Pełny tekst orzeczenia

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 489/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu

K. G.

Oskarżony K. G. w okresie od dnia 05 kwietnia 2018 roku do dnia 18 kwietnia 2019 roku w L. woj. (...), uchylał się od wykonywnania obowiązku alimentacyjnego wobec córki W. F. określonego wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy Ż. w W. z dnia 29.01.2019 r. sygn. akt VI RC 124/18 na kwotę 600 zł, przy czym łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń miesięcznych, narażając uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych to jest popełnienia czynu z art. 209 § 1 a k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony w okresie od dnia 05 kwietnia 2018 roku do dnia 18 kwietnia 2019 roku w L. woj. (...), uchylał się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego wobec córki W. F. określonego wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy Ż. w W. z dnia 29.01.2019 r. sygn. akt VI RC 124/18 na kwotę 600 zł, przy czym łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń miesięcznych, narażając uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych to jest popełnienia czynu z art. 209 § 1 a k.k.

-Częściowo wyjaśnienia oskarżonego, który sam przyznał, że choć pracował nie płacił należnych córce alimentów w całości lub wcale, mimo że matka dziecka A. F. mówiła mu, że brak jej pieniędzy na utrzymanie i leki dla córki, a żywność otrzymują z Caritasu k.30, 124-125, 127;

-odpis wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy Ż. w W. z dnia 29.01.2019 roku sygn. akt VI RC 124/18 zsadzającego alimenty w kwocie 600 złotych miesięcznie k.2

- informacje z UP (...) W. k. 22;

- informacje z (...) D. B. k.36;

-informacje od Komornika sądowego przy SR dla Warszawy Ż. z których wynika, że zaległość z tytułu niezapłaconych przez K. G. należności alimentacyjnych na dzień 21.05.2019 roku wynosiła 8.320 złotych k. 53;

-wydruki korespondencji SMS oskarżonego i A. F. k. 33-36;

- zeznania pokrzywdzonej A. F., w których podała, że w okresie objętym aktem oskarżenia K. G. nie płacił zasądzonych na córkę W. alimentów. Podała, że w okresie objętym a/o znajdowały się wraz z dzieckiem w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Wskazała, że nie pracowała i utrzymywała się wraz z dzieckiem jedynie ze świadczeń otrzymywanych z opieki społecznej, żywność otrzymywały Caritasu . A. F. podała, że oskarżony jedynie sporadycznie w okresie objętym a/o 2-3 krotnie przekazał niewielkie kwoty pieniędzy córce w kwotach po około 100-200 złotych. Wskazała, że oskarżony obiecywał zapłacić jej alimenty jeżeli przywiezie dziecko do niego do W., gdzie jeździła z córką. Oskarżony K. G. mimo zapewnień nie zapłacił alimentów na dziecko. Prowadzone postepowanie egzekucyjne przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Ż. nie doprowadziło do wyegzekwowania należnych alimentów. Podała, że zaległość oskarżonego wobec córki W. F. wynosiła około 7.800 złotych k. 9-11, 125-126;

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

K. G.

Oskarżony w okresie od 05 kwietnia 2018 roku do dnia 18 kwietnia 2019 roku nie płacił zasądzonych wierzytelności alimentacyjnych z uwagi na brak kontaktu z córką i jej matką oraz fakt iż nie znał numeru rachunku bankowego, na który winien płacić należności.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony w okresie od 05 kwietnia 2018 roku do dnia 18 kwietnia 2019 roku nie płacił zasądzonych wierzytelności alimentacyjnych z uwagi na brak kontaktu z córką i jej matką oraz fakt, iż nie znał numeru rachunku bankowego, na który winien płacić należności.

Niewiarygodna część wyjaśnień oskarżonego

k.30, 124-125, 127;

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

Oskarżony nie płacił alimentów na rzecz swoich córek w okresie od 1 czerwca 2014 roku do dnia 16 lutego 2018 roku.

Zeznania pokrzywdzonej A. F. w których podała, że w okresie objętym aktem oskarżenia K. G. nie płacił zasądzonych na córkę W. alimentów. Podała, że w okresie objętym a/o znajdowały się wraz z dzieckiem w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Wskazała, że sama pracowała opiekując się małym dzieckiem i utrzymywały się jedynie ze świadczeń otrzymywanych z opieki społecznej, żywność otrzymywały Caritasu . A. F. podała, że oskarżony jedynie sporadycznie 2-3 krotnie przekazał niewielkie kwoty pieniędzy córce po około 100-200 złotych. Wskazała, że oskarżony obiecywał zapłacić jej alimenty jeżeli przywiezie dziecko do niego do W., gdzie jeździła z córką, jednak K. G. nie zapłacił alimentów. Prowadzone postepowanie egzekucyjne przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Ż. nie doprowadziło do wyegzekwowania należnych alimentów. Podała, że zaległość oskarżonego wobec córki W. F. wynosiła około 7.800 złotych k. 9-11, 125-126;

- odpis wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy Ż. w W. z dnia 29.01.2019 roku sygn. akt VI RC 124/18 zsadzającego alimenty w kwocie 600 złotych miesięcznie k.2

Częściowe wyjaśnienia oskarżonego w części, w której przyznał, iż nie płacił uzgodnionych alimentów lub robił to sporadycznie, choć w tym czasie pracował i mieszkał wraz z rodzicami.

- opinia sądowo-psychiatryczna k.79-81

Poczynione w toku postępowania ustalenia Sąd przyjął na podstawie zeznań pokrzywdzonej A. F., w których podała, że oskarżony w okresie objętym aktem oskarżenia nie płacił ustalonych alimentów, choć w tym czasie pracował. Podała, że w tym okresie brakowało jej środków finansowych na zaspokojenie potrzeb córki, którą wychowuje samotnie tj. brakowało jej środków na leki dla dziecka, ubrania a nawet żywność. Sąd uznał powyższe zeznania świadka za logiczne i rzeczowe oraz znajdujące potwierdzenie w wiarygodnej części wyjaśnień oskarżonego, wyroku SR dla Warszawy Ż.) k.2 i informacjach od Komornika sądowego (k. 53) z których wynika, że zaległość alimentacyjna oskarżonego wynosi 8.300 złotych. Należy wskazać, że alimenty na rzecz córki oskarżonego zostały ustalone przez Sąd, który analizował możliwości finansowe oskarżonego oraz potrzeby uprawnionej. W okresie objęty a/o oskarżony pracował a powstała zaległość z tytułu niepłacenia alimentów przez K. G. wielokrotnie przekracza kwotę należnych 3 miesięcznych świadczeń miesięcznych po 600 złotych, zaś jego twierdzenia iż nie miał kontaktu z matką dziecka nie znajdują potwierdzenia w zgromadzonych w sprawie dowodach.

Dokumenty zgromadzone w aktach sprawy zostały sporządzone przez powołane do tego organy, nie zachodzą wątpliwości odnośnie ich autentyczności, stąd stały się podstawą ustaleń faktycznych.

W sporządzonej w sprawie opinii sądowo-psychiatrycznej biegli psychiatrzy nie stwierdzili u oskarżonego K. G. choroby psychicznej ani upośledzenia umysłowego, jego poczytalność w odniesieniu do zarzucanego mu czynu jak i w tracie postępowania nie budzi wątpliwości. Biegłe wskazały, że rozpoznają u oskarżonego zaburzenia adaptacyjne k.79-81. Opinia biegłych psychiatrów jest jasna i pełna, sporządzili ją biegli dysponujący fachową wiedzą z dziedziny zdrowia psychicznego, nie były ona kwestionowana przez strony. Wobec powyższego Sąd na jej podstawie ustalił poczytalność oskarżonego, uznając, że miał on zachowaną pełną zdolność rozpoznania znaczenia swoich czynów i pokierowania swym postępowaniem.

Ustalony stan faktyczny tworzy spójną, logicznie uzasadnioną całość. Poszczególne wiarygodne dowody wzajemnie się uzupełniają i potwierdzają. Na postawie tego stanu faktycznego wina i okoliczności popełnienia przypisanego oskarżonemu czynu nie mogą budzić wątpliwości.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Oskarżony w okresie od 05 kwietnia 2018 roku do dnia 18 kwietnia 2019 roku nie płacił zasądzonych wierzytelności alimentacyjnych z uwagi na brak kontaktu z córką i jej matką oraz fakt iż nie znał numeru rachunku bankowego na który winien płacić należności.

Częściowo wyjaśnienia oskarżonego K. G. .

Wyjaśnienia oskarżonego w tej części nie zasługują na wiarę, gdyż są nielogiczne, sprzeczne z treścią zeznań pokrzywdzonej A. F., kopią korespondencji SMS pomiędzy oskarżonym a pokrzywdzoną oraz zasadami logicznego rozumowania. Zauważyć, należy że wyjaśnienia oskarżonego są wzajemnie sprzeczne i nielogiczne albowiem z jednej strony wskazał on iż spotykał się z matką dziecka, której kilkakrotnie przekazał pieniądze i buciki dla córki oraz prowadził z nią korespondencję SMS a jednocześnie wyjaśnił, iż nie płacił zasądzonych alimentów z uwagi na brak kontaktu z nią i nieznajomość numeru rachunku bankowego matki dziecka. Sąd uznał za prawdziwe, jedynie część wyjaśnień K. G., w której podał iż w okresie objętym aktem oskarżenia pracował „na czarno” i mieszkał wspólnie z rodzicami. Należy zauważyć, że oskarżony jak podał jest zdrowy i mógł w okresie objętym a/o pracować w większym wymiarze lub za wyższe wynagrodzenie, tym bardziej, że zawód stolarza jaki wykonuje jest obecnie poszukiwany na rynku pracy, zwłaszcza w okolicach W., gdzie dynamicznie rozwija się rynek budowlany i wykończenia wnętrz, co niewątpliwie pozwoliłoby mu uzyskiwać wysokie dochody i płacić ustalone alimenty. W ocenie Sądu treść wyjaśnień oskarżonego, w których stwierdził iż nie był w stanie płacić zasądzonych alimentów stanowi jedynie jego nieudolną linię obrony zmierzającą do uniknięcia odpowiedzialności za popełniony występek.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Art. 209§ 1a k.k.

K. G.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony K. G. stanął pod zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 209§1a kk. Przedmiotem ochrony art. 209§1kk są prawidłowe stosunki rodzinne i realizacja obowiązku opieki przez zaspokojenie potrzeb materialnych osób, które same nie są w stanie ich zaspokoić.

Zgodnie z treścią art. 209 § 1a k.k. obowiązek alimentacyjny spoczywający na oskarżonym wynika, z wyroku Sądem sygn. akt III RC 335/13 z dnia 06.12.2013 roku oraz wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy Ż. w W. VI Wydział Rodzinny sygn. akt VI RC 124/18 z dnia 29.01.2019 roku. Podkreślić należy, że W świetle ustalonej linii orzecznictwa uchylanie się od obowiązku łożenia na utrzymanie osoby uprawnionej do alimentacji zachodził dopiero wtedy, gdy zobowiązany, mając obiektywną możliwość wykonania tego obowiązku, nie dopełnia go ze złej woli. Uchylanie się od nałożonego obowiązku alimentacyjnego przez co małoletnia pokrzywdzona W. F. została narażona na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych gdzie łączna wysokość powstałych w skutek tego zaległych świadczeń okresowych lub innego zaległego świadczenia wynosi co najmniej 3 miesiące. Wszystkie omawiane przesłanki zostały spełnione w przedmiotowej sprawie. Przeprowadzone postępowanie pozwala stwierdzić, że oskarżony uchylał się od ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego. Oskarżony w okresie objętym aktem oskarżenia nie płacił nakazanych przez Sąd alimentów lub robił to jedynie sporadycznie, mimo że pracował i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z rodzicami, dlatego miał zapewnione wszystkie swoje potrzeby. Oskarżony wbrew podnoszonym przez niego argumentom pracował a jego dochody nie zobligowały go do tego aby starał się o świadczenia społeczne. Miał możliwości aby zarobione środki finansowe przeznaczyć na spłatę należności alimentacyjnych, czego świadomie nie robił. Oskarżony m. in. w swoich wypowiedziach tłumacząc fakt niepłacenia alimentów brakiem kontaktu z matka a jednocześnie przedstawił korespondencję SMS z nią z której wynika że ona zabiegała o spotkania z nim i żądała zapłaty alimentów, ujawniał swój negatywny stosunek do ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego, od którego świadomie się uchylał. Przestępstwo niealimentacji jest przestępstwem materialnym. Warunkiem jego dokonania jest więc, aby uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego spowodowało narażenie pokrzywdzonego na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Chodzi tu o spowodowanie stanu bezpośredniego i konkretnego zagrożenia niemożnością zaspokojenia tych potrzeb, rozumianego jako skutek zachowania się sprawcy. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego przez pojęcie podstawowych potrzeb życiowych rozumie się nie tylko potrzeby w zakresie minimum egzystencji (wyżywienie, odzież, potrzeby higieniczne), ale również potrzeby związane z uzyskaniem niezbędnego wykształcenia i korzystaniem z dóbr kulturalnych (zob. uch. z 9 VI 1976 r., VI KZP 13/75, OSNKW 1976, nr 7-8, poz. 86 oraz wyr. z 27 III 1987 r., V KRN 54/87, OSNPG 1987, nr 8, poz. 103). Zauważyć należy, że mimo, że istota przestępstwa uchylania się od obowiązku alimentacji polega na narażeniu (bezpośrednim, konkretnym) osoby uprawnionej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, to nie usuwa skutku przestępstwa fakt, iż potrzeby te są zaspokajane przez inną osobę (np. drugiego z rodziców, który czyni to kosztem znacznych poświęceń albo wyniku świadczeń dokonywanych z funduszy publicznych.; zob. cyt. już wyr. SN z 27 III 1987 r.; por. też uchw. SN z 23 VIII 1973 r., VI KZP 25/73, OSNKW 1973, nr 11, poz. 133). Z tych względów zarówno okoliczności jak i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości.

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

K. G.

1.

2.

Kara 8 miesięcy ograniczenia wolności zobowiązując do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie

2.Na podstawie art. 34§3k.k. w zw. z art. 72§1 pkt 3 k.k. Sąd w okresie próby zobowiązał oskarżonego do bieżącego łożenia na utrzymanie małoletniej pokrzywdzonej W. F.;

Stopień winy i społecznej szkodliwości czynu oskarżonego jest niewątpliwie znaczny, ze względu na umyślne działanie, rodzaj naruszonego dobra, okazane lekceważenie porządku prawnego. Oskarżony nie jest karany (k.99), dlatego wymierzona wobec niego kara powinna przekonać go i ogół społeczeństwa, że popełnianie przestępstw nie jest opłacalne i zamiast spodziewanych korzyści przynosi dolegliwości. Celem kary jest również kształtowanie w społeczeństwie szacunku dla norm prawnych. Oskarżony prowadzi ustabilizowany tryb życia, dlatego w ocenie Sądu uwzględniając stopień społecznej szkodliwości jego czynu oraz cele zapobiegawcze i wychowawcze jakie kara ta winna spełnić, karą adekwatną do stopnia zawinienia powinna być kara o charakterze wolnościowym tj. 8 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. W ocenie Sądu orzeczenie tego rodzaju kary należycie skłoni oskarżonego do refleksji nad swoim zachowaniem i powstrzyma w przyszłości od popełnienia podobnych przestępstw. Sąd dodatkowo zobowiązał oskarżonego do bieżącego łożenia na utrzymanie małoletniej pokrzywdzonej.

1.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

3.

Z uwagi na aktualną sytuację majątkową oskarżonego fakt iż posiada niespłacone zaległości alimentacyjne wobec córki uzasadnia w ocenie Sądu zwolnienie go z poniesienia kosztów postępowania. Rozstrzygniecie znajduje uzasadnianie w treści art. 624§1k.p.k.

1.1Podpis