Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 40/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 10 kwietnia 2014 r.

Sąd Rejonowy w Olsztynie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSR Grażyna Giżewska Rozmus

Protokolant:

stażysta Tomasz Miłosz

po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2014 r. w Olsztynie

sprawy K. J.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o zasiłek macierzyński

na skutek odwołania K. J.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 4 grudnia 2013 nr (...) - (...)

orzeka:

I zmienić zaskarżoną decyzję i przyznać odwołującej K. J. prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres od 29.09.2013 r. do 10.05.2014 r.

Sygn. akt IV U 40/14

UZASADNIENIE

Ubezpieczona wniosła odwołanie od decyzji ZUS O/O. z dnia 04.12.2013r. odmawiającej jej prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres 29.09.2013r. do 12.05.2014r.. Wskazała, że nie złożyła wniosku o przyznanie zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 1 roku ponieważ po porodzie była w złym stanie psychicznym. Jest samotną matką i opieka nad dzieckiem i jego zdrowie były wówczas najważniejsze, a nie otrzymała z ZUS żadnego sygnału , że nie dopełniła wszystkich formalności. Jednocześnie pracownica ZUS oświadczyła, że nie ma obowiązku informowania petenta , że nie są złożone wszystkie dokumenty uprawniające do otrzymania tego zasiłku.

W odpowiedzi na odwołanie ZUS O/O. wniósł o jego oddalenie podnosząc, iż wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego winien być złożony przed terminem korzystania z niego. Ubezpieczona złożyła go w terminie późniejszym wobec czego zasiłek ten nie przysługuje.

Sąd ustalił i zważył co następuje:

Odwołująca urodziła dziecko w dniu (...).

( dowód: akta ZUS – akt urodzenia k. 3)

Otrzymała zasiłek macierzyński za okres od 12.05.2013r. do 28.09.2013r..

( bezsporne)

W dniu 22.11.2013r. odwołująca złożyła do ZUS wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego za 6 tygodni i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.

(dowód: akta ZUS- podanie k.5)

Odwołująca prowadzi działalność gospodarczą.

(dowód: akta ZUS – zaświadczenie płatnika składek k. 2)

W ocenie Sądu odwołanie ubezpieczonej zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 z dnia 25 czerwca 1999 r. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „ zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako (… ) okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego.” Ustawa ta ani żaden inny akt prawny nie określa terminu na złożenie przedmiotowego wniosku. Jedynie w odniesieniu do pracowników regulacja z art. 182 (1 ) §3 kp wskazuje, iż „ dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu” . Jednakże nawet ta regulacja nie określa terminu na złożenie wniosku do organu rentowego o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, a jedynie termin na złożenie wniosku o skorzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Tym samym , w ocenie Sądu, sam fakt złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego już w okresie korzystania z niego nie stanowi przesłanki odmowy jego wypłaty. Zatem nie sposób stosować terminu z art. 182 (1 ) §3 kp i 182 (1a) k.p. ( 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego) do wniosku o wypłatę zasiłku skoro dotyczy on jedynie samego wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego ( a nie o jego wypłatę )

Argumentację tę wspiera też regulacja art. 62 ust.1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dotyczącego obowiązku przedłożenia przez przedsiębiorcę organowi rentowemu w terminie 7 dni od jego otrzymania zwolnienia lekarskiego na podstawie którego wypłacany jest zasiłek chorobowy. Przepis ten w przypadku nie zachowania przepisanego terminu w ust. 3 wiąże sankcję w postaci obniżenia należnego świadczenia o 25%. Okoliczność ta wskazuje iż ustawodawca, tam gdzie uznał to za konieczne, odnośnie niektórych świadczeń z ubezpieczenia społecznego po pierwsze ustala terminy na złożenie wniosku o wypłatę danego świadczenia, a po drugie nakłada sankcję w postaci utraty lub obniżenia świadczenia. Tym samym stosuje je tylko w wypadkach ściśle określonych w ustawie. W niniejszej sprawie brak jest zarówno terminu, a co za tym idzie również sankcji w przypadku jego niedochowania, odnośnie wniosku złożonego przez ubezpieczonego o wypłatę dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Mając na uwadze powyższe Sąd w oparciu o art. 477 14 § 2 k.p.c. zmienił zaskarżoną decyzję.

SSR Grażyna Giżewska- Rozmus