Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 399/20

POSTANOWIENIE

Dnia 28 października 2020 r.

Sąd Rejonowy w Łomży I Wydział Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: SSR Małgorzata Jędrzejewska

Protokolant: Anna Świderska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2020 r. w Ł.

sprawy z wniosku J. W. (1)

z udziałem M. M., E. G., H. K., J. R. (1), A. R.

o stwierdzenie nabycia spadku

I.  Stwierdza, że spadek po W. R., s. B. i S. , zmarłym dnia 18 października 2017 r. w K., ostatnio stale zamieszkałym w K. na podstawie testamentu własnoręcznego nabyła córka J. W. (2) z d. R., c. W. i A. M. w całości.

II.  Stwierdza, iż zainteresowani ponoszą koszty postępowania związane

ze swoim udziałem w sprawie.

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni J. W. (1) wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po W. R., s. B. i S. , zmarłym dnia 18 października 2017 r. w K., ostatnio stale zamieszkałym w K. na podstawie testamentu własnoręcznego na jej rzecz w całości.

Uczestniczki postępowania M. M. i H. K. przychyliły się do wniosku.

Pozostałe uczestniczki postępowania E. G., J. R. (1) i A. R. nie zajęły stanowiska w sprawie.

Sąd Rejonowy w Łomży ustalił i zważył, co następuje:

Spadkodawca W. R. zmarł w dniu 18.10.2017 r. w K.. Ostatnio stale zamieszkiwał w K.. W chwili śmierci był żonaty z A. R. (odpis skrócony aktu zgonu k.-10, zapewnienie spadkowe k.-45v). Miał pięcioro dzieci, w osobie J. W. (1) (odpis skrócony aktu małżeństwa k.-12), M. M. (odpis skrócony aktu małżeństwa k.-21), H. K. (odpis skrócony aktu małżeństwa k.-22), E. G. (odpis skrócony aktu małżeństwa k.-23) i syna J. R. (2), który zmarł w dniu 6.02.2013 r. (odpis skrócony aktu zgonu k.-13) pozostawiając córkę J. R. (1). Spadkodawca więcej dzieci nie miał, w tym pozamałżeńskich i przysposobionych. Nikt ze spadkobierców ustawowych nie odrzucił spadku i nie zrzekł się dziedziczenia. Nikt nie został uznany za niegodnego dziedziczenia (zapewnienie spadkowe k.-45v).

Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu (art. 926§1 kc).

Spadkodawca sporządził testament własnoręczny, na mocy którego do całości spadku powołał córkę J. W. (2) z d. R., c. W. i A. M. w całości (testament i protokół k.-9).

Nikt ze spadkobierców ustawowych nie kwestionował ważności powyższego testamentu.

W ocenie Sądu testament W. R. należy uznać za ważny albowiem w niniejszej sprawie nie wystąpiła żadna z przesłanek wynikających z art. 945 kc, powodująca jego nieważność.

Zdaniem Sądu przedmiotowy testament został sporządzony w przewidzianej prawem formie (art. 949 kc). Bowiem został napisany w całości pismem ręcznym przez spadkodawcę oraz został przez niego podpisany. Wprawdzie testament nie został opatrzony datą. Jednakże stosownie do art. 949 § 2 kc brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu i co do jego treści.

Nikt ze spadkobierców ustawowych nie miał wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu i co do jego treści.

Dlatego też należy stwierdzić, iż w niniejszej sprawie obowiązywał testamentowy porządek dziedziczenia.

Biorąc zatem powyższe pod uwagę Sąd na podstawie art. 959 kc stwierdził, że spadek po W. R., s. B. i S., zmarłym dnia 18 października 2017 r. w K., ostatnio stale zamieszkałym w K. na podstawie testamentu własnoręcznego nabyła córka J. W. (2) z d. R., c. W. i A. M. w całości .

Z tego względu orzeczono jak w pkt. I sentencji postanowienia.

O kosztach postępowania rozstrzygnięto na podstawie art. 520§1 kpc.