarżonego i ogół społeczeństwa, że popełnianie przestępstw nie jest opłacalne i zamiast spodziewanych korzyści przynosi dolegliwości. Celem kary jest również kształtowanie w społeczeństwie szacunku dla norm prawnych oraz wskazywanie, że zasady współżycia społecznego i obowiązujące normy prawne powinny skutecznie zapobiegać naruszaniu uprawnień właścicielskich.

Do okoliczności obciążających należy zaliczyć przede wszystkim umyślne działanie i wielokrotna karalność oskarżonego (k.156-158). Jako okoliczność łagodzącą wobec oskarżonego należy uznać, że pokrzywdzony odzyskał skradziony pojazd w stanie nieuszkodzonym.

Uwzględniając powyższe okoliczności uznać należy, że karą adekwatną, sprawiedliwą i zdolną powtrzymać oskarżonego od ponawiania podobnych czynów, a jednocześnie konieczną do należytego kształtowania w społeczeństwie szacunku dla porządku prawnego powinna być uzgodniona kara 1 roku pozbawienia wolności.

Na poczet kary zaliczono okres pozbawienia wolności oskarżonego.

Oskarżonemu zwrócono jego telefony, gdyż stały się zbędne dla dalszego postępowania.

7.Koszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

VI.

Oskarżony pracuje dorywczo, a po uprawomocnieniu się wyroku będzie miał do odbycia pozostałą część kary, uiszczenie przez niego kosztów byłoby zatem dla niego zbyt uciążliwe.

8.Podpis