Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 570/19

UZASADNIENIE

Wnioskodawca W. S. wniósł o stwierdzenie, że spadek po Z. S. (1) zmarłej w dniu 25 czerwca 2019r. w Z. i tu ostatnio stale zamieszkałej nabył jej syn W. S. na podstawie testamentu notarialnego z dnia 17 czerwca 2009r.

Na uzasadnienie wniosku podał, że dnia 25 czerwca 2019r. w Z. zmarła jego matka Z. S. (1), której ostatnim miejscem zamieszkania było Z.. Podniósł, że spadkobiercami zmarłej są jej dzieci, to jest wnioskodawca W. S. i uczestniczka B. Z.. Wnioskodawca podał, że z wiedzy jaką dysponuje, w skład spadku wchodzi spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego położonego w Z. przy ul. (...), dla którego jest założona księga wieczysta kw (...).

Na rozprawie 11 lutego 2020r. uczestniczka podała, że nie zgadza się z testamentem, bo mama chciała aby pogodzili się z bratem. Słuchana na rozprawie podała, że mieszkalnie miało być dla wnuczka, który był chory.

Sąd ustalił:

Spadkodawczyni Z. S. (2) z domu S., córka F. i M. z domu P. zmarła dnia 25 czerwca 2019r. w Z., gdzie ostatnio stale mieszkała. W chwili śmieci była wdową.

dowód:

odpis skróconego aktu zgonu spadkodawczyni (k. 7)

Spadkodawczyni w chwili śmierci miała dwójkę dzieci, to jest W. S. i B. Z.. Nie miała innych dzieci z małżeństwa, pozamałżeńskich jak i przysposobionych. Żaden ze spadkobierców zmarłej nie był w chwili jej śmierci małoletni ani ubezwłasnowolnieniu, żaden z nich nie składał oświadczenia o przyjęciu bądź o odrzuceniu spadku po Z. S. (1).

W skład spadku nie wchodzi gospodarstwo rolne ani udział w takim gospodarstwie.

dowód:

odpis skróconego odpisu urodzenia W. S. (k. 6)

odpis skróconego odpisu małżeństwa B. Z. (k. 5)

zapewnienie spadkowe wnioskodawcy i uczestniczki (k. 13)

Spadkodawczyni Z. S. (1) w dniu 17 czerwca 2009r. w Kancelarii Notarialnej w Z. przez Notariuszem M. T. złożyła oświadczenie na wypadek swojej śmierci – testament notarialny Rep. A numer (...). W testamencie tym do całego swojego spadku powołała syna W. S.. Spadkodawczyni Z. S. (1) nie odwołała testamentu.

dowód:

zapewnienie spadkowe ( k. 13)

kserokopia aktu notarialnego z dnia 17.06.2009r., Rep. A numer (...) (k. 9)

Dokonując oceny przedstawionego w sprawie materiału dowodowego, Sąd uznał go w zakresie poczynionych wyżej ustaleń w całości za wiarygodny.

Sąd zważył:

Zgodnie z przepisem art. LI ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Przepisy wprowadzające kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 94 z 1964 r.) do spraw spadkowych stosuje się prawo obowiązujące w chwili śmierci spadkodawcy, o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej.

W myśl art. 922 ustawy Kodeks cywilnyk.c. z 23 kwietnia 1964 r. - k.c. (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z 1964 r., prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej (§1); nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami (§2); do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej (§3).

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 924, 925 k.c.).

Z kolei zgodnie z art. 926 k.c., powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu (§ 1); dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą (§ 2); z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, dziedziczenie ustawowe co do części spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał do tej części spadkobiercy albo gdy którakolwiek z kilku osób, które powołał do całości spadku, nie chce lub nie może być spadkobiercą (§ 3).

Zgodnie natomiast z art. 941 k.c. rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament, może on także może być sporządzony w formie aktu notarialnego (art. 950 k.c.), jaki w formie pisemnej. Przy czy, stosownie do treści przepisu art. 949 § 1 i § 2 k.c. spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Z. S. (1) w chwili śmierci była stanu wolnego, była wdową, zmarła pozostawiając dwójkę dzieci.

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, zgodnie z treścią art. 670 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego - k.p.c. (Dz.U.2014.101 j.t.) sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą; w szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament oraz czy testament ten jest ważny.

Biorąc powyższe pod uwagę, wobec istnienia prawidłowego testamentu i powołania w nim do całości spadku wnioskodawcy, brak jest podstawy prawnej do rozszerzenia kręgu osób uprawnionych do nabycia spadku po zmarłej Z. S. (1).

Wobec powyższego Sąd stwierdził, że spadek po Z. S. (2) z domu S. (córce F. i M.), zmarłej dnia 25 czerwca 2019 roku w Z., ostatnio stale zamieszkałej w Z., na podstawie testamentu notarialnego z dnia 17 czerwca 2009 roku Rep. A nr 1878/2009, sporządzonego przed notariuszem M. T. w Kancelarii Notarialnej w Z., otwartym i ogłoszonym w Sądzie Rejonowym w Zawierciu w dniu 11 lutego 2020 roku, nabył w całości jej syn W. S. (syn E. i Z.), z tym, że nabycie spadku nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza.

Sygn. akt I Ns 570/19

ZARZĄDZENIE

1.  odnotować w rep. (...) i kontrolce uzasadnień;

2.  odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem doręczyć:

- uczestniczce z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia apelacji;

3.  akta z wpływem lub za 21 dni.

26 lutego 2020r.

SSR B. K.