Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 1632/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 marca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSO Marzena Głuchowska

Protokolant Barbara Wypych

po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2014 r. w Kaliszu

odwołania D. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 30 października 2013 r. Nr (...)

w sprawie D. P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o świadczenie przedemerytalne

oddala odwołanie

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30.10.2013 r., znak (...), Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił odwołującemu D. P.przyznania świadczenia przedemerytalnego z uwagi na brak warunków do jego przyznania.

Od powyższej decyzji odwołanie złożył D. P., domagając się jej zmiany i przyznania świadczenia przedemerytalnego poprzez doliczenie do stażu pracy okresu nauki zawodu w Zakładzie Karnym w K. w okresie od 28.02.1973 r. do 23.06.1976 r. Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył co następuje.

Odwołujący D. P. urodził się dnia (...), ukończył więc obecnie 60 lat. W czerwcu 2013 r. odwołujący ubiegał się o świadczenie przedemerytalne. Decyzją z dnia 30.10.2013 r. odwołującemu odmówiono przyznania świadczenia z uwagi na wykazanie 37 lat, 6 miesięcy i 25 dni okresu zatrudnienia zamiast wymaganego okresu 40 lat. Sześciomiesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych upłynął odwołującemu w dniu 27.06.2013 r. Odwołujący nie odmówił przyjęcia propozycji zatrudnienia w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

W okresie od 28.02.1973 r. do 23.06.1976 r. odwołujący w toku odbywania kary pozbawienia wolności uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Wykonywał pracę jako uczeń nieodpłatnie. Pobierał naukę w szkole i odbywał praktyki w warsztatach na terenie zakładu karnego Powyższe wynika z Zaświadczenia Aresztu Śledczego w W.S.z dnia 21.12.2012 r. i pisma Zakładu Karnego w S. (1). Odwołujący w powyższym okresie nie zawarł indywidualnej umowy o naukę zawodu. Odwołujący w tym czasie był uczniem a nie pracownikiem. Twierdzenia odwołującego, iż w czasie nauki zawodu otrzymywał wynagrodzenie nie pokrywają się z dokumentacją zakładu karnego z tego okresu.

W myśl art. 2 ust 1 pkt. 5 ustawy z dnia 30.04.2004 r., obowiązującej co do art. 2 od dnia 01.08.2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. Nr 120 poz. 1252) prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn po stronie pracodawcy, u którego była zatrudniona co najmniej 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury wynoszący 40 lat dla mężczyzn.

Zgodnie a art. 6 ust 2 punkt 3 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. Nr 53 poz. 1227 ze zmianami) jako okresy składkowe uważa się także okresy zatrudnienia młodocianych na obszarze Państwa Polskiego na warunkach określonych w przepisach obowiązujących przed dniem 01.01.1975 r. Wymogi przewidziane w cytowanym wyżej przepisie spełniać może jedynie okres praktycznej nauki zawodu wykonywanej na podstawie indywidualnej umowy o naukę zawodu. W oparciu o regulacje wynikające z przepisów ustawy z dnia 15.07.1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania oraz ustawy z dnia 02.07.1958 r. o nauce zawodu, przyuczeniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w celu nauki zawodu sformułowano zasady, kiedy istnieją warunki do przyjęcia, iż praktyczna nauka zawodu jest okresem składkowym. Decyduje o tym treść zawartej indywidualnej umowy między uczniem i pracodawcą oraz okoliczność, czy młodociany ma status ucznia czy pracownika.

Ustawa z dnia 15.07.1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32 poz. 160) uregulowała system szkolnictwa w Polsce. W systemie szkół wymieniła zasadnicze szkoły zawodowe. W art. stwierdzono, iż kształcenie kwalifikowanych robotników odbywa się w zasadniczych szkołach zawodowych. Zgodnie z ust. 3 tegoż przepisu praktyczna nauka zawodu stanowi część procesu kształcenia i wychowania w zasadniczych szkołach zawodowych. Zgodnie z art. 12 wymienionej ustawy zasadnicze szkoły zawodowe mogą działać jako szkoły przyzakładowe lub pod opieką patronacką odpowiednich uspołecznionych zakładów pracy.

W myśl art.1 cyt. ustawy młodociani, osoby w wieku od 14 do 18 lat, mogą być zatrudniani tylko celu nauki zawodu, przyuczenia do określonej pracy, odbycia wstępnego stażu pracy. Co do osób do lat 15 istniał zakaz zatrudniania. Zgodnie z art. 9 wymienionej ustawy zakład pracy przyjmując młodocianego na naukę zawodu w celu przyuczenia do określonej pracy oraz odbycia wstępnego stażu pracy jest obowiązany zawrzeć z nim na piśmie umowę określającą zawód albo rodzaj pracy, w jakim młodociany będzie szkolony, czas trwania nauki zawodu, przyuczenia do określonej pracy lub wstępnego stażu pracy ora zasadnicze obowiązki i uprawnienia młodocianego. Zgodnie z art. 19 cyt. ustawy pracownicy, bez względu na wiek, podejmujący po raz pierwszy zatrudnienie w wyuczonym zawodzie lub podejmujący zatrudnienie w zawodzie, w którym nie posiadają wymaganych kwalifikacji, są obowiązani do odbycia wstępnego stażu pracy.

Odwołujący w okresie nauki w Zasadniczej Zawodowej przy Zakładzie Karnym w K. miał status ucznia, a nie pracownika. Przeanalizowanie organizacji nauki w szkole, sposobu organizacji praktyk, czasu zajęć praktycznych, dokumentowania odbytych zajęć wskazuje, iż odwołujący był uczniem, a nie pracownikiem. Z odwołującym nie zawarto indywidualnej umowy o naukę zawodu. W wyroku z dnia 14.02.1996 r. II URN 2/96 Sąd Najwyższy stwierdził, iż okresy nauki w zasadniczych szkołach zawodowych nie są okresami składkowymi w rozumieniu przepisów art. 2 ust 2 pkt.3 ustawy z dnia 17.10.1991 r. i rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw.

Treść art. 2 ust 2 pkt. 3 wymienionej ustawy z dnia 17.10.1991 r. odpowiada aktualnie treści art. 6 ust 2 pkt. 3 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, stąd cytowane orzeczenie znajduje w pełni zastosowanie w aktualnym stanie prawnym. Odwołujący nie może mieć zaliczone do stażu pracy okresu nauki w szkole zawodowej, gdyż był wtedy uczniem nie pracownikiem. Odwołujący nie wykazał więc 40 lat zatrudnienia.

Z uwagi na niezasadność zarzutów odwołania, podlegało ono oddaleniu w myśl art. 477 14 § 1 k.p.c.