Pełny tekst orzeczenia

Dnia 18.06.2020r. zmieniono orzeczenie (k.94)

Sygn. akt III RC 43/20

POSTANOWIENIE

Dnia 26 lutego 2020 roku

Sąd Rejonowy w Legionowie III Wydział Rodzinny i Nieletnich

w następującym składzie:

Przewodniczący: Sędzia Dorota Hańczyc - Górska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 lutego 2020 roku w L.

sprawy z powództwa małoletnich P. R., M. R. (1), R. R., D. R., T. R., J. R. reprezentowanych przez przedstawiciela ustawowego M. R. (2)

przeciwko K. N. (1)

o alimenty

w przedmiocie wniosku małoletnich powodów o udzielenie zabezpieczenia

postanawia:

1.  zabezpieczyć powództwo wniesione w imieniu małoletnich powodów P. R., M. R. (1), R. R., D. R., T. R., J. R. poprzez zobowiązanie pozwanej K. N. (1) do zapłaty na rzecz małoletnich alimentów w kwocie po 200 (dwieście) złotych miesięcznie na rzecz każdego z nich, łącznie w kwocie po 1200 (jeden tysiąc dwieście) złotych miesięcznie płatnych do rąk ojca M. R. (2) do dnia 10-go każdego miesiąca z góry z ustawowymi odsetkami w przypadku uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat - do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w niniejszej sprawie,

2.  oddalić wniosek w pozostałej części.

ZARZĄDZENIE

1. odpis postanowienia doręczyć przedstawicielowi ustawowemu małoletnich powodów oraz pozwanej (z odpisem pozwu) z pouczeniem o sposobie i trybie złożenia wniosku o uzasadnienie oraz o zażaleniu,

2. za 7 dni lub z zażaleniem.

Uzasadnienie postanowienia z dnia 26 lutego 2020 roku

Pozwem złożonym do tut. Sądu w dniu 7 lutego 2020 roku małoletni powodowie P. R., M. R. (1), R. R., D. R., T. R., J. R. reprezentowani przez przedstawiciela ustawowego M. R. (2), wnieśli o zasądzenie alimentów od pozwanej K. N. (2), ich matki, na swoją rzecz w kwocie po 800 złotych miesięcznie na rzecz każdego z małoletnich, płatnych do rąk ojca M. R. (2) do dnia 10 każdego miesiąca z góry poczynając od dnia 10 marca 2020 roku z ustawowymi odsetkami w razie uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat. W pozwie tym zamieszczony został wniosek o zabezpieczenie powództwa poprzez zobowiązanie pozwanej do uiszczania małoletnim powodom przez czas trwania procesu alimentów w kwocie 600 złotych miesięcznie na rzecz każdego z małoletnich uprawnionych płatnych na zasadach określonych w pozwie. W uzasadnieniu pozwu ojciec małoletnich podał, że małoletni powodowie pochodzą z nieformalnego związku ich ojca oraz pozwanej. Matka małoletnich od miesiąca kwietnia 2019 roku przebywa w szpitalu psychiatrycznym w D.. Od tego czasu pozwana opuszcza szpital na przepustki, podczas których odwiedza dzieci na krótki okres czasu. Pozostaje w związku z innym mężczyzną. Zdaniem przedstawiciela ustawowego małoletnich powodów, są oni dziećmi chorymi ze stwierdzeniem upośledzeniem umysłowym, pozostają na jego wyłącznym utrzymaniu. Z uwagi na opiekę nad dziećmi ich ojciec nie może podjąć zatrudnienia. Sytuacja rodzinna i finansowa małoletnich powodów jest trudna, bowiem ich matka podczas przepustek nie pomaga powodowi w opiece nad dziećmi.

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 730 1 § 1 k.p.c. udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Stosownie do art. 730 § 2 k.p.c. interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

Stosownie do art. 753 § 1 k.p.c. W sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. W sprawach tych podstawą jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.

Wniosek o zabezpieczenie powództwa zasługuje na uwzględnienie w części. Ze znajdujących się w aktach odpisów skróconych aktów urodzenia małoletnich powodów M. R. (1), R. R., D. R., T. R., J. R. jednoznacznie wynika iż pozwana K. N. (2) jest ich matką.

Zgodnie z treścią art. 133 § 1 k.r.o. oboje rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Stosownie zaś do treści art. 135 § 1 k.r.o. zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Wszyscy małoletni powodowie pozostają w wieku, w którym nie mogą utrzymać się samodzielnie. Nie posiadają żadnego majątku. Aktualnie niezbędne koszty utrzymania małoletnich powodów ponoszone są przez ojca. Nad małoletnimi powodami osobistą pieczę i opiekę sprawuje ojciec, z którym zamieszkują.

Z informacji podanych w pozwie wynika, że pozwana przebywa w Szpitalu (...), jednak korzysta z przepustek.

W świetle powyższych okoliczności stwierdzić należy, iż na obecnym etapie postępowania Sądowi nie jest znana aktualna sytuacja majątkowa pozwanej, jego stan zdrowia co uniemożliwia dostateczne rozpoznanie przesłanek do faktycznego ustalenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionych, jak i możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanych. W tym stanie rzeczy nie jest możliwe dokładne określenie usprawiedliwionych potrzeb małoletnich powodów i dlatego w pozostałej części Sąd oddalił przedmiotowy wniosek z uwagi na wskazane wyżej powody odnoszące się do osoby pozwanej, jak również konieczność przeprowadzenia postępowania dowodowego, które wykaże jaka jest w istocie faktyczna wysokość usprawiedliwionych potrzeb uprawnionych i możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanych.

Mając powyższe na względzie, Sąd na postawie art. 753 § 1 k.p.c. w zw. z art. 133 § 1 k.r.o. i art. 135 § 1 k.r.o. uwzględnił w części wniosek o udzielenie zabezpieczenia tj. co do kwoty po 200 (dwieście) złotych miesięcznie na rzecz każdego z małoletnich uprawnionych, przy czym zakreślił granice czasowe przedmiotowego zabezpieczenia do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w niniejszej sprawie. Sąd Rejonowy, przy ustalaniu wysokości świadczenia alimentacyjnego w drodze zabezpieczenia, kierował się w szczególności zasadami doświadczenia życiowego, z których wynika, iż aktualnie możliwości majątkowe i zarobkowe pozwanej są niewątpliwie ograniczone z uwagi na pobyt w szpitalu. Zasądzona kwota winna zaspokoić, choć w części, usprawiedliwione potrzeby małoletnich powodów.

Podzielając stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uzasadnieniu uchwały z dnia 5 lipca 1995, III CZP 86/95 OSNC 1995, nr 11, poz. 161, iż zarządzenia o zabezpieczeniu roszczeń, wydawane na podstawie art. 730 i nast. k.p.c. obowiązują wyłącznie na przyszłość, czyli od chwili ich podjęcia, Sąd Rejonowy nie wskazał daty początkowej.

ZARZĄDZENIE

1. odpis postanowienia doręczyć pozwanej z pouczeniem o zażaleniu,

2. za 7 dni lub z zażaleniem.