Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

wyroku z dnia 6 października 2020 r.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1222/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

A. A.

Oskarżony A. A. podjął pracę w Centrum (...) w W. przy ul. (...) z G. (...), należącej do G. P. w dniu 1 września 2019 r. Strony nie zawarły żadnej umowy, miały to ustalić w późniejszym czasie. Oskarżony uzyskał dostęp do bazy danych firmy i hasło dostępu zabezpieczone indywidualnej hasłem. Ponadto oskarżony na polecenie G. P. założył konto na portalu (...), na którym mógł wstawiać ogłoszenia rekrutacji kierowców, założenie konta pociągało za sobą opłaty za ogłoszenia, które uiszczała firma (...). Następnie oskarżony, wykorzystując adres email (...) i hasło nadane mu w trakcie zatrudnienia w ww. firmie uzyskał dostęp do nieprzeznaczonej dla niego informacji w postaci bazy danych należącej do Centrum (...), poprzez przełamanie informatycznego zabezpieczenia tej bazy.

Ponadto oskarżony w tym samym dniu, poprzez wykorzystanie adresu email tj. (...) i hasła nadanego mu w trakcie zatrudnienia w firmie Centrum (...) uzyskał bez uprawienia dostęp do internetowego profilu w serwisie (...) o nazwie „. (...).PL” należący do wymienionej firmy, a następnie usunął ww. profil wraz z znajdującymi sią tam danymi informatycznymi.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony uzyskał dostęp do komputerowej bazy danych pokrzywdzonej firmy, poprzez przełamanie informatycznego zabezpieczenia tej bazy.

Oskarżony uzyskał bez uprawnienia dostęp do internetowego profilu pokrzywdzonego i usunął ten profil, wraz z znajdującymi się tam danymi informatycznymi.

-częściowo wyjaśnienia oskarżonego,

-zeznania G. P.,

- zeznania A. C.,

- częściowo zeznania A. T.,

- dziennik kontorolny,

- mail.

28,53v-54,

2,18v,54v-55,57-58,

k.21v,59,

k.15v-16,58-59,

k.5-8,

k.11-12.

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

A. A.

Czyny z punktu I wyroku.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony nie uzyskał dostępu do komputerowej bazy danych pokrzywdzonej firmy, poprzez przełamanie informatycznego zabezpieczenia tej bazy.

Oskarżony nie uzyskał bez uprawnienia dostępu do internetowego profilu pokrzywdzonego i nie usuwał tego profil.

Niewiarygodna część wyjaśnień oskarżonego,

Niewiarygodna część zeznań A. T..

k.28,53v-54.

k.15v-16,58-59.

1.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

Wiarygodna część wyjaśnień oskarżonego,

Zeznania G. P.,

Zeznania A. C.,

Wiarygodna część zeznań A. T.,

Dziennik kontrolny,

Mail.

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego w części, w której podał, że pracował w pokrzywdzonej firmie, bez zawarcia jakiejkolwiek umowy o świadczenie pracy, a w dniu 25 września 2019 r. zrezygnował z dalszego świadczenia pracy. Ta część wyjaśnień oskarżonego jest bowiem logiczna i rzeczowa oraz znajduje potwierdzenie w zeznaniach G. P. (k.2,18v,54v-55,57-58).

Sąd dał wiarę zeznaniom oskarżyciela posiłkowego, gdyż są logiczne, rzeczowe oraz znajdują potwierdzenie w wiarygodnej części wyjaśnień oskarżonego, zeznaniach A. C. (k.21v,59) i wiarygodnej części zeznań A. T. (k.15v-16,58-59), a także dzienniku kontrolnym (k.5-8) i treści maila (k.11-12).

Sąd dał wiarę zeznaniom A. C. (k.21v,59), gdyż są logiczne, rzeczowe oraz znajdują potwierdzenie w wiarygodnej części wyjaśnień oskarżonego, zeznaniach oskarżyciela posiłkowego i wiarygodnej części zeznań A. T. (k.15v-16,58-59), a także dzienniku kontrolnym (k.5-8) i treści maila (k.11-12).

Na wiarę zasługują zeznania A. T. (k.15v-16,58-59) w części, w której podała, że pracowała w firmie oskarżyciela posiłkowego, podobnie jak oskarżony nie była zatrudniona na żadnej podstawie prawnej oraz odnośnie tego, że w dniu 25 września 2019 r. oskarżony zakończył współpracę z oskarżycielem posiłkowym.

Dokumenty w postaci dziennika kontrolnego (k.5-8) i maila (k.11-12) zostały uznane za podstawę ustalenia stanu faktycznego, gdyż zostały sporządzone przez odpowiednie osoby i znajdują potwierdzenie w zeznaniach oskarżyciela posiłkowego oraz wiarygodnej części wyjaśnień oskarżonego.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.2.1

Niewiarygodna część wyjaśnień oskarżonego,

Niewiarygodna część zeznań A. T..

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego w części, w której zaprzeczył, by po zakończeniu współpracy z G. P. uzyskał dostęp do bazy danych kierowców, poprzez wykorzystanie hasła nadanego mu w czasie pracy w firmie oraz w tej części, w której zaprzeczył, by celowo usunął dane firmy z profilu (...). Ta część wyjaśnień oskarżonego jest bowiem nielogiczna i sprzeczna z zeznaniami oskarżyciela posiłkowego oraz A. C., a także dziennikiem kontrolnym (k.5-8) i treścią maila (k.11-12).

Sąd nie dał wiary zeznaniom A. T. w części, w której wskazała, że oskarżony nie uzyskał dostępu do bazy danych byłego pracodawcy po ustaniu zatrudnienia, gdyż ta część jej zeznań jest nielogiczna i sprzeczna z zeznaniami oskarżyciela posiłkowego oraz A. C., a także dziennikiem kontrolnym (k.5-8) i treścią maila (k.11-12). Wskazać należy, że świadek była partnerką oskarżonego, rozstała się z nim zachowując dobre relacje, miała zatem osobisty powód, by przedstawiać zdarzenia korzystnie dla niego.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I.

A. A.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony w czasie wykonywania obowiązków służbowych w firmie oskarżyciela posiłkowego korzystał z adresu mailowego i nadanego mu hasła, dzięki temu uzyskiwał dostęp do informatycznych baz danych. Po ustaniu zatrudnienia nie powinien korzystać z dostępu do tych baz, gdyż przestał być osobą do tego uprawnioną. Mimo tego oskarżony uzyskał dostęp do bazy danych zawartych na internetowej platformie zawierającej dane 198 kierowców. Oskarżony nie miał uprawnienia by uzyskiwać dostęp do tej platformy po ustaniu zatrudnienia, a uzyskał ten dostęp po przełamaniu informatycznego zabezpieczenia przedmiotowej bazy. Prowadzi to do uznania, że oskarżony dopuścił się popełnienia przestępstwa określonego w art. 267 § 1 k.k.

Ponadto oskarżony uzyskał dostęp do internetowego profilu na portalu (...) i usunął ten profil, wraz z danymi podmiotu poprzednio zatrudniającego go. Oskarżony dokonał tego korzystając z hasła nadanego mu podczas współpracy z firmą oskarżyciela posiłkowego. Biorąc powyższe pod uwagę, uznać należy, że czyn ten stanowi występek z art. 268a § 1 k.k.

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

Oskarżony był faktycznie zatrudniony i wykonywał obowiązki pracownicze bez zawarcia umowy o pracę lub choćby innej umowy regulującej jego status, uzyskał dostęp do bazy danych kierowców, przy czym oskarżyciel posiłkowy nadal nią dysponował, a utrata danych z platformy (...) dotyczyła bieżących ogłoszeń. Prowadzi to do uznania, że wina i stopień społecznej szkodliwości czynów nie były znaczne. Oskarżony nie był wcześniej karany (k.31,56), rozstał się z oskarżycielem posiłkowym i prowadzi ustabilizowany tryb życia.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że warunkowe umorzenie postępowania będzie wystarczające do przekonania oskarżonego do konieczności przestrzegania porządku prawnego w przyszłości.

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

A. A.

II.

I.

Dla wzmocnienia wychowawczego oddziaływania postępowania, Sąd zobowiązał oskarżonego do uiszczenia świadczenia pieniężnego. Wysokość świadczenia pieniężnego dostosowana jest do warunków majątkowych oskarżonego, który zarabia około 3.000 złotych (oświadczenie z k. 53).

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

-----

1.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

-------

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

III.

Oskarżony ma stałe dochody i nie ma nikogo na utrzymaniu, stąd zasądzono od niego zwrot kosztów postępowania.

1.Podpis