Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt I Ns 373/18

POSTANOWIENIE

Dnia 12 sierpnia 2020 r.

Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze I Wydział Cywilny w następującym składzie:

Przewodniczący SSR Marek Dziwiński

Protokolant Magdalena Mastej

po rozpoznaniu w dniu 12 sierpnia 2020 r. w Kamiennej Górze

na rozprawie sprawy z wniosku R. L. (1)

przy udziale W. L., I. L. (1), M. S., D. L.

o stwierdzenie nabycia spadku po J. L.

stwierdza, że spadek po J. L.

zmarłej dnia 21.12.2017 r. w K.,

mającej ostatnie miejsce zwykłego pobytu w C.,

na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza nabyli:

- syn R. L. (1), s. E. i J. – 1/5 części,

- syn W. L., s. E. i J. – 1/5 części,

- syn I. L. (1), s. E. i J. – 1/5 części,

- syn D. L., s. E. i J. – 1/5 części,

- syn M. S., s. W. i J. – 1/5 części.

Sygn. akt I Ns 373/18

UZASADNIENIE

Wnioskodawca R. L. (1) wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po J. L. zmarłej 21 grudnia 2017 r. w K., mającej ostatnie miejsce zwykłego pobytu w C. nabyli synowie spadkodawczyni R. L. (1), W. L., I. L. (1), M. S., D. L..

Uzasadniając swoje stanowisko wnioskodawca podał, że do kręgu osób powołanych z ustawy do dziedziczenia należą, stosownie do treści przepisu art. 931 par. 1 k.c., dzieci spadkodawczyni.

Uczestnicy M. S. i I. L. (1) poparli wniosek.

Uczestnik W. L. nie zajął stanowiska w sprawie.

Uczestnik postępowania D. L. odniósł się do twierdzeń wniosku co do faktu czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne, a także wskazywał na okoliczności dotyczące ewentualnego zbycia przez spadkobierczynie gospodarstwa rolnego. Uczestnik wskazywał, że pracował w gospodarstwie rolnym i to jemu powinno ono przypaść na własność.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

J. L. zmarła w dniu 21.12.2017 r. w K.. W chwili śmierci była wdową.

/dowód: odpis skrócony aktu zgonu J. L./

Ostatnim miejscem zwykłego pobytu spadkodawczyni był C..

/okoliczność bezsporna/

Spadkodawczyni pozostawił pięciu synów tj. R. L. (1), W. L., I. L. (1), D. L. i M. S.. J. L. nie pozostawiła testamentu. Miała jeszcze dwóch synów, którzy zmarli przed nią, jeden jako niemowlę, drugi bezpotomnie w wieku 25 lat.

/dowód: odpisy aktów stanu cywilnego uczestników - k - 6, zapewnienia spadkowe R. L., I. L. i M. S. złozone na rozprawie w dniu 12.04.2019 r. - k - 46/

Sąd zważył co następuje:

Powyższe okoliczności zostały ustalone na podstawie aktów stanu cywilnego oraz zapewnień spadkowych stawających uczestników postępowania. W świetle powyższych dowodów niewątpliwym było, że doszło do dziedziczenia na podstawie ustawy i spadek nabyły osoby należące do pierwszej grupy spadkobierców ustawowych. Małżonek spadkodawczyni zmarł przed nią, dlatego na podstawie przepisu art. 931 par. 1 k.c. powołani do dziedziczenia na podstawie ustawy byli synowie spadkodawczyni, ci, którzy żyli w chwili jej śmierci. Skoro wnioskodawczyni pozostawiła pięciu synów to nabyli oni spadek w częściach równych - po 1/5 części. Znalazło to odzwierciedlenie w treści postanowienia z 12.08.2020 r..Spadkodawczyni miała wprawdzie jeszcze dwóch synów, którzy jednak zmarli bezpotomnie. Nie zachodziła więc sytuacja opisana w przepisie art. 931 par. 2 k.c.

Z treści przepisu art. 922 par. 1 k.c. wynika, że spadek stanowi ogół praw i obowiązków majątkowych. W świetle tego przy obecnej regulacji brak jest podstaw do wyróżniania jakichkolwiek elementów spadku. Sukcesja uniwersalna jaką jest spadkobranie oznacza wejście spadkobierców w całość

praw majątkowych spadkodawcy. Wywody uczestnika D. L. dotyczące rozważań, czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne, nie miały istotnego znaczenia dla niniejszego postępowania. Orzeczenie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku ogranicza się do wskazania spadkobierców i ich udziałów w całości majątku spadkowego, bez ustalania co wchodzi w skład spadku i czy składnikiem spadku jest gospodarstwo rolne. Taki zakres orzekania co do stwierdzenia nabycia spadku wyznacza przepis art. 677 k.p.c.

Dalsze wnioski zawarte w piśmie procesowym uczestnika D. L. odnosiły się do kwestii, które mogą być przedmiotem działu spadku. W sprawie niniejszej zakres orzekania był jednak inny.