Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt: XI GC 513/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 października 2020 roku

Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie, Wydział XI Gospodarczy

w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Sądu Rejonowego Mariusz Zawicki

Protokolant: Paulina Lebowska

po rozpoznaniu w dniu 24 września 2020 roku w Szczecinie

na rozprawie

sprawy z powództwa (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w P.

przeciwko (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S.

o zapłatę

1.  zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 688 (sześćset osiemdziesiąt osiem) złotych i 6 (sześć) groszy z odsetkami ustawowymi za opóźnienie w transakcjach handlowych od dnia 17 stycznia 2020 roku od kwoty 517,72 złotych

2.  zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 877 (osiemset siedemdziesiąt siedem) złotych i 32 (trzydzieści dwa) grosze tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sygnatura akt: XI GC 513/20

UZASADNIENIE

Sporządzone w trybie art. 505 8 § 4 k.p.c.

Sprawa rozpoznana w postępowaniu uproszczonym, wartość przedmiotu sporu nie przekracza 1.000 złotych

1.  Oddalono wniosek o opinię biegłego z uwagi na:

- art. 505 7 § 2 k.p.c. albowiem nie zaszły wyjątkowe okoliczności;

- ustalono zawarcie przez strony umowy o dzieło - naprawa pojazdu (złożone i
podpisane zlecenie), stąd brak było podstaw do ustalania przyczyny wady;

2.  Podstawa prawna :

1.  Punkt 1 wyroku należność główna 517,72 złotych:

Art. 627. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

strony zawarły umowę wymiany oleju, filtra i uszczelki co podpisem potwierdził na zleceniu i fakturze (karta 18,19) przedstawiciel pozwanej, zaś pozwana nie wskazała i nie wykazała, że osoba podpisująca zlecenie nie była umocowana do reprezentowania pozwanej;

2.  Punkt 1 wyroku, kwota 170,34 złotych

art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Zgodnie z przywołanym przepisem wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek, o którym mowa w art. 7 ust. 1 lub art. 8 ust. 1, bez wezwania, przysługuje od dłużnika z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności równowartość kwoty 40 euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.

3.  Odsetki w punkcie 1 wyroku:

art. 481 k.c.

Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

art. 4,6, 8 i 11 b ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

4.  Koszty procesu:

o kosztach procesu sąd rozstrzygnął na podstawie art. 98 § 1 i 3 k.p.c. i art. 108 § 1 k.p.c. i art. 100 k.p.c. Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony, przy czym do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez radcę prawnego zalicza się jego wynagrodzenie i wydatki jednego radcy prawnego, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony.

W tym:

- opłata od pozwu 100 złotych;

- opłata od pełnomocnictwa 17 złotych

- wynagrodzenie pełnomocnika 270 złotych (§2 ust 2 rozporządzenia z dnia 22 października 2015 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych;

- spis kosztów karta 80, na podstawie wyżej przytoczonych norm a dodatkowo

§ 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2020 roku w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)