Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

wyroku z dnia 21 grudnia 2020 r.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 165/20

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

W. G.

Czyn z aktu oskarżenia, przy przyjęciu, że oskarżony dopuścił się go umyślnie i uszkodzenie mienia nastąpiło na szkodę T. Z..

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony umyślnie zniszczył cudze mienie, poprzez porysowanie karoserii i urwanie lusterka samochodu pokrzywdzonego.

Zeznania K. Z.,

Zeznania T. Z.,

Zeznania M. G.,

Protokoły oględzin,

Dokumentacja fotograficzna,

Dowód rzeczowy,

Protokół zatrzymania rzeczy.

- k.2,57v,115,

- k.59v,115,

- k.8v,13v-14,124,

- 5-6,66,124v,

- k. 15-29,

- k. 7,

- k.35-37.

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

W. G.

Czyn z punktu I wyroku.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony nie uszkodził samochodu pokrzywdzonego.

wyjaśnienia oskarżonego.

k.51,114v.

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

Zeznania K. Z.,

Zeznania T. Z.,

Zeznania M. G.,

Protokoły oględzin,

Dowód rzeczowy,

Dokumentacja fotograficzna,

Protokół zatrzymania rzeczy.

- k.2,57v,115,

- k.59v,115,

- k.8v,13v-14,124,

- 5-6,66,124v,

- k. 7,

- k. 15-29,

- k.35-37.

Zeznania K. Z. są logiczne, rzeczowe, zasadniczo konsekwentne i znajdują potwierdzenie w zeznaniach T. Z. (k.59v,115) i M. G. (k.8v,13v-14,124), dokumentacji fotograficznej (k.15-29) oraz protokołach oględzin (k.5-6,66,124v). Należy wskazać, że wskazana wartość szkody odpowiada wartościom rynkowym części samochodowych i kosztom robocizny, nie jest bynajmniej zawyżona, a jak stwierdził oskarżyciel posiłkowy naprawa samochodu nastąpiła po nabyciu używanych części i ich montażu przez znajomego mechanika.

Zeznania T. Z. zasługują na wiarygodność, gdyż są logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w zeznaniach K. Z., M. G. (k.8v,13v-14,124), dokumentacji fotograficznej (k.15-29) oraz protokołach oględzin (k.5-6,66,124v).

Depozycje M. G. są wiarygodne, gdyż są logiczne, rzeczowe oraz znajdują potwierdzenie w zeznaniach K. Z., T. Z. oraz protokołach oględzin (k.5-6,66,124v). Należy zwrócić uwagę, że świadek w sposób jednoznaczny i konsekwentny wskazała, że to oskarżony był sprawcą uszkodzenia samochodu pokrzywdzonego, gdyż jak wskazała na samochodzie tym pozostał fragment kurtki oskarżonego. Znajduje to potwierdzenie w protokole oględzin (k.5-6), a ściągacz (zabezpieczony na k. 7) niewątpliwie pochodzi z kurtki oskarżonego (protokół zatrzymania rzeczy z k. 35-37, protokół oględzin z k. 124v).

Dokumenty w postaci protokołów oględzin (k.5-6,66,124v), dokumentacji fotograficznej (k.15-29) i protokołu zatrzymania rzeczy (k.35-37) zostały sporządzone przez powołane do tego osoby, nie nasuwają wątpliwości odnośnie autentyczności i nie były kwestionowane przez strony. Stąd, dokumenty te zostały uznane za podstawę ustaleń faktycznych.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.

2.

Wyjaśnienia oskarżonego (k.51,114v).

Dokumentacja fotograficzna złożona przez obrońcę oskarżonego (k.87-103).

Wyjaśnienia oskarżonego nie zasługują na wiarę, gdyż pozostają w sprzeczności z zeznaniami K. Z., T. Z., M. G. oraz protokołach oględzin (k.5-6,66,124v) i protokołem zatrzymania rzeczy (k.35-37). Niewątpliwie oskarżony wiedział gdzie mieszkała była żona po rozstaniu z nim, znał samochód, którym jeździł K. Z. i miał możliwość dostania się na parking, gdzie był zaparkowany samochód pokrzywdzonego. Ponadto oskarżony jest słusznie typowany jako jedyna osoba, która miała powód, by dokonać uszkodzenia tego pojazdu, gdyż oskarżony chciał dokuczyć K. Z. i „ukarać” go za związek z jego ówczesną żoną. Niewątpliwie na samochodzie użytkowanym przez K. Z. znajdował się ściągacz kurtki (k.5-6,7), miejsce położenia tego ściągacza świadczy o tym, że oskarżony demolując samochód T. Z. nie zauważył, że uszkodził sobie kurtkę i ściągacz kurtki utkwił w miejscu, gdzie znajdowało się lewe lusterko. Nawet gdyby oskarżony zawijał rękawy kurtki do środka (jak w przypadku prawego rękawa – por. dokumentacja fotograficzna z k. 15) istniała możliwość oderwania ściągacza, gdyż oskarżony mógł energicznie pociągnąć za lusterko, powodując jego urwanie, a jednocześnie zaczepienie ściągacza i jego urwanie.

Dokumentacja fotograficzna złożona przez obrońcę (k.87-103) nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy, gdyż zdjęcia zostały wykonane po naprawie samochodu (por. zeznania K. Z. z k. 115), a wiadomo, że sprzedający samochód stara się przedstawić oferowany pojazd w jak najkorzystniejszym świetle.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I.

art. 288 § 1 k.k.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony miał pretensje do K. Z., że spotykał się z jego ówczesną żoną i zdarzało się, że nocował u niej przed oficjalnym ustaniem ich związku małżeńskiego. Pod wpływem takich emocji postanowił uszkodzić samochód użytkowany przez pokrzywdzonego, by go w ten sposób zniechęcić do utrzymywania relacji z jego żoną. Oskarżony dokonał wgniecenia elementów karoserii w przednich, lewych drzwiach, porysowania lewego refraktora, wgniecenia lewego nadkola, porysowania pokrywy silnika oraz urwał prawe boczne lusterko. Niewątpliwie oskarżony działał umyślnie z zamiarem bezpośrednim uszkodzenia cudzej rzeczy. Koszt naprawy samochodu, czyli przywrócenia go do poprzedniego stanu, wynosił kwotę 2.500 złotych. Właścicielem samochodu był T. Z., stąd należy uznać, że przestępstwo zostało dokonane na jego szkodę. Czyn ten stanowi zatem przestępstwo określone w art. 288 § 1 k.k.

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

W. G.

I.

I.

III.

IV.

I.

I.

III.

IV.

Okoliczności obciążające wobec oskarżonego:

- umyślne działanie,

- naruszenie uprawnień właścicielskich pokrzywdzonego,

- niemała szkoda majątkowa,

- znaczny stopień winy i społecznej szkodliwości czynu.

Okoliczności łagodzące wobec oskarżonego:

- niekaralność (k.113),

- wyciszenie konfliktu z K. Z. po rozwiązaniu związku małżeńskiego oskarżonego (por. zeznania M. G. z k. 124).

Biorąc pod uwagę sposób działania sprawcy, stopień winy i społecznej szkodliwości czynu, uwzględniając potrzebę wychowawczego i prewencyjnego oddziaływania na oskarżonego, Sąd uznał, że karą sprawiedliwą, adekwatną oraz zdolną skłonić oskarżonego do przestrzegania porządku prawnego w przyszłości powinna być kara 200 stawek dziennych grzywny. Wysokość jednej stawki została ustalona na kwotę 30 złotych, gdyż oskarżony ma stałe dochody w kwocie 4.500 złotych miesięcznie (k.114).

W dniu 23 czerwca 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. (Dz. U. poz. 1086), która wprowadziła surowsze warunki korzystania z możliwości wymierzenia kar wolnościowych w miejsce kary pozbawienia wolności, zgodnie z treścią art. 37a § 1 k.k. Stąd zgodnie z dyspozycją art. 4 § 1 k.k. zastosowano wobec oskarżonego poprzedni stan prawny.

Obowiązek naprawienia szkody wynika z konieczności przekonania oskarżonego, że wyrządzone szkody należy naprawić i jednocześnie ten środek kompensacyjny pozwoli przywrócić naruszony porządek prawny.

Kurtka oskarżonego i ściągacz od niej staną się zbędne po prawomocnym rozstrzygnięciu sprawy, będzie można zatem zwrócić te dowody rzeczowe oskarżonemu.

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV.

Oskarżony jest młodym, zdrowym człowiekiem, uzyskuje stałe dochody, ma zatem możliwość zwrotu kosztów sądowych, które nie powinny być przerzucane na ogół podatników.

1.Podpis