Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 93/18

PR 1 Ds 1523.17

WYROK NAKAZOWY

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 2 lipca 2018 r.

Sąd Rejonowy w Brzegu II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSR Magdalena Woźniak

Protokolant: st. sek. sąd. Katarzyna Baś

bez udziału stron

po rozpoznaniu w postępowaniu nakazowym sprawy z oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Brzegu

Przeciwko W. M.

s. J. i J.

ur. (...) w Brzegu

oskarżonego o to, że :

W okresie od 15 lipca 2017 r. do 31 lipca 2017r. w B., przy ul. (...), woj. (...), znęcał się nad psem rasy typu owczarek niemiecki o imieniu B., w ten sposób, że trzymał go w niewłaściwych warunkach bytowania w stanie rażącego niechlujstwa, zamkniętego w mieszkaniu bez dostępu do wody, przywiązanego na smycz do zawiasów futryny drzwi, pozostawiając go we własnych odchodach,

tj. o czyn z art. 35 ust. 1a Ustawy a dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (Dz. U. 2013.856 z późn. zmianami)

orzeka :

I.  na podstawie art. 35 ust. 1a Ustawy a dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt przy zastosowaniu art. 37 a k.k., uznając oskarżonego W. M. za winnego popełnienia czynu opisanego w części wstępnej wyroku stanowiącego przestępstwo z art. 35 ust. 1 a Ustawy a dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt. - karę 8 (ośmiu) miesięcy ograniczenia wolności, zobowiązując oskarżonego do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cel społeczny w wymiarze 30 (trzydziestu) godzin w stosunku miesięcznym,

II.  na podstawie art. 35 ust. 3 Ustawy a dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt orzeka przepadek zwierzęcia rasy typu owczarek niemiecki o imieniu B. – oddanego na przechowanie w dniu 9 sierpnia 2017 r. A. B. ( k. 30,31 akt),

III.  na podstawie art. 35 ust. 5 Ustawy a dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt orzeka wobec oskarżonego W. M. nawiązkę w wysokości 1000 (jednego tysiąca) złotych na cel związany z ochrona zwierząt, na rzecz (...) Towarzystwa Miłośników (...) w B.,

IV.  na podstawie art. 624 § 1 kpk oraz art. 17 Ustawy z dnia 23.06.1973 roku o opłatach w sprawach karnych zwalnia oskarżonego w całości od ponoszenia kosztów sądowych, w tym od opłaty , kosztami tymi obciążając Skarb Państwa

Odpis zgodny z orzeczeniem, które

uprawomocniło się dnia 16 lipca 2018 r.

i jest wykonalne.

Za zgodność i prawomocność świadczy:

POUCZENIE

W sprawacho przestępstwa podlegające rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, w których prowadzono dochodzenie, uznając na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, sąd może w wypadkach pozwalających na orzeczenie kary ograniczenia wolności lub grzywny wydać wyrok nakazowy. Sąd może wydać wyrok nakazowy, jeżeli na podstawie zebranych dowodów okoliczności czynu i wina oskarżonego / oskarżonej nie budzą wątpliwości. Wyrok nakazowy jest wydawany na posiedzeniu bez udziału stron (art. 500 § 1, 3 i 4 k.p.k.)

Oskarżony / oskarżona i oskarżyciel ma prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym 7 (siedmiu) dni od doręczenia tego wyroku (art. 506 § 1 k.p.k.).

Czynność procesowa dokonana po upływie terminu zawitego jest bezskuteczna (art. 122 § 1 k.p.k.).

Do biegu terminu nie wlicza się dnia, od którego liczy się dany termin. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień uznany przez ustawę za dzień wolny od pracy, czynność można wykonać następnego dnia (art. 123 § 1 i 3 k.p.k.).

Termin jest zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej, w polskim urzędzie konsularnym lub złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej albo przez osobę pozbawioną wolności w administracji odpowiedniego zakładu, a przez członka załogi polskiego statku morskiego – kapitanowi statku (art. 124 k.p.k.).

Jeżeli niedotrzymanie terminu zawitego nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych, strona w zawitym terminie 7 (siedmiu) dni od daty ustania przeszkody może zgłosić wniosek o przywrócenie terminu, dopełniając jednocześnie czynności, która miała być w terminie wykonana; to samo stosuje się do osób nie będących stronami (art. 126 § 1 k.p.k.).

W sprzeciwie wskazuje się organ, do którego sprzeciw jest kierowany, oraz sygnaturę sprawy, której sprzeciw dotyczy, oznaczenie oraz adres wnoszącego sprzeciw, treść sprzeciwu oraz datę i podpis składającego sprzeciw. Za osobę, która nie może się podpisać, sprzeciw podpisuje osoba przez nią upoważniona, ze wskazaniem przyczyny złożenia swego podpisu (art. 119 k.p.k.).

Prezes sądu odmówi przyjęcia sprzeciwu, jeżeli sprzeciw zostanie wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną (art. 506 § 2 k.p.k.).

W razie wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc; sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych (art. 506 § 3 k.p.k.).

Sprzeciw może być cofnięty do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej (art. 506 § 5 k.p.k.).

Sąd rozpoznający sprawę po wniesieniu sprzeciwu nie jest związany treścią wyroku nakazowego, który utracił moc (art. 506 § 6 k.p.k.).

Wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje się prawomocny (art. 507 k.p.k.).

- Po uprawomocnieniu się wyroku Sąd wezwie stronę do zapłaty w terminie 30 dni należności sądowych.

Wpłat nie należy dokonywać przed wezwaniem z Sądu !!!!

Dopiero po tym wezwaniu strona powinna ( wskazując sygnaturę sprawy, do której dokonuje płatności dokonać ) wpłaty należności , przy czym z tytułu :

- kary grzywny i kosztów w kasie tut. Sądu lub na konto Sądu: (...) Oddział Okręgowy w O. nr (...)

- z tytułu wpłaty nawiązek i świadczeń pieniężnych zasądzonych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, w kasie tut. Sądu lub na konto Sądu: (...) W. nr (...)

- Po wezwaniu do zapłaty strona może też złożyć umotywowany wniosek do tut. Sądu – Windykacji (...) o rozłożenie spłaty zasądzonych należności na raty. W razie braku płatności Sąd podejmie czynności windykacyjne , w tym złoży wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o dokonanie wpisu dłużnika w rejestrze dłużników niewypłacalnych. Nadto Informacje o nieuregulowanych zobowiązaniach, zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z dnia 9 kwietnia 2010 r. (Dz.U. Nr 81, poz. 530), zostaną przekazane do:

1) Biura (...) S.A ul. (...), (...)-(...) W.

2) Krajowego Biura (...) S.A. ul. (...), (...)-(...) K.

3) Krajowego Rejestru Długów Biuro (...) S.A. ul. (...), (...)-(...) W.

4 ) (...) S.A. Pl. (...), (...)-(...) W.

5) Krajowej (...) S.A. z siedzibą w K. ul. (...) (...)-(...) K.

gdzie informacja o zadłużeniu upubliczniona będzie do dnia zapłaty lub do 10 lat od daty dokonania wpisu.