Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1133/20

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

K. K.

czyn opisany w pkt I części wstępnej wyroku, z tą zmianą, że naraził on pokrzywdzonego na nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 k.k.

czyn opisany w pkt II części wstępnej wyroku

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1. Rano 19 października 2020 r. w K. doszło do sprzeczki pomiędzy oskarżonym, a pokrzywdzonym Ł. J..

2. Wieczorem tego dnia pokrzywdzony przebywał u swojej koleżanki E. W. w K..

3. W tym czasie oskarżony ustalił gdzie przebywa pokrzywdzony i z innym mężczyzną, którego danych nie ustalono, udał się tam.

4. Gdy pokrzywdzony wsiadł na motocykl by udać się do domu został zaatakowany przez oskarżonego i jego kompana. Oskarżony uderzał go drewnianą pałką bejsbolową, a drugi mężczyzna pałką metalową. Pokrzywdzony był uderzany w głowę i inne części ciała, również gdy już leżał.

5. Po chwili mężczyźni zostali spłoszeni przez E. J.-W., jednakże przed oddaleniem się oskarżony zagroził pokrzywdzonemu, że utnie mu głowę piłą łańcuchową. Pokrzywdzony wystraszył się groźby.

6. W wyniku zdarzenia pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci ran tłuczonych powłoki głowy w okolicy czołowej i szczytu czaszki, stłuczenia z podbiegnięciem krwawym okolicy pośladkowej lewej, otarcia naskórka okolicy lewego łokcia.

zeznania pokrzywdzonego

zeznania E. J.-W.

zeznania H. J.

dokumentacja fotograficzna

protokół oględzin

opinia biegłego

83v

84

37

9,26-29

19,21

32

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

K. K.

czyn opisany w pkt I części wstępnej wyroku, z tą zmianą, że naraził on pokrzywdzonego na nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 k.k.

czyn opisany w pkt II części wstępnej wyroku

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

7. Oskarżonego nie było na miejscu zdarzenia.

wyjaśnienia oskarżonego

83

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1-6

zeznania pokrzywdzonego

zeznania E. J.
-W.

zeznania H. J.

dokumentacja fotograficzna

protokół oględzin

opinia biegłego

- zeznania świadków były spójne i logiczne, korespondowały ze sobą,

- nadto pokrzywdzony konsekwentnie podtrzymał zeznania pomimo sugerowania mu na rozprawie przez oskarżonego, że kłamie,

- bezpośredni kontakt z pokrzywdzony i E. J.-W. na rozprawie nie dawał podstaw do kwestionowania szczerości ich zeznań,

- treść wskazanych dokumentów nie była kwestionowana przez strony, a ich prawdziwość i autentyczność nie budziły wątpliwości,

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

7

wyjaśnienia oskarżonego

- bezpośredni kontakt z oskarżonym na rozprawie, w szczególności sposób relacjonowania tego co miał robić w chwili pobicia z jednoczesną próbą nacisku na pokrzywdzonego by zaprzeczył jego obecności na miejscu zdarzenia, wskazywał, że mówił on nieprawdę,

- nadto jego wyjaśnienia sprzeczne były z konsekwentnymi zeznaniami świadków, których relacje z przyczyn wskazanych we wcześniejszych rozważaniach uznano za wiarygodne,

pozostałe dowody z dokumentów

nie miały znaczenia dla ustalenia okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1, 2

K. K.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Zgodnie z przepisem art. 159 k.k. kto, biorąc udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Pobiciem jest czynna napaść, co najmniej dwóch osób na inną osobę lub osoby, w trakcie której naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienia skutku określonego w art. 156 § 1 k.k. lub w art. 157 § 1 k.k. Innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem w rozumieniu tego przepisu jest pałka bejsbolowa.

Czyn zabroniony z art. 190 § 1 k.k. popełnia ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona. Przedmiotem ochrony tego przepisu jest wolność człowieka od uczucia strachu, lęku lub niebezpieczeństwa. Występek ten jest zagrożony grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zgodnie z przepisem art. 69 § 1 k.k. sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa. Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się wyroku.

Na podstawie art. 72 § 1 k.k. zawieszając wykonanie kary, sąd zobowiązuje, a jeżeli orzeka środek karny, może zobowiązać skazanego m.in. do informowania kuratora o przebiegu okresu próby na piśmie w określonych odstępach czasu, jak również do powstrzymania się od kontaktowania się z pokrzywdzonym w określony sposób lub zbliżania się do pokrzywdzonego, przy czym nakładając ten obowiązek, sąd wskazuje minimalną odległość od osób chronionych, którą skazany obowiązany jest zachować.

Art. 73 § 1 k.k. stanowi, że zawieszając wykonanie kary, sąd może w okresie próby oddać skazanego m.in. pod dozór kuratora.

Zgodnie z przepisem art. 46 § 1 k.k. w razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Przy czym na podstawie § 2 zamiast obowiązku określonego w § 1 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego.

Sąd nie miał wątpliwości, że zachowanie oskarżonego, który 19 października 2020 r., uczestniczył z nieustaloną osobą w pobiciu pokrzywdzonego, w trakcie którego używał pałki bejsbolowej, stanowiącej niebezpieczny przedmiot, czym naraził pokrzywdzonego na nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 k.k., wyczerpało znamiona czynu zabronionego z art. 159 k.k., a nadto że grożąc pokrzywdzonemu ucięciem głowy piłą łańcuchową, która to groźba ze względu na okoliczności w jakich została wyrażona, wzbudziła w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, wyczerpał swoim zachowaniem również znamiona czynu zabronionego z art. 190 k.k.

Wina oskarżonego nie budziła wątpliwości, gdyż nie zachodziły żadne okoliczności wyłączające lub ograniczające poczytalność sprawcy.

1.4.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

1.5.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

1.6.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

1.7.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

K. K.

1

1

- za popełnione przestępstwo z art. 159 k.k. sąd wymierzył oskarżonemu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności,

- wymierzona kara dolegliwością swoją nie przekraczała stopnia winy, który był wysoki,
gdyż oskarżony jest osobą o normalnym rozwoju, a pomimo tego zdecydował się na zachowanie niezgodne z prawem, chociaż miał inną możliwość, gdyż bezprawność czynu była rozpoznawalna i mógł działać zgodnie z normą prawną,

- stopień społecznej szkodliwości czynu był znaczny, gdyż oskarżony godził celowo w zdrowie pokrzywdzonego w związku z wcześniejszym konfliktem między nimi, przy tym zrobił to z premedytacją, w sposób zaplanowany, wspólnie w inną osobą,

- okolicznością łagodzącą była ustabilizowana sytuacja życiowa oskarżonego oraz to że nie był karany sądownie,

2

2

- za popełnione przestępstwo z art. 190 § 1 k.k. sąd wymierzył oskarżonemu karę 2 miesięcy pozbawienia wolności,

- wymierzona kara dolegliwością swoją nie przekraczała stopnia winy, który był wysoki,
gdyż oskarżony jest osobą o normalnym rozwoju, a pomimo tego zdecydował się na zachowanie niezgodne z prawem, chociaż miał inną możliwość, gdyż bezprawność czynu była rozpoznawalna i mógł działać zgodnie z normą prawną,

- stopień społecznej szkodliwości czynu był duży, gdyż oskarżony godziły w wolność pokrzywdzonego od uczucia strachu i lęku przed niebezpieczeństwem, przy tym działał z zamiarem bezpośrednim,

- okolicznością łagodzącą była ustabilizowana sytuacja życiowa oskarżonego oraz to że nie był karany sądownie,

3

1, 2

- w miejsce kar cząstkowych wymierzona została oskarżonemu kara łączna 1 roku pozbawienia wolności,

- kary cząstkowe, jak i kara łączna w takim wymiarze spełnią w pierwszej kolejności cele zapobiegawcze i wychowawcze w stosunku do oskarżonego, który musi zrozumieć, że niedopuszczalne jest godzenie w dobra prawne innych ludzi oraz rozwiązywanie konfliktów przy użyciu siły, jak również w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa, w tym lokalnej społeczności, która otrzyma czytelny sygnał, że takie zachowania nie będą akceptowane i spotkają się z reakcją karną,

4

3

- biorąc pod uwagę wspomniane powyżej okoliczności łagodzące sąd uznał, że oskarżony zasługuje na danie mu szansy i zastosowanie wobec niego dobrodziejstwa warunkowego zawieszenia wykonania kary,

- w ocenie sądu orzeczona kara, mimo, że nie będzie efektywnie wykonywana spełni swój wychowawczy cel w stosunku do oskarżonego, a przede wszystkim zapobiegnie ponownemu popełnieniu przestępstwa,

- na podstawie art. 69 § 1 k.k. i art. 70 § 1 k.k. wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszono na okres próby wynoszący 2 lata,

5, 7

3

- na podstawie art. 73 § 1 k.k. dla wzmocnienia celu w zakresie prewencji indywidualnej oddano oskarżonego pod dozór kuratora oraz zobowiązano go do informowania kuratora o przebiegu okresu próby na piśmie co 6 miesięcy,

6

3

- na podstawie art. 72 § 1 pkt 7a i § 1a k.k. dla ochrony pokrzywdzonego i jego praw, w okresie próby zobowiązano oskarżonego do powstrzymania się od kontaktowania się bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób z pokrzywdzonym oraz od zbliżania się do niego na odległość mniejszą niż 50 m,

8

3

- na podstawie art. 46 k.k. mając na uwadze naruszenie dóbr pokrzywdzonego, orzeczono na jego rzecz od oskarżonego nawiązkę w wysokości 500 zł.

1.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

9

- na podstawie art. 624 § 1 k.p.k. zwolniono oskarżonego w całości od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych

1.1Podpis