Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE WYROKU

z dnia 16 grudnia 2020 r.

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 81/20

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

J. E.

Czyn z aktu oskarżenia, przy czym oskarżony dobrowolnie zrezygnował z wnioskowanego wsparcia finansowego i tym samym zapobiegł powstaniu szkody.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony usiłował doprowadzić (...) do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez przyznanie kredytu na kwotę 164.850 zł, w tym celu złożył podrobione dokumenty wskazujące na jego sytuację majątkową.

Przed podpisaniem umowy kredytowej oskarżony zrezygnował z wsparcia finansowego.

- częściowo wyjaśnienia oskarżonego,

- zeznania P. B.,

- zeznania M. R.,

- wniosek i dołączone dokumenty.

- k. 49,111v,

- k. 15v,99v,

- k.19v,

- k. 24-38.

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

J. E.

Czyn z punktu I wyroku.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony nie zamierzał doprowadzić pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie w błąd co do zamiaru wywiązania się z umowy kredytowej.

Niewiarygodna część wyjaśnień oskarżonego.

k.49,111v.

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.

2.

3.

4.

Wiarygodna część wyjaśnień oskarżonego,

Zeznania P. B.,

Zeznania M. R.,

Treść wniosku (k.24) i dołączonych dokumentów (k.25-38).

Wyjaśnienia oskarżonego zasługują na wiarygodność w części, w której podał, że przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, gdyż są w tej części logiczne, rzeczowe i znajdują potwierdzenie w zeznaniach P. B. (k.15v,99v) i M. R. (k.19v) oraz treści wniosku i dołączonych dokumentów (k.24-38). Wskazać należy, że oskarżony decydując się na złożenie wniosku kredytowego i dołączając do niego podrobione dokumenty odnośnie jego sytuacji majątkowej wiedział, że zabezpieczenie kredytu było mniejsze niż gdyby przedstawił prawdziwe dane. Oskarżony wskazał przez to, że planował uzyskać kredyt, którego mógłby nie spłacać w razie niekorzystnych zdarzeń finansowych.

Zeznania P. B. zostały uznane za wiarygodne, gdyż są logiczne i rzeczowe oraz znajdują potwierdzenie w wiarygodnej części wyjaśnień oskarżonego i treści wniosku kredytowego (k.24-38).

Zeznania M. R. zasługują na wiarę, gdyż są logiczne i rzeczowe oraz znajdują potwierdzenie w wiarygodnej części wyjaśnień oskarżonego, zeznaniach P. B. oraz treści wniosku i dołączonych dokumentów (k.24-38).

Dokumenty te zostały sporządzony przez powołane do tego osoby, ich autentyczność nie budzi wątpliwości, a strony ich nie kwestionowały.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.

Niewiarygodna część wyjaśnień oskarżonego

Wyjaśnienia oskarżonego nie zasługują na wiarę, w części, w której przekonywał, że zamierzał wywiązać się z umowy kredytowej, gdyby kredyt został udzielony. Oskarżony składając wniosek kredytowy przedłożył podrobione dokumenty odnośnie jego sytuacji majątkowej i wysokości uzyskiwanych dochodów. Gdyby był pewny, że kredyt zostanie udzielony po złożeniu rzetelnych dokumentów to takie dokumenty by złożył. Oskarżony wiedział, że Bank zastrzega udzielenie kredytu od zdolności kredytobiorcy do jego spłaty wraz z odsetkami i innymi opłatami. Nie można wykluczyć, że oskarżony spłaciłby kredyt w razie podpisania umowy z (...), ale istniała realna możliwość, że miałby z tym kłopoty, zwłaszcza gdyby zdarzyły się niekorzystne transakcje finansowe. Bank przygotowując ofertę kredytową uwzględnia sytuację finansową przyszłych kredytobiorców i przedstawianie nieprawdziwych danych prowadzi do sytuacji w której zostanie udzielony kredyt na warunkach niekorzystnych dla kredytodawcy.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I.

J. E.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony zamierzał uzyskać kredyt na finansowanie działalności gospodarczej, miał problemy z utrzymaniem płynności finansowej i postanowił wspomóc się takim wsparciem finansowym. Złożył wniosek kredytowy w (...), do którego dołączył podrobione dokumenty w postaci przelewów podatkowych, PIT-36L i PIT/B. Zapewnił tym samym Bank, że miał dobrą sytuację finansową, pozwalającą bez problemu spłacić kredyt i uzyskać dochód z tytułu odsetek i innych opłat. Do zawarcia umowy nie doszło, gdyż Bank zweryfikował dokumenty złożone przez oskarżonego i nie zostały one potwierdzone. Niezależnie od negatywnej weryfikacji Banku oskarżony zrezygnował ze wsparcia finansowego, gdyż inaczej rozwiązał swoje problemy z płynnością finansową. W ten sposób oskarżony usiłował doprowadzić pokrzywdzoną instytucję do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie w błąd co do zamiaru wywiązania się ze spłaty kredytu na zasadach określonych przez Bank. Ponadto oskarżony przedstawił podrobione dokumenty odnośnie sytuacji majątkowej, a dokumenty te miały istotne znaczenie dla uzyskania wsparcia finansowego, którego oczekiwał. Uznać zatem należy, że ten czyn ten stanowi usiłowanie przestępstwa z art. 286 § 1 k.k., a jednocześnie wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 297 § 1 k.k. Czyn przypisany oskarżonemu jednocześnie naruszał dwie normy prawne, stąd należy go zakwalifikować jako popełniony w warunkach określonych w art. 11 § 2 k.k.

Oskarżony złożył wniosek kredytowy, gdyby Bank nie zweryfikował go wnikliwie i gdyby oskarżony nie zrezygnował w tym czasie z podpisania umowy, doszłoby do podpisania jej. Oskarżony mógłby ten kredyt spłacić, pozwalając Bankowi na osiągnięcie dochodów z odsetek i innych opłat, ale istniała realna możliwość, że miałby z tym problemy. By zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami Bank wymaga złożenia prawdziwych i rzetelnych dokumentów, mających przedstawiać autentyczną sytuację finansową i dochody przyszłych kredytobiorców. Do zawarcia umowy nie doszło zarówno z powodu negatywnej weryfikacji wniosku, jak i rezygnacji przez oskarżonego z zawarcia umowy. Nie doszło zatem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, a oskarżony zapobiegł naruszaniu interesów pokrzywdzonej instytucji. Okoliczność tą należy docenić, gdyż oskarżony i osoby, które znalazłby się w podobnej sytuacji powinny wiedzieć, że nie należy wyrządzać szkód majątkowych i cudzym kosztem uzyskiwać wparcia finansowego. Okoliczność ta została wzięta od uwagę i Sąd zgodnie z treścią art. 60 § 2 pkt 1 k.k. zastosował nadzwyczajne złagodzenie kar.

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

J. E.

I.

I.

Okoliczności obciążające:

- działanie umyślne z zamiarem bezpośrednim,

- chęć uzyskania bezprawnej korzyści majątkowej,

- wprowadzenie pokrzywdzonej instytucji w błąd co do tego, że oskarżony zamierzał wywiązać się z zobowiązania,

- podrobienie dokumentów istotnych dla uzyskania wsparcia finansowego.

Okoliczności łagodzące:

- zapobieżenie uzyskania wsparcia finansowego,

- niekaralność (k.98).

Uwzględniając stopień winy, społecznej szkodliwości czynu, warunki i właściwości osobiste oskarżonej, Sąd uznał, że karą adekwatną, sprawiedliwą oraz zdolną powtrzymać oskarżonego od ponawiania podobnych przestępstw będzie kara 50 stawek dziennych grzywny. Wysokość jednej stawki została określona na kwotę 50 złotych, ze względu na stałe, niemałe dochody oskarżonego (por. jego oświadczenie z k.111).

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

-----

------

------

--------

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

Obrońca oskarżonego zaproponował, by uznać, że należy zastosować art. 297 § 3 k.k. i umorzyć postępowanie (k.52-54). Wniosek ten mógłby zostać uwzględniony, gdyby oskarżony dopuścił się jedynie przestępstwa określonego w art. 297 § 1 k.k., a należy uwzględnić, że zarzut obejmuje słusznie również usiłowanie dokonania oszustwa. Z tych powodów nie można uznać, że przepis art. 297 § 3 k.k. może być podstawą prawną rozstrzygnięcia niniejszej sprawy.

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

II.

Oskarżony ma stałe, znaczne dochody, uiszczenie przez niego kosztów sądowych nie będzie dla niego zbyt uciążliwe.

1.Podpis