Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 135/14

POSTANOWIENIE

Dnia 14 marca 2014 roku

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSO Janusz Kasnowski (spr.)

Sędziowie: SO Barbara Jankowska – Kocon

SO Aurelia Pietrzak

po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2014 r. w Bydgoszczy na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku

wierzyciela (...) Bank S.A. w W.

przeciwko

dłużnikom K. K. i I. K.

o nadanie klauzuli wykonalności

na skutek zażalenia dłużniczki I. K. na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 5 czerwca 2013 r., sygn. akt XII Co 4264/13, w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności i zasądzenia kosztów postępowania

postanawia:

oddalić zażalenie.

Na oryginale właściwe podpisy

Sygn. akt II Cz 135/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 5 czerwca 2013 r., w sprawie o sygn. akt XII Co 4264/13, Sąd Rejonowy w Bydgoszczy nadał klauzulę wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu nr (...) z dnia 23 kwietnia 2013 r. wystawionemu przeciwko K. K. i I. K. oraz zasądził solidarnie od dłużników na rzecz wierzyciela (...) Bank S.A. w W. kwotę 153,88 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Zażalenie na postanowienie złożyła dłużniczka I. K., zaskarżając je w całości i wnosząc wprost o jego uchylenie, ale z treści całego zażalenia wnosić raczej należy, że domagała się jego zmiany poprzez oddalenie wniosku wierzyciela o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytulowi egzekucyjnemu.

Rozstrzygnięciu Sądu Rejonowego zarzuciła naruszenie art. 96 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 1376 ze zm..) poprzez błędne przyjęcie, że bankowy tytuł egzekucyjny spełnia wymogi formalne w zakresie podpisania go przez osobę uprawnioną do działania w imieniu wierzyciela.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie jest zasadne. Na wstępie należy wskazać, że przed nadaniem klauzuli wykonalności sąd bada, czy przedstawiony przez wnioskodawcę tytuł jest tytułem egzekucyjnym w rozumieniu art. 777 k.p.c. oraz czy nadaje się do wykonania w drodze egzekucji. Wierzyciel (...)Bank S.A. w W. przedłożył bankowy tytuł egzekucyjny nr (...) z dnia 23 kwietnia 2013 r. wystawiony przeciwko K. K. i I. K.. Tytuł ten spełnia wymogi formalne przewidziane w art. 96-97 ustawy dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz.U. jw.) i w świetle art. 777 § 1 pkt 3 k.p.c. jest tytułem egzekucyjnym nadającym się do wykonania w drodze egzekucji, wobec czego wniosek o nadanie klauzuli wykonalności Sąd I instancji słusznie uwzględnił.

Nie można zgodzić się ze skarżącą, że bankowy tytuł egzekucyjny został podpisany przez nieuprawnioną osobę. Co prawda pracownik banku nie jest członkiem organu reprezentującego wierzyciela, jednakże na podstawie pełnomocnictwa nr (...) (k. 28 akt), został on umocowany do podejmowania tego rodzaju czynności przez prezesa zarządu i członka zarządu. Zgodnie natomiast z załączonym przez wierzyciela odpisem pełnym z Krajowego Rejestru Sądowego, do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych oraz podpisywania umów i zaciągania zobowiązań w imieniu banku upoważnieni są m.in. dwaj członkowie zarządu. W tym zakresie uprawnień mieści się również możliwość udzielania pełnomocnictw.

Mając na uwadze powyższe Sąd Okręgowy oddalił zażalenie jako niezasadne na mocy art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c.