Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt II Cz 350/14

POSTANOWIENIE

Dnia 22 kwietnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy, II Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie następującym:

Przewodniczący : SSO Anatol Gul

Sędziowie : SO Alicja Chrzan

SO Jerzy Dydo

po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2014 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa K. S.

przeciwko (...)Sp. z o.o. w W.

o zapłatę

na skutek zażalenia powódki na pkt II postanowienia Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 28 października 2013 r., sygn. akt I C 937/13

postanawia :

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 28 października 2013 r. Sąd Rejonowy w Kłodzku umorzył postępowanie w sprawie I C 937/13 na podstawie art. 355 § 1 k.p.c. w zw. z art. 203 § 1 k.p.c. (pkt I). Podał, że powódka cofnęła pozew z uwagi na to, że strony zawarły pozasądową ugodę. Nadto Sąd zwrócił powódce ze Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Kłodzku kwotę 150,00 zł, tytułem połowy opłaty sądowej od cofniętego pozwu (pkt II), na podstawie art. 79 ust. 1 pkt 3a ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Postanowienie w części obejmującej pkt II postanowienia zaskarżyła powódka domagając się jego zmiany poprzez zwrócenie na jej rzecz całości uiszczonej opłaty sądowej. W uzasadnieniu podała, że przed zawarciem ugody strony ustaliły, iż w razie braku opaty sądowej lub jej części, pozwany zwróci powódce poniesione przez nią koszty. Powódka kilkukrotnie uzyskała w sekretariacie sądu informację, że w razie cofnięcia pozwu zostanie jej zwrócona cała wpłacona przez nią opłata sądowa.

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Zasady zwrotu opłaty sądowej w sytuacji cofnięcia pozwu przed rozpoczęciem posiedzenia na które sprawa została skierowana reguluje art. 79 ust. 3 lit. a ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z jej brzmieniem powódce może zostać zwrócona jedynie połowa uiszczonej opłaty tzn. 150zł, o czym prawidłowo orzekł Sąd Rejonowy. Argumenty podniesione w zażaleniu nie mogą wpłynąć na zmianę wydanego postanowienia, w szczególności, że powódka, jako strona ugody, miała możliwość zawarcia w niej zastrzeżenia w świetle którego pozwany obowiązany będzie zwrócić jej koszty związane z poniesioną opłatą. Aktualnie nie ma też możliwości zweryfikowania twierdzeń skarżącej o uzyskanych przez nią od pracowników sekretariatu Sądu zapewnieniach o zwrocie całości opłaty. Wskazać przy tym trzeba, że pracownicy administracyjni nie zajmują się udzielaniem porad prawnych.

Wobec powyższego zażalenie, jako bezzasadne podlegało oddaleniu w myśl art. 385 k.p.c w zw. z art. 397 § 2 zd. 1 k.p.c.